Naproksen
Menstruacja (miesiączka, ang. period, łac. menses); krwawienie miesięczne – fizjologiczne zjawisko polegające na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy (endometrium) pod wpływem charakterystycznych zmian stężenia hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu), wynikających z układów wzajemnych sprzężeń zwrotnych między gonadami, przednim płatem przysadki mózgowej i podwzgórzem.Pochodna (inaczej derywat) – związek chemiczny powstały przez zastąpienie jednego lub kilku atomów cząsteczki (najczęściej wodoru) grupą funkcyjną lub grupą innych atomów. Np. krezol (C6H4(CH3)OH) jest pochodną fenolu (C6H5OH), który z kolei jest pochodną benzenu (C6H6). Jednocześnie krezol jest pochodną toluenu (C6H5CH3), który także jest pochodną benzenu.
Zapalenie ścięgna (ang. Tendinitis) – ostry stan zapalny powstający głównie w wyniku przeciążeń spowodowanych wykonywaniem nadmiernego wysiłku, do którego struktury ścięgien nie są odpowiednio przygotowane w danym momencie. Jeżeli fibroblasty nie są dostosowane do zwiększenia obciążeń mechanicznych powoduje to zakłócenie równowagi pomiędzy rozwojem i degeneracją macierzy pozakomórkowej. Następuje nagromadzenie się uszkodzeń, których komórki nie mogą naprawić i w efekcie uraz może uwidocznić się klinicznie. W celu scharakteryzowania opisu występowania zapalenia używa się nazwy anatomicznej można wyróżnić np. zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie ścięgna (więzadła) rzepki.
Naproksen – organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu propionowego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest inhibitorem dwóch cyklooksygenaz: COX-1 (konstytutywnej) i COX-2 (indukowanej). Hamuje agregację płytek krwi (ale słabiej i krócej niż kwas acetylosalicylowy).
Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Cmax osiąga 1 godzinę po podaniu, okres półtrwania wynosi 10–20 godzin (średnio 13 h). Stężenie stacjonarne osiąga po 4–5 dawkach. Prawie 95% przyjętej dawki wydalane jest z moczem w postaci niezmienionej, jako 6-demetylonaproksen lub w postaci ich metabolitów.
Zastosowanie[ | edytuj kod]
Naproksen stosuje się do uśmierzania bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (np. bolesne menstruacje, bóle głowy, bóle pleców), a także w następujących przypadkach:
Preparaty[ | edytuj kod]
Naproksen stosowany jest w jako wolny kwas lub sól sodowa, w formie tabletek, czopków, żeli lub maści do użytku zewnętrznego. Preparaty dostępne w Polsce to: Aleve, Anapran, Anapran-Neo, Apo-Napro, Apo-Naproxen, Apranax, Nalgesin, Naproxen, Natrax, Naxii, Pabi-Naproxen.
Uwagi[ | edytuj kod]
- ↑ U dzieci w wieku 5–16 lat t1/2 jest podobny jak u dorosłych. Nie przeprowadzono natomiast badań farmakokinetycznych u dzieci poniżej 5. roku życia.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Naproksen (opis profesjonalny). Medycyna Praktyczna. [dostęp 2017-10-10].
- Naproxenum. Portal Dbam o Zdrowie doz.pl. [dostęp 2017-07-10].
- Naproxen sodium. Internetowa Encyklopedia Leków. [dostęp 2017-07-10].
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.