• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narol - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat lubaczowski (w latach 1918-1922 na tym obszarze istniał powiat cieszanowski) – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Powiat położony jest w wschodniej części województwa podkarpackiego. Jest częścią makroregionu południowo-wschodniej Polski. Jego siedzibą jest miasto Lubaczów. Powierzchnia powiatu stanowi 7,3% powierzchni województwa.Chlewiska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol, na pograniczu Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego, wzdłuż dawnego prywatnego gościńca z Narola do Lubyczy Królewskiej; we wsi budynek przedwojennej szkoły, niewielkie jezioro, remiza strażacka
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Narol – to gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie przemyskim.

  Siedziba gminy to Narol.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 8449 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Narol ma obszar 203,58 km², w tym:

  Gmina Cieszanów – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie przemyskim.Ruda Różaniecka – wieś w Polsce położona na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol.
 • użytki rolne: 39%
 • użytki leśne: 55%.
 • Gmina stanowi 15,56% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Narol w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Narol.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Chlewiska, Dębiny, Huta Różaniecka, Huta-Złomy, Jędrzejówka, Kadłubiska, Lipie, Lipsko, Łówcza, Łukawica, Narol-Wieś, Płazów, Podlesina, Ruda Różaniecka, Wola Wielka,

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Bieniaszówka, Piła, Stara Huta, Złomy Ruskie.

  Łówcza (ukr. Лівча) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol.Płazów – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol, na pograniczu Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Równiny Biłgorajskiej, u podnóża krawędzi Roztocza Wschodniego. Przez wieś przepływa potok Lubówka, dopływ rzeczki Wirowa, uchodzącej do Tanwi.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Bełżec, Cieszanów, Horyniec-Zdrój, Lubycza Królewska, Obsza, Susiec, Tomaszów Lubelski

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • gmina Narol Miasto
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Gmina Narol Miasto – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1954 w woj. lwowskim i rzeszowskim (dzisiejsze woj. podkarpackie). Siedzibą włądz gminy był Narol (Miasto).Gmina Obsza (do 1954 gmina Babice) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Susiec (do 1954 gmina Majdan Sopocki) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Lubycza Królewska – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Złomy Ruskie – część miejscowości Huta-Złomy położona w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol.
  Narol – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie lubaczowskim; siedziba gminy miejsko-wiejskiej Narol. Miasto położone jest na Roztoczu Wschodnim, nad rzeką Tanwią.
  Województwo przemyskie - jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975-1998. Położone w południowo-wschodniej części Polski, przy granicy z Ukrainą. Graniczyło od zachodu z województwem rzeszowskim, od północy z zamojskim, a od południa z krośnieńskim. Siedzibą władz województwa był Przemyśl.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.