• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nakrapiana przepaska

  Przeczytaj także...
  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.
  Lenfilm (ros. Киностудия Ленфильм) − rosyjska (niegdyś radziecka) wytwórnia filmowa z siedzibą w Petersburgu.

  Nakrapiana przepaska niesie śmierć (ang. Speckled Band) – opowiadanie kryminalne Artura Conana Doyle’a należąca do cyklu o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa. Znana też pod tytułem Nakrapiana przepaska oraz Wzorzysta wstęga (Wydawnictwo REA, Warszawa 2012).

  Pierwsza publikacja w lutym 1892 w The Strand Magazine, następnie w tym samym roku w zbiorze Przygody Sherlocka Holmesa.

  Srebrny Płomień – jedno z 56 opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa sir Arthura Conana Doyle’a, jest jednym z 12 zawartych w zbiorze Wspomnienia Sherlocka Holmesa. Doyle umieścił „Srebrnego Płomienia” na trzynastym miejscu na liście dziewiętnastu jego ulubionych opowiadań o Sherlocku. Opowiadanie było publikowane w Polsce także pod alternatywnym tytułem Srebrna Gwiazda.Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.

  Ilustracje wykonał Sidney Paget.

  Panna Helena Stoner, mieszkająca u ojczyma, dr Roylotta, udaje się do Sherlocka Holmesa w sprawie tajemniczej śmierci swej siostry, Julii Stoner, która przed śmiercią wypowiedziała zagadkowe słowa: „To była przepaska! Nakrapiana przepaska!”. Do tego koło domu obóz założyli Cyganie, a w nocy słychać dziwne gwizdy. Czuje oko Holmesa dostrzega, iż petentka jest źle traktowana przez ojczyma. Wkrótce po wyjściu Heleny na Baker Street zjawia się sam Roylott. Zachowuje się agresywnie i wychodząc na znak swej siły wygina pogrzebacz, co skłania detektywa do pilniejszego zajęcia się sprawą. Sherlock Holmes i doktor Watson przybywają do posiadłości Roylotta i pod nieobecność antypatycznego gospodarza przeprowadzają wizję lokalną. Detektyw dochodzi do wniosku, że Julia padła ofiarą perfidnego morderstwa i zastawia pułapkę na sprawcę.

  Przygody Sherlocka Holmesa (ang. The Adventures of Sherlock Holmes) – zbiór 12 opowiadań angielskiego pisarza, sir Arthura Conan Doyle’a, ilustrowanych przez Sidneya Pageta i opublikowanych pierwotnie w „The Strand Magazine” w latach 1891–1892. I wydanie książkowe ukazało się 14 października 1892 w liczbie 10 tysięcy egzemplarzy.Wasilij Borisowicz Liwanow (ros. Васи́лий Бори́сович Лива́нов; ur. 19 lipca 1935 w Moskwie) – radziecki aktor filmowy, reżyser i scenarzysta. Syn aktora Borisa Liwanowa.

  Artur Conan Doyle uważał Przepaskę za najlepszą z przygód Holmesa.

  Opowiadanie było wielokrotnie ekranizowane (Holmes / Watson):

 • 1964 pilot serialu produkcji BBC (Douglas Wilmer, Nigel Stock)
 • 1979 pierwszy odcinek serialu produkcji Lenfilm p.t. "Знакомство" (Wasilij Liwanow, Witalij Sołomin)
 • 1979 w serii Sherlock Holmes i doktor Watson (Geoffrey Whitehead, Donald Pickering)
 • 1984 w serialu produkcji Granada TV (Jeremy Brett, David Burke)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny z ilustracjami
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Przekład polski
 • Przekład polski
 • Ekranizacje
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Zniknięcie młodego lorda (ang. The Adventure of the Priory School) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, opublikowane po raz pierwszy w czasopiśmie „Collier’s Weekly” w styczniu 1904 r. (ilustracje Frederic Dorr Steele), następnie w lutym 1904 r. w „The Strand Magazine” (ilustracje Sidney Paget), przedrukowane w tomie Powrót Sherlocka Holmesa w marcu 1905 r. Inny tytuł Szkoła klasztorna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pogrzebacz – ręczne narzędzie w postaci pręta z niepalnego materiału, zazwyczaj metalowe o długości ok. 1 m (lub dłuższego), zagiętego na końcu do postaci haka lub poprzeczki, służące do obsługi paleniska z rusztem lub bez rusztu np. pieca chlebowego, kominka.
  Sidney Edward Paget (ur. 4 października 1860 w Maesteg, zm. 28 stycznia 1908) – brytyjski ilustrator epoki wiktoriańskiej, najbardziej znany z ilustrowania opowiadań sir Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie publikowanych w magazynie „The Strand”.
  Witalij Miefodjewicz Sołomin, ros. Виталий Соломин (ur. 12 grudnia 1941 w Czycie, zm. 27 maja 2002 w Moskwie) – radziecki i rosyjski aktor filmowy i teatralny. Znany najbardziej z roli Doktora Watsona w jedenastu częściach Przygód Sherlocka Holmesa i doktora Watsona (1979-1986) w reżyserii Igora Maslennikowa.
  Jeremy Brett, właśc. Peter Jeremy William Huggins (ur. 3 listopada 1933 w Berkswell Grange, zm. 12 września 1995 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.
  Romowie lub Cyganie (nazwa własna w języku romskim Roma lub Rroma, Rromani w zależności od dialektu) – nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.
  Sherlock Holmes i doktor Watson (ang. Sherlock Holmes and Doctor Watson) – amerykańsko–polsko–brytyjski serial telewizyjny z 1979 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.