• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Najczarniejsza godzina

  Przeczytaj także...
  Max Giorgio Choa Minghella (ur. 16 września 1985 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i scenarzysta. Występuje m.in. w amerykańskich filmach. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Joel Kinnaman wł. Charles Joel Nordström (ur. 25 listopada 1979 w Sztokholmie) – amerykańsko-szwedzki aktor filmowy i telewizyjny.

  Najczarniejsza godzina (ang. The Darkest Hour) – rosyjsko-amerykański thriller science-fiction z 2011 roku w reżyserii Chrisa Goraka.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Sean (Emile Hirsch) i Ben (Max Minghella), przedsiębiorczy, młodzi ludzie, mający pomysł na internetowy biznes, przyjeżdżają do Moskwy, żeby zrealizować marzenie o podbiciu wschodniego rynku. W tym samym czasie w stolicy Rosji przebywają Natalie (Olivia Thirlby) i Anne (Rachael Taylor), turystki, które musiały zrobić nieoczekiwany przystanek w drodze do Nepalu. Przypadkiem spotykają się w klubie Zvezda, w którym bawią się piękni i bogaci – m.in. Skyler (Joel Kinnaman), szwedzki biznesmen, który ściągnął Seana i Bena do Moskwy.

  Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).Olivia Thirlby (ur. 6 października 1986 r. w Nowym Jorku), amerykańska aktorka, najlepiej znana z roli Leah w filmie Juno.

  Kiedy nad miastem rozpętuje się burza, nagle gasną wszystkie światła, i dochodzi... do ataku obcych. Całej piątce udaje się uciec do podziemi i przeżyć. Gdy wracają po kilku dniach, okazuje się, że tętniąca życiem stolica Rosji została pozbawiona prądu i jest niemal całkowicie opuszczona. Opanowała ją obca siła o tajemniczej mocy.

  Emile Davenport Hirsch (ur. 13 marca 1985 w Topandze w stanie Kalifornia) - amerykański aktor telewizjny i filmowy. Zaczął występować we wczesnych latach 90, występując w paru filmach i serialach telewizyjnych. Rozpoznawalny stał się po rolach w filmach takich jak Dziewczyna z sąsiedztwa, Alphadog czy Wszystko za życie. W 2008 Emile zagrał w Speed Racer oraz Milk. Ostatnio brał udział w Summit on the Summit, wyprawie na Kilimandżaro, mającej na celu zwiększenie świadomości o potrzebie czystej wody na świecie.Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.

  Kosmici są dla ludzi niewidzialni, ale ich obecność zdradza wszystko, co elektryczne. W ciągu dnia przemieszczanie się jest niebezpieczne, więc piątka cudzoziemców musi szybko nauczyć się funkcjonować nocą. Spotykają Rosjan, którzy także przeżyli. Razem postanawiają rozwiązać zagadkę ataku. Okoliczności, w jakich się znaleźli, sprawiają, że poznają swoje słabości, a przede wszystkim mocne strony.

  The Observer – brytyjski tygodnik o poglądach liberalno-lewicowych, zbliżony do Partii Pracy, ukazujący się w każdą niedzielę. Wydawany jest przez to samo wydawnictwo co dziennik "The Guardian". Pierwszy numer ukazał się 4 grudnia 1791 r.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Emile Hirsch jako Sean
 • Olivia Thirlby jako Natalie
 • Max Minghella jako Ben
 • Rachael Taylor jako Anne
 • Joel Kinnaman jako Skyler
 • Joshua Seth jako Mike
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Darkest Hour (12A). W: British Board of Film Classification [on-line]. [dostęp 3 grudnia 2011].
  2. Amy Kaufman. Movie Projector: 'Mission: Impossible' sequel to rule Christmas. „Los Angeles Times”, 22 grudnia 2011. Tribune Company. [dostęp 24 grudnia 2011]. 
  3. Philip French. The Darkest Hour – review. „The Observer”, 15 stycznia 2012. London. Cytat: In this lumbering sci-fi thriller (...). 
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.82 sek.