• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narciarstwo dowolne

  Przeczytaj także...
  Jazda po muldach - jedna z dwóch podstawowych konkurencji narciarstwa dowolnego. Polega ona na przejeździe zawodnika przez 250-metrowy stok pokryty muldami, w jak najkrótszym czasie. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnik wybija się i wykonuje w powietrzu ewolucje. Zawodnik zostaje sklasyfikowany na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnik wykonuje dwie lub trzy różne figury.Jazda po muldach podwójnych – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Jest modyfikacją jazdy po muldach. Również tutaj trasa to 250-metrowy stok pokryty muldami. Różnica polega na tym, że na trasie rywalizuje dwóch zawodników jednocześnie,na równoległych torach. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnicy wybijają się i wykonują w powietrzu ewolucje. Zawodnicy zostają sklasyfikowani na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnicy wykonują dwie lub trzy różne figury.
  Albertville – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia. Przez gminę przepływa rzeka Isère.

  Narciarstwo dowolne (akrobatyczne) - jedna z zimowych dyscyplin narciarskich, do której należą konkurencje:

 • jazda po muldach
 • skoki akrobatyczne
 • balet na nartach - dyscyplina obecnie już nie uprawiana (głównym powodem było niewłączenie jej do oficjalnego programu igrzysk olimpijskich)
 • jazda po muldach podwójnych
 • skicross
 • half pipe
 • table top - rodzaj skoków
 • Oprócz szybkości przejazdu (tylko muldy) oceniane są także elementy akrobatyczne wykonywane podczas przejazdu, np. obroty. Narty używane w tej dyscyplinie są krótsze od nart zjazdowych. Pozwalają one na wykonywanie skomplikowanych ewolucji w powietrzu.

  Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.

  Narciarstwo dowolne zadebiutowało na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville w 1992 r. (jazda po muldach). Dwa lata później w Lillehammer włączono do programu Igrzysk skoki akrobatyczne. Do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver 2010 włączono skicross (decyzja MKOL podczas sesji w 2006).

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Skoki akrobatyczne – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Zawodnik rozpędza się na stromym stoku, by następnie wjechać na skocznię i po wybiciu wykonuje w powietrzu skomplikowane ewolucje i obroty.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skicross (także skiercross, skier-X) - jedyna konkurencja narciarska polegająca na bezpośrednich wyścigach narciarzy alpejskich, jadących czwórkami (lub szóstkami) na jednej, specjalnie przygotowanej trasie zjazdowej.
  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.
  Narty – długie, płaskie płozy mocowane do nóg poprzez system butów i wiązań, które umożliwiają ślizganie się po powierzchni śniegu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.