• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narodowa Konwencja Baptystyczna USA

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Światowy Związek Baptystyczny – międzynarodowa organizacja stanowiąca porozumienie krajowych kościołów, unii oraz związków baptystów z całego świata, powstała w 1905 r. Obecnie Związek zrzesza 210 baptystycznych denominacji z 47 milionami dorosłych wiernych w ponad 200 krajach świata.
  Baptyści są największym protestanckim ugrupowaniem, a Południowa Konwencja Baptystów największą protestancką denominacją w Stanach Zjednoczonych. Drugą baptystyczną denominacją jest afroamerykańska Narodowa Konwencja Baptystyczna USA, najbardziej liberalną jest Progressive National Baptist Convention. Ponad 70% światowej populacji baptystów mieszka w USA. Spośród prezydentów amerykańskich baptystami byli: Andrew Johnson, Warren Harding, Harry Truman, Jimmy Carter i Bill Clinton. Do znanych baptystów należą: John D. Rockefeller, Nelson Rockefeller, Martin Luther King, Billy Graham, Johnny Cash, Chuck Norris i Kevin Costner.

  Narodowa Konwencja Baptystyczna USA – jest największym afroamerykańskim wyznaniem chrześcijańskim, w Stanach Zjednoczonych i drugą baptystyczną denominacją na świecie. Łącznie do Narodowej Konwencji Baptystycznej należy ok. 9,5 miliona członków, zrzeszonych w 31.000 zborach.

  Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).Montgomery – hrabstwo w stanie Alabama w USA. Populacja liczy 229 363 mieszkańców (stan według spisu z 2010 roku). Stolicą hrabstwa jest Montgomery.

  Narodowa Konwencja Baptystyczna została założona w 1880 roku w Montgomery w Alabamie. Należy do Światowego Związku Baptystycznego.

  Baptyzm – nurt chrześcijaństwa należący do protestantyzmu, akcentujący indywidualizm w relacji do Boga i nadrzędną rolę Pisma Świętego. Zbawienie nie jest według baptystów osiągalne na podstawie uczynków, lecz jedynie łaską Boga przez osobistą wiarę w zbawcze dzieło odkupienia z grzechu poprzez ofiarę Jezusa Chrystusa. Baptyści udzielają chrztu wyłącznie tym, którzy świadomie wyrażają żal za grzechy i wyznają wiarę w Chrystusa. Akcentują autonomię poszczególnych zborów, są też zwolennikami rozdziału kościoła i państwa. Większość baptystów reprezentuje ewangelikalne chrześcijaństwo, choć istnieją także nieliczne wyznania baptystyczne przynależące do liberalnego nurtu protestantyzmu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Baptyści w Stanach Zjednoczonych
 • Południowa Konwencja Baptystyczna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.