• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naka - Nagoja

  Przeczytaj także...
  Chikusa (jap. 瑞穂区 Chikusa-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 października 1937 roku przez wydzielenie części dzielnicy Higashi (terenów byłego miasteczka Chikusa i wsi Higashiyama). Położona w północno-wschodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Naka, Higashi, Moriyama, Meitō, Tempaku i Shōwa. Higashi (jap. 東区 Higashi-ku, dosł. dzielnica wschodnia) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 kwietnia 1908 roku jako jedna z pierwszych czterech dzielnic. Położona w środkowej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Chikusa, Kita, Moriyama i Naka.
  Kita (jap. 北区 Kita-ku, dosł. północna dzielnica) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 11 lutego 1944 roku. Położona w północnej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Nishi, Moriyama, Naka i Higashi, miastami Kasugai, Kitanagoya i miasteczkiem Toyoyama.

  Naka (jap. 中区 Naka-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 kwietnia 1908 roku. Położona w środkowej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Chikusa, Kita, Higashi, Nishi, Nakamura, Shōwa, Atsuta i Nakagawa.

  Wieża telewizyjna Nagoja (jap. 名古屋テレビ塔, Nagoya Terebi-tō) metalowa wieża telewizyjna w Nagoi. Jest najstarszą wieżą telewizyjną w Japonii, wybudowana w 1954 roku. Wieża ma 180 metrów wysokości i dwie platformy obserwacyjne: 30 metrów i 100 metrów. Wieża jest podobna do Wieży Eiffla.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Na terenie dzielnicy znajdują się uczelnie Ohkagakuen University oraz kampus Tokijskiego Uniwersytetu Zdrowia.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Miejscowe atrakcje[ | edytuj kod]

 • Zamek Nagoya
 • Wieża telewizyjna Nagoja
 • Ōsu Kannon
 • Banshō-ji
 • Shōman-ji
 • Nagoya City Science Museum
 • Nagoya City Art Museum
 • Electricity Museum, Nagoya
 • Nagoya/Boston Museum of Fine Arts
 • Hisaya Ōdori Park
 • Misono-za
 • Ran no Yakata
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Japan: Nagoya (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2017-05-04].
  2. 区政概要 平成27年版 (jap.). city.nagoya.jp. [dostęp 2017-05-04].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (jap.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Nishi (jap. 西区, Nishi-ku, lit. zachodnia dzielnica) - jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Położona w północno-zachodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Kita, Naka i Nakamura, poza tym graniczy z podmiejskimi miasteczkami: Nishibiwajima, Shinkawa, Kiyosu, Haruhi, Nishiharu i Shikatsu. Dzielnicę przedziela rzeka Shonai, nad którą położony jest park Shonai Ryokuchi. Przez dzielnicę przebiega linia metra Tsurumai z pięcioma przystankami zlokalizowanymi na terenie dzielnicy: Kami Otai, Shonai Ryokuchi Koen, Shonai-dori, Jōshin oraz Sengen-chō. Przez dzielnicę przebiega nowa miejska autostrada.
  Warto wiedzieć że... beta

  Atsuta (jap. 瑞穂区 Atsuta-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 października 1937 roku. Położona w środkowej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Shōwa, Naka, Nakagawa, Mizuho, Minato i Minami.
  Nakagawa (jap. 中川区 Nakagawa-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 października 1937 roku. Położona we wschodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Nakamura, Naka, Atsuta i Minato, miastem Ama i miasteczkami Ōharu i Kanie.
  Shōwa (jap. 昭和区 Shōwa-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 października 1937 roku. Położona w środkowej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Mizuho, Atsuta, Naka, Tempaku i Chikusa.
  Prefektura Aichi (jap. 愛知県, Aichi-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Nagoja.
  Nagoja, Nagoya (jap. 名古屋市, Nagoya-shi) jest czwartym co do wielkości miastem w Japonii oraz stolicą prefektury Aichi, w regionie Chūbu, na wyspie Honsiu. Jest również największym portem w Japonii. Leży nad zatoką Ise. Aglomerację Nagoi zamieszkuje około 9 mln ludzi, czyniąc ją trzecią co do wielkości w kraju, po Tokio i Osace.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Nakamura (jap. 中村区 Nakamura-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 października 1937 roku. Położona w zachodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Naka, Nishi i Nakagawa, a także z miastami Kiyosu, Ama i miasteczkiem Ōharu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.583 sek.