Narni (łac. Narnia) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Terni. Jest to stare, małe miasteczko umbryjskie, położone na skalistym wzniesieniu dominującym nad wybrzeżem rzeki Nera i nad równiną Terni.
Znajduje się tutaj znakomicie zachowana średniowieczna starówka, pozostałości sali tortur i akweduktów z I wieku n.e., a także podziemna trasa turystyczna, renesansowy kościół oraz liczne XIII-wieczne pałace. W części z nich znajdują się obecnie miejskie, urzędy oraz komisariat. Centrum miasta zamknięte jest dla ruchu samochodowego. Z parkingu, który jest położony u podnóża historycznego centrum, do miasta wjeżdża się specjalnym systemem wind.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Narnia – fantastyczny świat stworzony przez brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa, w którym rozgrywa się akcja jego powieści z cyklu Opowieści z Narnii. Świat ten zawdzięcza swoją nazwę znajdującej się w nim krainie Narnii, wokół której w głównej mierze toczą się opowieści.
19 km od Narni znajdują się wodospady Cascata delle Marmore na przedmieściach Terni. To tu na świat przyszła Łucja Narnijska.
W roku 2004 gminę zamieszkiwało 19 725 osób (100,1 os./km²).
Angielski pisarz C.S. Lewis, zainspirowany nazwą miasta, nazwał wymyśloną przez siebie krainę Narnia.
Łucja z Narni
Jan XIII (papież) - biskup Narni
- La città (wł.). Comune di Narni. [dostęp 2012-05-25].
- Ł.Ł. Ropczyński Ł.Ł., Narni, Kierunek Włochy, 22 października 2016 .
- Ł.Ł. Ropczyński Ł.Ł., Terni, Kierunek Włochy, 22 października 2016 .
- Roger Lancelyn Green, Walter Hooper: C.S. Lewis: A Biography. London: 1974, s. 306.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica

Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Warto wiedzieć że... beta
Nera – najdłuższy dopływ Tybru mający 117 km długości; jej dorzecze obejmuje obszar 4280 km² (ponad 30% powierzchni dorzecza Tybru); źródło znajduje się w Apeninie Środkowym na wysokości 1800 m n.p.m. Największe miasto nad Nerą to Terni. Nera znaczy po włosku czarna.
Umbria (wł. Umbria) – region administracyjny w centralnych Włoszech, o powierzchni 8456 km², 872,9 tys. mieszkańców i stolicą w Perugii (146,7 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 103 osób na km².
Clive Staples "Jack" Lewis (ur. 29 listopada 1898 w Belfaście, zm. 22 listopada 1963 w Oksfordzie) – brytyjski pisarz, historyk, filozof i teolog, członek grupy Inklingów. Stworzył cykl fantasy pt. "Opowieści z Narnii" (The Chronicles of Narnia, 1950-1956, pierwsze wyd. polskie 1985-1989). Znany jest również z esejów religijno-filozoficznych.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Łucja z Narni, właśc. Lucia Brocadelli (ur. 13 grudnia 1476 w Narni, zm. 15 listopada 1544 w Ferrarze) – włoska tercjarka dominikańska (OPs), mistyczka i stygmatyczka, błogosławiona Kościoła katolickiego.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.