Naruhito

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Naruhito (jap. 徳仁; ur. 23 lutego 1960 w Tokio) – 126. cesarz Japonii od 1 maja 2019, książę w latach 1989–2019 jako następca tronu (kōtaishi) Japonii.

Michiko (jap. 美智子 Michiko), z d. Michiko Shōda (jap. 正田 美智子 Shōda Michiko) (ur. 20 października 1934 w Tokio) – cesarzowa Japonii od 1989 do 2019, żona cesarza Akihito, pierwsza cesarzowa w historii Japonii niepochodząca z arystokracji. Lista istniejących monarchii przedstawia współczesne byty prawne o ustroju monarchicznym na świecie, ich typy, a także obecnie panujących władców (monarchów).

Sukcesja tronu[ | edytuj kod]

W dniu 8 sierpnia 2016 roku cesarz Akihito wygłosił orędzie do narodu, wyrażając w nim swoją wolę abdykacji ze względu na zły stan zdrowia i podeszły wiek. Doszło do niej 30 kwietnia 2019 roku po uzgodnieniach pomiędzy: Dworem Cesarskim, Agencją Dworu Cesarskiego i rządem. Następnego dnia odbyła się pierwsza z głównych ceremonii, w długim procesie intronizacji, polegająca na przekazaniu regaliów cesarskich jego starszemu synowi, księciu Naruhito, który tym samym został kolejnym, 126. cesarzem Japonii, rozpoczynając przy tym erę Reiwa.

Intronizacja cesarza Japonii (jap. 即位の礼 Sokui-no-rei lub 即位礼 Sokuirei) – intronizacja cesarza Japonii. Order Słonia (duń. Elefantordenen) – najznamienitsze i najstarsze jednoklasowe odznaczenie Królestwa Danii. W sumie odznaczono nim około 890 osób.

W dniu 22 października 2019 cesarz Naruhito formalnie ogłosił swoją intronizację oraz przyjął gratulacje od przedstawicieli narodu japońskiego i licznych gości zagranicznych. Główna ceremonia intronizacji o nazwie „Sokuirei-Seiden-no-gi” odbyła się w sali Seiden-Matsu-no-Ma w Pałacu Cesarskim w Tokio.

W Japonii, gdy mówi się o cesarzu, nie używa się jego imienia, ale tytułu „Jego Cesarska Mość” (jap. 天皇陛下 Tennō Heika).

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Królewski Norweski Order Świętego Olafa (norw. Den Kongelige Norske Sankt Olavs Orden archaicznie Sanct Olafs Orden) – najstarszy order i najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się jako najstarszy syn księcia Akihito, następcy tronu, oraz księżnej Michiko. W 1989 roku jego ojciec objął tron po śmierci swego ojca cesarza Hirohito, a Naruhito został następcą tronu.

Jest magistrem historii (1988). Pisał artykuły naukowe, jest autorem książki: The Thames and I: A Memoir of Two Years at Oxford. Jest znany z działalności dobroczynnej.

W 1993 roku ożenił się z dyplomatką Masako Owadą, ma z nią jedną córkę – Aiko (ur. 2001). Narodziny dziewczynki były wielkim zawodem dla oczekujących na urodziny chłopca, pierwszego w rodzinie cesarskiej od kilkudziesięciu lat. Wywołały one dyskusję na temat konieczności zmian w ustawodawstwie, dopuszczających sukcesję w linii żeńskiej. Skończyła się ona w momencie narodzin (6 września 2006) jego bratanka Hisahito.

Japońskie regalia cesarskie (jap. 三種の神器, mikusa-no kamudakara lub sanshu-no jingi) – trzy święte symbole władzy cesarskiej zwane "trzema świętymi skarbami" lub "trzema boskimi przedmiotami". Należą do nich:Order Królewski Serafinów (szw. Kungliga Serafimerorden) – najwyższe odznaczenie Królestwa Szwecji oraz order domowy szwedzkiego domu panującego.

W dniu 1 kwietnia 2019 roku rząd Japonii ogłosił, że era panowania nowego cesarza została nazwana Reiwa („Piękna Harmonia”).

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Akihito (jap. 明仁, ur. 23 grudnia 1933 w Tokio) – 125. cesarz, głowa państwa Japonii. Jego rola i obowiązki zostały określone w rozdziale I Konstytucji.
Reiwa (jap. 令和) – nazwa nowej ery (元号, gengō), okresu panowania cesarza Japonii Naruhito, obowiązująca od 1 maja 2019 roku.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama