• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narew - gmina  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Białorusini w Polsce – jedna z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkująca w większości w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Religia[ | edytuj kod]

  Zgodnie z wynikami spisu powszechnego z 1921 r. większość mieszkańców gminy stanowili prawosławni w liczbie 4832 osób, co dawało 85% wszystkich mieszkańców. Pozostali mieszkańcy gminy zgłosili kolejno: wyznanie rzymskokatolickie (208 osób; 14% mieszkańców), wyznanie mojżeszowe (36 osób; ok. 1% mieszkańców), wyznanie adwentystyczne (7 osób) oraz wyznanie ewangelickie (3 osoby)

  Gmina Zabłudów – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.

  Do dziś większość mieszkańców gminy wyznaje prawosławie. Na jej terenie funkcjonuje jedyny w Polsce prawosławny skit (w Odrynkach) oraz 5 parafii prawosławnych:

 • Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi,
 • św. Łukasza Ewangelisty w Tyniewiczach Dużych,
 • Opieki Matki Bożej w Puchłach,
 • św. Apostoła Jakuba w Łosince,
 • św. Michała Archanioła w Trześciance.
 • 739 mieszkańców gminy to wyznawcy katolicyzmu, którzy przynależą do parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa.

  Gorędy – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew. Obowiązki sołtysa pełni Henryk Snarski.Gmina Bielsk Podlaski (1952-54 gmina Dobromil) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie bielskim. W latach 1919-1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  W okresie dwudziestolecia międzywojenngo na trenie gminy pojawili się adwentyści, których działalność zdobyła szerokie uznanie szczególnie wśród wiejskiej ludności białoruskiej m.in. ze względu na wykorzystywanie języka białoruskiego w nabożeństwach. Do dziś gminę zamieszkuje ich niewielka wspólnota. W Iwankach działa dom modlitwy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Podobny zbór działał także w Socach.

  Rolnik – osoba pracująca na roli, uprawiająca swoją bądź cudzą ziemię rolną. Często specjalista w zakresie rolnictwa.Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi – parafia prawosławna w dekanacie Narew diecezji warszawsko-bielskiej.Gmina Hajnówka (biał. гмiна Гайнаўка, hmina Hajnaŭka; w 1954 gmina Nowoberezowo ) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy. Siedziba gminy to Hajnówka.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Narwi – parafia rzymskokatolicka w Narwi.
  Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.
  Pastwisko – rodzaj użytków zielonych porośniętych głównie wieloletnimi trawami, których wegetacja trwa niezależnie od tego, czy są to tereny uprawowe, czy też nieużytki.
  Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.
  Gospodarstwo rolne – grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo rolne nie stanowi przedmiotu samodzielnego obrotu prawnego. Nie można, zatem zbyć go jedną czynnością prawną. Przedmiotem zbycia są tu poszczególne nieruchomości, na których gospodarstwo rolne zostało zorganizowane.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Białorusini (biał. беларусы, biełarusy, ros. белорусы, biełorusy) – naród wschodniosłowiański zamieszkujący głównie tereny dzisiejszej Białorusi oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję, Ukrainę, Kazachstan, Łotwę i Litwę. Znaczne diaspory znajdują się również w USA, Izraelu, Kanadzie, Brazylii i Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.