• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narty  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Narciarstwo wodne (ang. water skiing) – dyscyplina sportowa i czynny wypoczynek polegające na jeździe na 1 lub 2 nartach po wodzie za holującą motorówką lub elektrycznym wyciągiem narciarskim (linowe wyciągi nart wodnych) (zobacz zdjęcie obok).Narty turowe (ski-turowe) – narty do skituringu, czyli takiego przemieszczania się po terenie górskim, gdzie występują odcinki płaskie, strome podejścia oraz zjazdy. Narty te łączą w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych.
  Historia[]

  Według najnowszych badań ojczyzną nart jest Azja Środkowa, a konkretnie okolice Bajkału i gór Ałtaj. Do Skandynawii narty trafiły prawdopodobnie za pośrednictwem Lapończyków, którzy jako pierwsi odwiedzili północne krainy kontynentu Europejskiego. Wśród licznych rysunków naskalnych w Skandynawii i centralnej części kontynentu azjatyckiego znalazły się również wyobrażenia scen narciarskich (rysunki datowane są na 3000-5000 lat). Przedstawiają one realistyczne ujęcia postaci, uchwyconych w typowo narciarskiej pozycji, z nogami ugiętymi w kolanach, co by wskazywało na poślizg. Najstarsze rysunki nart pojawiają się na malowidłach skalnych zrobionych 4500 do 5000 lat temu w Rødøy w Norwegii. Najstarsze zachowane narty znaleziono w Hotting w Szwecji i mają one około 4500 lat. . Pierwsze narty wyprodukowane w celach sportowych powstały we Włoszech w 1867 roku i były wykonane z drewna. Według Zygmunta Glogera, "narty", to "...łyżwy drewniane..." i cytuje kronikarza Gwagnina: "Rusini na nartach bardzo prędko po wierzchu śniegu biegają; a te narty są drzewiane, przydłuższe, żelazem podłożone ze spodu, na 2 albo 3 łokcie wzdłuż; które na nogi miasto trepek włożywszy, koszturami się przydłuższymi, na końcach zaostrzonymi podpierając, bardzo prędko wciąż bieżą".

  Zygmunt Gloger herbu Prus II, pseud. Pruski, Prus, Ziemianin, Sąsiad, Hreczkosiej (ur. 3 listopada 1845 w Tyborach-Kamiance, zm. 16 sierpnia 1910 w Warszawie) – polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta, krajoznawca.Narciarstwo klasyczne (lub dawniej także: norweskie) to dyscypliny narciarstwa które wykształciły się w dużej mierze w krajach skandynawskich, w oparciu o tradycyjne narty „z wolną piętą” – z wiązaniem przytrzymującym jedynie przednią część buta. Określenie: „narciarstwo norweskie” wywodziło się z dużego wkładu Norwegów w kształtowanie tych dyscyplin .

  Wacław Dyamentowski w "Dyaryuszu" (1606) po raz pierwszy w języku polskim użył słowa "narta" w zdaniu „Dnia jednego z obozu naszych magnatów przeciwko wycieczce obrońców Moskwy wypadło (..) kilkaset człeka na nartach”.

  Jednak narciarstwo jako sport pojawiło się w Polsce dopiero w 1888 roku. Pierwszym cywilnym narciarzem w Polsce był Stanisław Barabasz, który w Cieklinie po raz pierwszy wypróbował prowizoryczną parę nart. Ich budowę oparł na zasłyszanych w opowieściach o uciekinierach z Rosji łyżach.

  Podział[]

  W najnowszej historii narciarstwa wykształciły się dwie zasadnicze gałęzie: narciarstwo nordyckie, także: klasyczne lub norweskie ) i narciarstwo alpejskie (także: zjazdowe). Tak też kształtuje się zasadniczy podział nart. Odpowiada to nazewnictwu używanemu w języku angielskim (patrz: Ski/Types) i najczęściej w katalogach producentów nart .

  Gmina Rødøy (norw. Rødøy kommune) jest jedną z norweskich gmin leżących w regionie Nordland. Siedzibą gminy jest miasto Vågaholmen.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Rodzina nart nordyckich[]

  Szeroka grupa nart do uprawiania różnych form narciarstwa klasycznego rozumianego szerzej niż tylko jako kategoria dyscyplin sportowych. Wspólną cechą tych nart jest wiązanie „z wolną piętą” – do mocowania buta tylko w jego przedniej części dla umożliwienia swobodnego ruchu pięty. Narty biegowe  służą do uprawiania biegów narciarskich, są to wąskie narty nie posiadające metalowych krawędzi; ze względu na styl jazdy dzielą się na narty do stylu klasycznego i stylu łyżwowego, ze względu na charakter wykorzystania dzielą się na sportowe i rekreacyjne. Rekreacyjne narty do stylu klasycznego zazwyczaj posiadają nacięcia w ślizgu (tzw. łuskę) w strefie komory odbiciowej Narty śladowe  jest to odmiana nart biegowych do uprawiania narciarstwa rekreacyjnego lub lżejszych form turystyki w terenie nizinnym lub lekko pofałdowanym; są to narty nieco szersze niż używane w sporcie wyczynowym (narciarstwie biegowym), o szerokości od 5 cm, zazwyczaj posiadają łuskę i są bez metalowych krawędzi Narty przełajowe  (także: narty backcountry, BC) przeznaczone do narciarstwa przełajowego, zazwyczaj posiadają metalowe krawędzie i łuskę Narty telemarkowe  o funkcji podobnej jak narty turowe; w najczęstszym rozumieniu są to narty zjazdowe do zjazdów z zastosowaniem techniki telemarkowej; narty dedykowane jako telemarkowe posiadają metalowe krawędzie, są stosunkowo lekkie, umożliwiają zarówno podejścia (jak w nartach turowych) jak i zjeżdżanie z "wolną piętą" i z tego względu potrzebują specyficznych wiązań umożliwiających zjazd tą techniką Narty do skoków  przeznaczone do skoków narciarskich, nie posiadają metalowych krawędzi

  Rodzina nart alpejskich[]

  Narty zjazdowe są przeznaczone do narciarstwa alpejskiego, posiadają metalowe krawędzie oraz wiązania mocujące buty sztywno do narty Narty turowe (także: skiturowe) przeznaczone do skialpinizmu - posiadają krawędzie, są stosunkowo lekkie, umożliwiają zarówno podejścia jak i zjeżdżanie i z tego względu potrzebują specyficznych wiązań
  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Narty zjazdowe, zjazdówki – rodzaj sprzętu, który jest stosowany w narciarstwie alpejskim (zjazdowym) i sportach pokrewnych.
  Buty narciarskie – buty umożliwiające narciarzowi przymocowanie nart do nóg w sposób umożliwiający jazdę lub bieg na nartach.
  Śnieg – opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną, także nazywaną śniegiem.
  Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.
  Wiązanie narciarskie - element wyposażenia nart, służący do przypięcia do nich buta narciarskiego. Jest to jedna z części sprzętu narciarskiego, obok nart, kijków i butów. Wiązanie składa się z dwóch części: przedniej, przytrzymującego czubek buta, oraz tylnej wiążącej do nart piętę.
  Narciarstwo przełajowe (także: narciarstwo biegowe backcountry, BC, narciarstwo turystyczne) to odmiana narciarstwa realizująca tradycyjne zastosowanie nart jako jednego ze sposobów przemieszczania się po terenie pokrytym śniegiem. Narciarstwo przełajowe bliskie jest narciarstwu biegowemu, ale w przeciwieństwie do tego sportu nie wymaga specjalnie przygotowanych tras.
  Narciarstwo telemarkowe – technika rozpropagowana w Europie przez Norwega Sondre Norheima, znana też jako "narciarstwo z wolną piętą". W przeciwieństwie do wyposażenia w narciarstwie alpejskim, narty używane w telemarku mają wiązania, które mają połączenie z butem tylko w palcach, podobnie jak w biegach narciarskich. W narciarstwie telemarkowym pięta prowadzona na narcie zewnętrznej jest płasko, natomiast pięta na narcie wewnętrznej jest uniesiona i znajduje się pod ciałem narciarza z wygiętym kolanem. Narty nie są prowadzone całkiem równolegle. Od 50% do 80% masy ciała narciarza jest rozkładane na zewnętrznej narcie (w zależności od warunków śniegowych).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.