• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narcos  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.

  Narcos amerykański serial telewizyjny (thriller, dramat), wyprodukowany przez Gaumont International Television dla platformy Netflix, którego twórcami są Chris Brancato, Carlo Bernard i Doug Miro.

  1 kwietnia 2014 Netflix zamówił pierwszą serię Narcosa, a wszystkie 10 odcinków zostało zamieszczonych na stronie internetowej platformy w dniu 28 sierpnia 2015. Drugą serię udostępniono 2 września 2016. 6 września 2016 zapowiedziano powstanie serii trzeciej i czwartej.

  W 2019 r. Netflix sprzedał licencję na serial polskiej stacji Stopklatka TV i jest tam emitowany od 23 listopada 2019. Stopklatka TV jest jednym z pierwszych kanałów na świecie, którym udało się kupić licencję na serial oryginalny Netflixa po starcie serwisu w Polsce.

  Kartel z Medellín (hiszp. Cartel de Medellín) – kartel narkotykowy utworzony na zachodzie Kolumbii i mający swoje źródła w mieście Medellín.Stopklatka TV - kanał należący do spółki Kino Polska , należącej do grupy SPI International i Agora S.A. o tematyce filmowej. Kanał wystartuje do 27 kwietnia 2014 - wtedy TVP opuści w całości pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. 30 października 2013 roku Krajowa Rada Radiofoni i Telewizji przyznała nadawcy Stopklatki TV koncesję na rozpowszechnianie w sposób naziemny kanału Stopklatka TV.

  Oryginalna wersja językowa serialu – oznaczona jako angielska – zawiera teksty zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim. Tłumaczenie dźwięku w systemie Netflix dotyczy wyłącznie części angielskiej, natomiast słowa hiszpańskie tłumaczone są tylko poprzez napisy

  Zdjęcia do pierwszych trzech serii były kręcone w Kolumbii (m.in. w Bogocie i okolicach).

  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jego kontynuacją jest Narcos: Meksyk.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Pierwsze dwie serie skupiają się na życiu i działalności Pabla Escobara, najsłynniejszego kolumbijskiego barona narkotykowego, będącego szefem kartelu z Medellín, którego nielegalne interesy zamierzają zlikwidować amerykańskie władze federalne we współpracy z rządem Kolumbii. W trzeciej serii przedmiotem zainteresowania jest kartel z Cali.

  Gilberto Rodríguez Orejuela, pseudonim El Ajedrecista (Szachista) (ur. 31 stycznia 1939) - kolumbijski baron narkotykowy, który przewodził kartelowi z Cali na południu Kolumbii, w regionie miasta Cali.Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.

  Seria 1[ | edytuj kod]

  Seria pierwsza opowiada o życiu Pabla Escobara od późnych lat 70., gdy po raz pierwszy zaczyna on produkować kokainę. Serial skupia się na głównych wydarzeniach tego okresu w historii Kolumbii oraz ich związkach z Escobarem. Narratorem całości jest Steve Murphy, pracujący w Medellín agent amerykańskiej agencji do spraw zwalczania narkotyków (DEA). Pierwsze odcinki ukazują sposób, w jaki Escobar po raz pierwszy stał się częścią handlu narkotykami. Wcześniej był lokalnym przemytnikiem, przewożącym ciężarówkami przez granicę: alkohol, papierosy i artykuły gospodarstwa domowego w czasie, gdy było to surowo wzbronione. Następnie został zapoznany z Mateo Moreno pseud. "Karaluch" – chilijskim chemikiem, który wpadł na pomysł wspólnego interesu – produkcji i dystrybucji nowego, zyskownego narkotyku – kokainy. Stosunkowo szybko działalność została rozszerzona poprzez budowę większych laboratoriów w lasach deszczowych oraz transport towaru do Miami, gdzie był pożądany przez znanych i bogatych.
  Wkrótce Pablo tworzy większe laboratoria i lepsze sposoby przemytu towaru do USA w celu wypełnienia wzrastającego popytu. Gdy wzrosła popularność kokainy na rynku amerykańskim, co spowodowało duży przepływ amerykańskich dolarów do Kolumbii i intensyfikację przemocy związanej z narkotykami w Stanach, Amerykanie wysyłają grupę agentów DEA w celu zbadania sprawy. Partnerem narratora staje się Javier Peña, a zadaniem Murphy'ego jest współpraca z rządem Kolumbii w celu zakończenia przepływu kokainy do Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie Escobar zostaje wybrany do kolumbijskiego parlamentu, jednak rezygnuje ze stanowiska na skutek upublicznienia jego dawnych związków z narkotykami. Następnie na jego zlecenie zostaje zabity minister sprawiedliwości Kolumbii, przez co za Pablo zostaje ogłoszona nagroda. Ostatecznie zostaje osadzony w więzieniu La Catedral, które sam dla siebie wybudował.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Pablo Emilio Escobar Gaviria (ur. 1 grudnia 1949, zm. 2 grudnia 1993) – kolumbijski baron narkotykowy, który stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie dzięki przemytowi kokainy do USA i innych państw. Według rządu USA i Kolumbii, mediów i opinii publicznej, był jednym z najpotężniejszych, a jednocześnie najbardziej bezwzględnych i brutalnych dealerów narkotykowych w historii.

  W produkcji znajduje się opowieść o wrogach USA, komunistach ze Związku Radzieckiego. W czasie segmentu pojawia się mapa, na której wśród zaznaczonych kolorem czerwonym państw komunistycznych pojawia się Polska Ludowa.

  Seria 2[ | edytuj kod]

  Seria druga rozpoczyna się w momencie ucieczki Escobara z więzienia. Żołnierze znajdują Pabla i jego świtę tuż przy La Catedral, są jednak zbyt przerażeni, aby dokonać aresztowania. Pojawia się nowy ambasador USA, który wprowadza do gry CIA. Escobar musi poświęcić wiele czasu i środków, aby ukrywać się przed władzami.
  Początkowo Escobar łatwo przystosowuje się do nowego życia, rozdaje pieniądze społeczności i równocześnie zabijając bez skrupułów tych, którzy próbowali zawłaszczyć sobie jego imperium. Kolumbijska policja angażuje się w ogromne bitwy z Escobarem, które powodują wysokie napięcie i niepokój społeczny. Konkurencyjny kartel z Cali tworzy niewiarygodny sojusz z Judy Moncadą i Don Berną, którzy z kolei decydują się na współpracę z braćmi Castanos (tworząc Los Pepes). Agent Peña rozpoczyna współpracę z Los Pepes, którzy zabijają Valerię i Fernando Duque. Po tym, gdy La Quica i Blackie zostają schwytani, Escobar ukrywa się wraz z Limonem w kryjówce, gdzie świętują 44 urodziny Pabla. Gdy Pablo próbuje skontaktować się ze swoją rodziną, DEA i żołnierze ustalają jego położenie na podstawie sygnału radiowego. Dom zostaje otoczony, w strzelaninie Pablo otrzymuje dwie kule – jednak ponieważ może on przeżyć, Trujillo zabija go strzałem w głowę. Tata kontraktuje się z kartelem z Cali, aby pomogli jej uciec w kraju. Peña wraca do USA, gdzie zostaje poproszony o przekazanie materiałów dotyczących Cali.

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Kolumbijska wojna domowa – konflikt wewnętrzny toczący się w Kolumbii w latach 1964–2016. Rozgrywał się pomiędzy rządem wspieranym przez AUC a lewicowymi rebeliantami.

  Seria 3[ | edytuj kod]

  Narratorem 3 serii jest Javier Peña, postać Steve'a Murphy'ego znika bez wyjaśnienia. Po zabiciu Escobara uwagę amerykańskiego wydziału narkotykowego przykuwają jego następcy – kartel z Cali. Przywódcy grupy, bracia: Gilberto i Miguel Rodríguezowie (zwani "dżentelmenami z Cali") zbierają swoich wspólników, by ogłosić zaskakujące plany dotyczące przyszłości ich wspólnych interesów. W Cali dochodzi do wycieku gazu, który może zagrozić porozumieniu pomiędzy kolumbijskim rządem a kartelem. Peña odczuwa reperkusje dawnej współpracy z Los Pepes. Podczas negocjacji bracia Rodriguez pozostają w ukryciu. "Pacho" Herrera spotyka się z meksykańskim narkobossem Amado Carrillo Fuentesem tzw. "władcą przestworzy". Do Cali przybywa nowa ekipa z DEA, mająca pomagać Peñi, zaś on sam opracowuje plan złapania Gilberto Rodrígueza. "Pacho" otrzymuje propozycję biznesową od Amado Fuentesa. Miguel ma obsesję na punkcie możliwych przecieków, dlatego wzmacnia swoją ochronę. "Pacho" podejmuje decyzję dotyczącą swojej przyszłości. Peña próbuje pozyskać świadka. Wypadek w Nowym Jorku może zagrażać bezpieczeństwu "Chepe". Peña leci do Curaçao, by aresztować potencjalnego świadka, a następnie planuje kolejną tajną operację ujęcia ważnego członka kartelu. David chce pomścić ojca, narażając Enrique na niebezpieczeństwo. Peña prosi Don Bernę o pomoc w misji ratunkowej, a ponadto jest wstrząśnięty rozmiarami korupcji w kolumbijskich sferach rządowych. David i Peña ścigają się, kto pierwszy znajdzie Guillermo Pallomariego – głównego księgowego kartelu. Ważą się również losy Jorge Salcedo – szefa ochrony Miguela Rodrígueza. Agent DEA podejmuje ważną decyzję dotyczącą swojej przyszłej kariery.

  Pedro Pascal, właśc. Jose Pedro Balmaceda Pascal (ur. 2 kwietnia 1975 w Santiago) – chilijski aktor, najlepiej znany z roli Oberyna Martella w czwartym sezonie serialu Gra o tron.Jon Ecker (ur. 16 marca 1983 w San Marcos (Teksas) – amerykański aktor, biolog, fotograf i model. Jest synem aktora Guya Eckera.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Los Pepes (hiszp. Perseguidos por Pablo Escobar) – kolumbijska grupa przeciwników Pablo Escobara, nieformalnego zwierzchnika narkotykowego biznesu. Los Pepes występowali przeciwko Escobarowi i Kartelowi z Medellín na początku lat 90. Działalność zakończyli w 1993, gdy Escobar zginął, a Kartel z Medellín został pokonany. Dwoma głównymi przywódcami Los Pepes byli Don Berna i Fidel Castaño, obaj byli pracownicy Pablo Escobara.
  Medellín – drugie pod względem wielkości miasto w Kolumbii, stolica departamentu Antioquia. Liczyło 2,2 mln mieszkańców w 2005 (1,8 mln w 1998), aglomeracja natomiast 3,7 mln mieszkańców (2005). Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji Medellín‎.
  Andrew (Andy) Black (ur. 20 lipca 1965) jest pokerzystą z Belfastu z Irlandii Północnej. Obecnie mieszka w Dublinie. Jest znany pod pseudonimem The Monk (Mnich).
  Paulina García (ur. 27 listopada 1960 w Santiago) – chilijska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Przełomem w jej karierze okazała się tytułowa rola w filmie Gloria (2013) Sebastiána Lelio. Kreacja pozytywnie nastawionej do świata starzejącej się kobiety po przejściach przyniosła jej Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na 63. MFF w Berlinie. Po sukcesie Glorii aktorka zagrała m.in. matkę Pablo Escobara w pierwszych dwóch sezonach serialu Narcos (2015-16).
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Juan Pablo Raba (ur. 14 stycznia 1977 roku w Bogocie) - kolumbijsko-argentyński aktor telewizyjny znany z telenoweli Pustynna miłość i Moja piękna grubaska.
  Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Justice) – jeden z departamentów Gabinetu Stanów Zjednoczonych. Na jego czele stoi prokurator generalny Stanów Zjednoczonych. Zadaniem departamentu sprawiedliwości jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przestrzegania prawa w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.