• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Namcze Barwa

  Przeczytaj także...
  Minimalna deniwelacja względna (MDW), wybitność szczytu – liczba określająca, na ile szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. Wybitność definiuje się jako różnicę wysokości danego szczytu i wysokości najniższej warstwicy okalającej go, a nieobejmującej formacji od niego wyższych. Wysokość tej warstwicy określa wysokość przełęczy zwanej kluczową, oddzielającej dany szczyt od wyższego, kolejnego szczytu na grzbiecie (wododziale). Spośród przełęczy oddzielających dany szczyt od wyższych sąsiadów przełęczą kluczową jest przełęcz najwyższa. Wybitność szczytu to inaczej jego wysokość względna nad przełęczą kluczową.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Lista najwybitniejszych szczytów Ziemi – lista szczytów Ziemi uporządkowanych względem malejącej wybitności czyli współczynnika minimalnej deniwelacji względnej.

  Namcze Barwa (tyb. གནམས་ལྕགས་འབར་བ།, w oficjalnej transkrypcji: Namjagbarwa, w transliteracji Wyliego: gnam lcags 'bar ba; chin.: 南迦巴瓦峰, Nánjiābāwǎ Fēng) – szczyt we wschodniej części Himalajów, w Chinach. Wznosi się na wysokość 7782 m n.p.m. Jest dwudziestym ósmym szczytem Ziemi pod względem wysokości bezwzględnej, dziewiętnastym pod względem wybitności oraz najdalej na wschód położoną górą o wysokości powyżej 7600 m. Zachodnia ściana góry ma ponad 3 kilometry wysokości.

  Brahmaputra – rzeka w Chinach, Indiach i Bangladeszu. Jej długość wynosi 2840 km, a powierzchnia dorzecza 935 tys. km². Źródłowe potoki w lodowcach masywów górskich Himalajów i Transhimalajów.Język tybetański (tyb. བོད་སྐད།, Wylie: bod-skad, ZWPY: Pögä) to język z gałęzi tybeto-birmańskiej rodziny języków sino-tybetańskich. Jest językiem ojczystym Tybetańczyków. Używany w Tybecie, Syczuanie, Qinghai (regiony w granicach obecnej Chińskiej Republiki Ludowej) oraz w Bhutanie, Indiach, Nepalu, a także w diasporze Tybetańczyków rozproszonych m.in. w Norwegii, Szwajcarii, Republice Chińskiej i USA. Posługuje się nim ok. 6,5 mln ludzi.

  Pierwszego wejścia na szczyt dokonali członkowie połączonej ekspedycji japońsko-chińskiej: Kazuo Yamamoto, Tōichirō Mitani, Hiroshi Aota, Atsushi Yamamoto i Masanori Satō z Japonii oraz Sang Zhu, Jiabu, Cirenduoji, Bianba Zaxi, Da Qimi i Da Qiong z Chin. W sumie na szczycie stanęło jedenastu wspinaczy, wszyscy oprócz dwóch członków ekspedycji: Tsuneo Shigehiro, który nie atakował szczytu oraz Hiroshi Ōnishi, który zginął w lawinie w poprzedniej próbie zdobycia szczytu w 1991 r.

  Tybetański pinyin (chin. 藏文拼音 Zàngwén Pīnyīn, stąd skrót ZWPY) – oficjalna transkrypcja języka tybetańskiego przy użyciu alfabetu łacińskiego, używana na terenie ChRL. Oparta jest na wymowie lhaskiej. W przeciwieństwie do transliteracji Wyliego oddaje nie sposób zapisu w alfabecie tybetańskim, lecz rzeczywistą wymowę. Nie oddaje jednak tonów języka tybetańskiego.Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Brahmaputra
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje o japońsko-chińskiej ekspedycji która zdobyła szczyt w 1992.
 • Wysokość bezwzględna – pionowa odległość (wysokość) danego punktu względem przyjętego punktu odniesienia, którym jest średni poziom morza. Wysokość bezwzględna oznaczana jest skrótem n.p.m., czyli nad poziomem morza.Lista najwyższych szczytów Ziemi – lista szczytów Ziemi uporządkowanych względem malejącej wysokości bezwzględnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Transliteracja Wyliego – najczęściej stosowana transliteracja języka tybetańskiego, zaprezentowana przez tybetologa Turella Wyliego (1927 - 1984) w 1959. Została przystosowana do klawiatury standardowej maszyny do pisania, dlatego nie wymaga stosowania znaków diakrytycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.