Narni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Narni

Narni (łac. Narnia) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Terni. Jest to stare, małe miasteczko umbryjskie, położone na skalistym wzniesieniu dominującym nad wybrzeżem rzeki Nera i nad równiną Terni.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Znajduje się tutaj znakomicie zachowana średniowieczna starówka, pozostałości sali tortur i akweduktów z I wieku n.e., a także podziemna trasa turystyczna, renesansowy kościół oraz liczne XIII-wieczne pałace. W części z nich znajdują się obecnie miejskie, urzędy oraz komisariat. Centrum miasta zamknięte jest dla ruchu samochodowego. Z parkingu, który jest położony u podnóża historycznego centrum, do miasta wjeżdża się specjalnym systemem wind.

Narnia – fantastyczny świat stworzony przez brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa, w którym rozgrywa się akcja jego powieści z cyklu Opowieści z Narnii. Świat ten zawdzięcza swoją nazwę znajdującej się w nim krainie Narnii, wokół której w głównej mierze toczą się opowieści.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

19 km od Narni znajdują się wodospady Cascata delle Marmore na przedmieściach Terni. To tu na świat przyszła Łucja Narnijska.

W roku 2004 gminę zamieszkiwało 19 725 osób (100,1 os./km²).

Angielski pisarz C.S. Lewis, zainspirowany nazwą miasta, nazwał wymyśloną przez siebie krainę Narnia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Łucja z Narni
 • Jan XIII (papież) - biskup Narni
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. La città (wł.). Comune di Narni. [dostęp 2012-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)].
  2. Ł. Ropczyński, Narni, Kierunek Włochy, 22 października 2016.
  3. Ł. Ropczyński, Terni, Kierunek Włochy, 22 października 2016.
  4. Roger Lancelyn Green, Walter Hooper: C.S. Lewis: A Biography. London: 1974, s. 306.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
 • Nera – najdłuższy dopływ Tybru mający 117 km długości; jej dorzecze obejmuje obszar 4280 km² (ponad 30% powierzchni dorzecza Tybru); źródło znajduje się w Apeninie Środkowym na wysokości 1800 m n.p.m. Największe miasto nad Nerą to Terni. Nera znaczy po włosku czarna.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Umbria (wł. Umbria) – region administracyjny w centralnych Włoszech, o powierzchni 8456 km², 872,9 tys. mieszkańców i stolicą w Perugii (146,7 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 103 osób na km².
  Clive Staples "Jack" Lewis (ur. 29 listopada 1898 w Belfaście, zm. 22 listopada 1963 w Oksfordzie) – brytyjski pisarz, historyk, filozof i teolog, członek grupy Inklingów. Stworzył cykl fantasy pt. "Opowieści z Narnii" (The Chronicles of Narnia, 1950-1956, pierwsze wyd. polskie 1985-1989). Znany jest również z esejów religijno-filozoficznych.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Łucja z Narni, właśc. Lucia Brocadelli (ur. 13 grudnia 1476 w Narni, zm. 15 listopada 1544 w Ferrarze) – włoska tercjarka dominikańska (OPs), mistyczka i stygmatyczka, błogosławiona Kościoła katolickiego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama