Narajani (strefa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narajani (nep. नारायणी) – jedna ze stref w regionie Madhyamańćal, w Nepalu. Nazwa tej strefy pochodzi od rzeki Narayani, oddzielającej tę strefę od Gandaki i Lumbini.

Strefy Nepalu (nep. अञ्चल - ańćal) - jednostka podziału administracyjnego w Nepalu. Stref jest 14, każda dzieli się na dystrykty, których w sumie jest 75.Język nepalski, nepali (dawne nazwy: gorkhali, khas kura) – język z grupy indoaryjskiej, z rodziny języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 17 mln ludzi – w tym ok. 11 mln (spis z 2001 r.) to mieszkańcy Nepalu (reszta to m.in. mieszkańcy północnych Indii – przede wszystkim okolic Dardżylingu) i Sikkimu.

Narajani dzieli się na 5 dystryktów:

Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Dystrykt Chitwan (nep. चितवन) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Narajani. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 2218 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 472 048 ludzi. Stolicą jest Bharatpur.
 • Dystrykt Bara (Kalaiya),
 • Dystrykt Chitwan (Bharatpur),
 • Dystrykt Makwanpur (Hetauda),
 • Dystrykt Parsa (Birgandż),
 • Dystrykt Rautahat (Gaur).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zones, Regions and Districts of Nepal (ang.). colorfulnepal.com. [dostęp 2016-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-05)].
 • Bharatpur (nep. भरतपुर) - miasto w środkowo-południowym Nepalu; stolica dystryktu Chitwan. Według danych szacunkowych na rok 2010 liczy 136 606 mieszkańców . Ośrodek przemysłowy.Gandaki (nep. गण्डकी) - to jedna ze stref w regionie Paśćimańćal, w Nepalu. Nazwa strefy pochodzi od rzeki Kali Gandaki. Stolicą tej strefy jest miasto Pokhara. Na terenie tej strefy znajdują się między innymi Annapurna i Manaslu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dystrykt Bara (nep. बारा) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Narajani. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1190 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 559 135 ludzi. Stolicą jest Kalaiya.
  Hetauda (nep. हेटौडा) - miasto w południowym Nepalu; stolica dystryktu Makwanpur. Według danych szacunkowych na rok 2010 liczy 83 807 mieszkańców . Ośrodek przemysłowy.
  Birgańdź (nep. वीरगंज) - miasto w południowym Nepalu; stolica dystryktu Parsa. Według danych szacunkowych na rok 2011 liczy 135 904 mieszkańców. Ośrodek przemysłowy.
  Dystrykt Parsa (nep. पर्सा) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Narajani. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1353 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 497 219 ludzi. Stolicą jest Birgandż.
  Dystrykt Rautahat (nep. रौतहट) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Narajani. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1126 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 545 132 ludzi. Stolicą jest Gaur.
  Gaur (nep. गौर) – miasto w południowym Nepalu; w prowincji numer 2. Według danych szacunkowych na rok 2011 liczyło 35 370 mieszkańców .
  Lumbini (nep. लुम्बिनी) - to jedna ze stref w regionie Paśćimańćal, w Nepalu. Stolicą tej strefy jest miasto Butwal.

  Reklama