• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Najla Tueni

  Przeczytaj także...
  An-Nahar (arab.: النهار, czyli "Dzień") - arabskojęzyczny dziennik wydawany w Libanie, ukazujący się od 4 sierpnia 1933 r. Główną rolę w prowadzeniu gazety odgrywają członkowie rodziny Tueni. W okresie okupacji syryjskiej gazeta stanowiła forum dla przeciwników obcych wpływów w Libanie. Dwóch czołowych dziennikarzy An-Nahar Gebran Tueni i Samir Kassir zginęło w zamachach bombowych w 2005 r.Dżubran Ghassan Tueni, arab.: جبران تويني , ang.: Gebran Tueni (ur. 17 września 1957 w Bejrucie, zm. 12 grudnia 2005 w Bejrucie) – polityk libański, dziennikarz.
  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.

  Najla Tueni-Maktabi (ur. 31 sierpnia 1982 r. w Bejrucie) – libańska dziennikarka (An-Nahar), lewicowa działaczka polityczna, związana z Sojuszem 14 Marca, córka Dżubrana Tueniego i Mirny Murr, wnuczka Michela Murra. W 2009 r. została wybrana jako najmłodsza deputowana libańskiego Zgromadzenia Narodowego. W tym samym roku zawarła na Cyprze cywilny związek małżeński z prezenterem telewizyjnym, Malekiem Maktabim. W swojej działalności publicystycznej i politycznej opowiada się za świeckim charakterem państwa i rezygnacją z dominującej roli religii w życiu publicznym Libanu.

  Sojusz 14 Marca (arab. حلف 14 آذار) – sojusz antysyryjskich ugrupowań politycznych powstały po cedrowej rewolucji w Libanie. W jego skład weszli przedstawiciele różnych nurtów politycznych (liberałowie, konserwatyści, socjaliści, nacjonaliści i umiarkowani islamiści) oraz religijnych (sunnici, chrześcijanie, druzowie). Na arenie międzynarodowej wspierany jest głównie przez Arabię Saudyjską i Stany Zjednoczone.Zgromadzenie Narodowe (fr.: Assemblée nationale) lub Izba Deputowanych (arab.: مجلس النواب, Madżlis an-Nuwwab) – jednoizbowy parlament Libanu. Składa się ze 128 członków wybieranych w głosowaniu powszechnym w oparciu o proporcjonalny system wyznaniowy na czteroletnią kadencję.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Sylwetka - whoisshe.lau.edu.lb (ang.)
 • Michel Murr (ur. 29 września 1932 r. w Bataghrin) – prawosławny przedsiębiorca i polityk libański, były minister spraw wewnętrznych, obecnie członek parlamentu libańskiego, reprezentujący chrześcijański okręg Al-Matin. Był przywódcą Bloku Metn, wchodzącego w skład prosyryjskiego Bloku Zmian i Reform. Jest ojcem wicepremiera i ministra obrony, Eliasa Murra. Przez pewien czas był również teściem zamordowanego publicysty Dżubrana Tueniego. Jego wnuczka, dziennikarka Najla Tueni-Maktabi jest niezależną deputowaną z ramienia Sojuszu 14 Marca.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.