• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narodnoje dieło

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Nikołaj Iwanowicz Żukowski (ur. w 1833 r. w guberni orenburskiej, zm. 10 maja 1895 r. w Genewie) - rosyjski anarchista i rewolucjonista, bliski współpracownik Michaiła Bakunina.
  Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.

  Narodnoje dieło, ros. Народное дело - pismo rosyjskie wydawane w Genewie w latach 1868-1870. Początkowo anarchistyczne (Michaił Bakunin, Mikołaj Żukowski), później zwalczało anarchizm (Utin, Nietow, Antoni Trusow).

  Michaił Aleksandrowicz Bakunin, ros. Михаи́л Алекса́ндрович Баку́нин (ur. 30 maja 1814 w Priamuchinie k. Torżoka, zm. 1 lipca 1876 w Bernie) – rosyjski myśliciel i rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej, jego kolektywistycznej wersji.Antoni Trusow (ros. Антон Данилович Трусов) (ur. 15 maja/27 maja 1835 w Borysowie (Białoruś), zm. ok. 1886 w Mińsku Litewskim) – rewolucjonista rosyjski i białoruski, uczestnik powstania styczniowego 1863-1864. Uważał się za Polaka.

  Bibliografia[]

 • Русская периодическая печать • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.