• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narodowa Biblioteka Parlamentarna Japonii

  Przeczytaj także...
  Park Ueno (jap. 上野公園 Ueno Kōen) – rozległy, japoński park publiczny położony w okręgu Taitō w Tokio. Zajmuje teren dawnego Kan’ei-ji, świątyni blisko związanej z siogunami Tokugawa, którzy zbudowali ją, by chronić zamek Edo od północnego wschodu. Świątynia została zniszczona podczas wojny Boshin. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Biblioteka narodowa – biblioteka powołana przez rząd kraju jako wyróżniające się repozytorium informacji dla tego kraju. W odróżnieniu od bibliotek publicznych, rzadko zezwalają na pożyczanie książek obywatelom kraju. Często, zawierają one, cenne, albo znaczące dzieła.

  Narodowa Biblioteka Parlamentarna Japonii (jap. 国立国会図書館 Kokuritsu Kokkai Toshokan) – biblioteka narodowa Japonii.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Biblioteka w języku angielskim nosi nazwę National Diet Library. Jednak użyty termin Diet nie odnosi się do angielskiego słowa tłumaczonego jako „dieta”, ale obradującego parlamentu czyli Zgromadzenia Narodowego.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Historia[ | edytuj kod]

  Biblioteka powstała w 1948 roku z połączenia zbiorów dwóch bibliotek: Izby Radców i Izby Reprezentantów oraz z Biblioteki Cesarskiej, która powstała w 1872 roku. Początkowo umieszczono zbiory w Pałacu Akasaka, a w 1968 roku biblioteka przeniosła się do własnego gmachu zbudowanego w Nagatachō. W 1986 roku dobudowano do starego gmachu dodatkowy budynek, który mógł pomieścić 12 milionów woluminów. Powierzchnia obu budynków wynosi 148 000 metrów kwadratowych, z czego 53% zajmują magazyny. Biblioteka ma trzy oddziały, z których każdy ma inne zadania: biblioteka główna w Tokio gromadzi zbiory na potrzeby parlamentu i agend rządowych, biblioteka Kansai-kan zajmuje się działalnością informacyjną i informatyczną, a biblioteka dziecięca gromadzi literaturę dziecięcą.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Kansai-Kan[ | edytuj kod]

  Powodem budowy nowej biblioteki było z jednej strony wyczerpanie powierzchni magazynowej biblioteki głównej w Tokio, z drugiej potrzeba zbudowania nowoczesnego budynku, który pozwoliłby czytelnikom skorzystać z usług biblioteki cyfrowej. Należy też pamiętać o wysokich cenach gruntów w Tokio. W 2002 roku budynek na terenie Kansai Science City został oddany do użytku. Z biblioteki głównej w Tokio przeniesiono 3,2 miliona woluminów. Były to czasopisma japońskie i zachodnie, książki japońskie oraz rozprawy doktorskie. Tę skomplikowaną operację przeprowadziło 11 100 osób. Książki były przewożone ciężarówkami, pociągami towarowymi, które tygodniowo przewoziły 12 pięciotonowych kontenerów.

  Izba Radców (jap. 参議院, Sangi-in) – izba wyższa Zgromadzenia Narodowego Japonii. Jest następczynią (od 1947 roku) przedwojennej Izby Parów (貴族院, Kizoku-in), japońskiego odpowiednika brytyjskiej Izby Lordów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Międzynarodowa Biblioteka Literatury Dziecięcej[ | edytuj kod]

  Biblioteka powstała w 2000 roku, ale dla czytelników została otwarta w 2002 roku. Decyzję podjęto kilka lat wcześniej, pragnąc zgromadzić w jednym miejscu posiadanych przez Bibliotekę Narodową ponad 130 tys. woluminów japońskich książek dla dzieci oraz 1500 tytułów czasopism. Zbiory uzupełniono zakupami książek zagranicznych. W 2010 roku biblioteka posiadała 400 000 woluminów. Biblioteka mieści się w zabytkowym budynku z 1906 roku, który zbudowano dla Biblioteki Cesarskiej. Znajduje się on w Parku Ueno, obok Muzeum Narodowego.

  Zgromadzenie Narodowe (jap. 国会, Kokkai) – dwuizbowy parlament, najwyższy organ przedstawicielski i zasadniczy organ władzy ustawodawczej w Japonii.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Diet, The Free Dictionary [dostęp 2019-06-01].
  2. History. National Diet Library, www.ndl.go.jp [dostęp 2019-06-01].
  3. Buildings & Equipment. National Diet Library, www.ndl.go.jp [dostęp 2019-06-01].
  4. Ciesielska-Kruczek R. Narodowa Biblioteka Parlamentarna w Japonii (National Diet Library) Bibliotekarz 2011 nr 3 s. 16-17
  5. Objectives and Primary functions, www.ndl.go.jp [dostęp 2019-06-01].
  6. Nationalbibliothek in Kansai - DETAIL inspiration, inspiration.detail.de [dostęp 2019-06-01].
  7. September 2002: Transfer of library materials completed., www.ndl.go.jp [dostęp 2019-06-01].
  8. Ciesielska-Kruczek R. Międzynarodowa Biblioteka Literatury Dziecięcej w Japonii Biuletyn EBIB 2011 nr 3 s. 1-9
  Muzeum Narodowe w Tokio (jap. 東京国立博物館, Tōkyō Kokuritsu Hakubutsukan), skrót: TNM – najstarsze i największe muzeum w Japonii, założone w 1872. Muzeum gromadzi dzieła sztuki oraz obiekty archeologiczne z obszaru Azji, a szczególnie Japonii. Posiada zbiór ponad 110 tys. obiektów, wśród których 87 uznanych jest za skarby narodowe oraz 610 za znaczące wartości kulturowe (stan na lipiec 2005). Muzeum prowadzi również badania naukowe i organizuje imprezy edukacyjne związane z jego zbiorami.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.