• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narewka - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Białowieża to gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.
  Rezerwat przyrody Gnilec — florystyczny rezerwat przyrody położony na terenie Puszczy Białowieskiej, w gminie Narewka, w województwie podlaskim, o powierzchni 37,21 ha.

  Narewka (biał. гмiна Нараўка, hmina Naraŭka, do 1939 gmina Masiewo) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim. W 2009 roku w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy.

  Gmina Hajnówka (biał. гмiна Гайнаўка, hmina Hajnaŭka; w 1954 gmina Nowoberezowo ) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy. Siedziba gminy to Hajnówka.Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.

  Siedziba gminy to Narewka.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4097 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 3690 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Narewka ma obszar 339,48 km², w tym:

 • użytki rolne: 25%
 • użytki leśne: 65%
 • Gmina stanowi 20,91% powierzchni powiatu.

  Narew (biał. гмiна Нараў, hmina Naraŭ) – gmina wiejska w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie hajnowskim. Świadkowie Jehowy w Polsce – wspólnota około 125 tys. aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Polsce, należących w 2012 roku do ponad 1400 zborów (w tym 12 zborów i 24 grup obcojęzycznych oraz 11 zborów i 26 grup języka migowego).

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2017 roku.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Narewka w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Narewka.png

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Białowieża (od południa), Hajnówka (od południowego zachodu), Narew (od północnego zachodu), Michałowo (od północnego wschodu). Od wschodu gmina sąsiaduje z Republiką Białoruś.

  Religia[ | edytuj kod]

  Większość mieszkańców gminy wyznaje prawosławie (ok. 3000 osób), którzy należą do parafii:

  Rezerwat przyrody Dolina Waliczówki – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Narewka w województwie podlaskim.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
 • św. Mikołaja Cudotwórcy w Narewce,
 • Świętych Piotra i Pawła w Lewkowie Starym,
 • św. Jerzego Zwycięzcy w Siemianówce.
 • W gminie mieszka 715 rzymskich katolików, należących do parafii w Narewce.

  Gminę zamieszkują też nieliczni baptyści, luteranie i Świadkowie Jehowy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • rezerwat przyrody Dolina Waliczówki
 • rezerwat przyrody Głuszec
 • rezerwat przyrody Gnilec
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Narewka, w oparciu o dane GUS.
  2. Podział administracyjny Rzeczypospolitej Polskiej: Praca zespołowa pod redakcją prof. Stanisława Srokowskiego. Warszawa: Biblioteka Samorządowca Nr 77, 1948.
  3. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  4. Gmina Narewka (podlaskie) » mapy, GUS, nieruchomości, noclegi, szkoły, regon, kody pocztowe, bezrobocie, wynagrodzenie, zarobki, tabele, edukacja, demografia, przedszkola, statystyki, Polska w liczbach [dostęp 2020-01-14] (pol.).
  5. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  6. N4K, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela [dostęp 2016-09-09] (pol.).
  Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lewkowie Starym – parafia prawosławna w dekanacie Hajnówka diecezji warszawsko-bielskiej.Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Narewce - rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok-Dojlidy, należącym do metropolii białostockiej.
  Powiat hajnowski - powiat w Polsce (południowo-wschodnia część województwa podlaskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Hajnówka.
  Językiem pomocniczym w prawodawstwie polskim określa się język mniejszości narodowej lub etnicznej albo język regionalny, dopuszczony do użycia obok języka urzędowego (języka polskiego), wyłącznie przed organami gminy. Osoby należące do mniejszości mogą w języku pomocniczym zwracać się ustnie i pisemnie do organów gminy oraz, na swój wyraźny wniosek, uzyskiwać odpowiedzi urzędowe w tym języku. W języku pomocniczym mogą być również wnoszone do organów gminy podania.
  Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.
  Luteranizm – doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.
  Narewka (białorus. Нараўка, Naraŭka, wymowa miejscowa: Narauka - z akcentem na pierwszą sylabę) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka, nad Narewką. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy na skraju Puszczy Białowieskiej. Zabytkowy układ przestrzenny z XVIII w. Miejscowość jest siedzibą gminy Narewka.
  Baptyzm – nurt chrześcijaństwa należący do protestantyzmu, akcentujący indywidualizm w relacji do Boga i nadrzędną rolę Pisma Świętego. Zbawienie nie jest według baptystów osiągalne na podstawie uczynków, lecz jedynie łaską Boga przez osobistą wiarę w zbawcze dzieło odkupienia z grzechu poprzez ofiarę Jezusa Chrystusa. Baptyści udzielają chrztu wyłącznie tym, którzy świadomie wyrażają żal za grzechy i wyznają wiarę w Chrystusa. Akcentują autonomię poszczególnych zborów, są też zwolennikami rozdziału kościoła i państwa. Większość baptystów reprezentuje ewangelikalne chrześcijaństwo, choć istnieją także nieliczne wyznania baptystyczne przynależące do liberalnego nurtu protestantyzmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.