• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naila Jułamanowa

  Przeczytaj także...
  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.XIX Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce odbyły się w Göteborgu na stadionie Ullevi. 6 sierpnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie imprezy w centrum miasta, zaś 7 sierpnia rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Mistrzostwa trwały do 13 sierpnia.
  12. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w Berlinie między 15 i 23 sierpnia 2009 roku.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Naila Gajnułowna Jułamanowa (ros. Наиля Гайнуловна Юламанова, ur. 6 września 1980) – rosyjska lekkoatletka specjalizująca się w biegach maratońskich.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Živilė Balčiūnaitė (ur. 3 kwietnia 1979 w Wilnie) – litewska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długich.

  Międzynarodową karierę zaczynała od startu w tzw. Sarańskim Maratonie w 2006 roku, w którym zajęła pierwsze miejsce (zawody miały rangę mistrzostw Rosji). Jej kolejnym osiągnięciem było zajęcie 12. miejsca jeszcze tego samego roku w mistrzostwach Europy w Göteborgu. W kolejnym sezonie zajęła 32. miejsce w maratonie kobiet podczas mistrzostw świata w Osace, w Japonii (2007).

  11. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które odbyły się na stadionie Nagai w Osace między 25 sierpnia i 2 września 2007 roku. Japonia drugi raz w historii organizowała lekkoatletyczny czempionat globu – poprzednio zawody tej rangi odbyły się tutaj w 1991 roku, a ich gospodarzem było Tokio. Mistrzostwa były dopiero trzecimi rozegranymi poza Europą.20. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne zorganizowane przez European Athletics, które odbyły się w hiszpańskiej Barcelonie. Impreza miała miejsce między 27 lipca a 1 sierpnia 2010 roku. Mistrzostwa były rozgrywane na Estadi Olímpic Lluís Companys, który z okazji zawodów został wyposażony w nową niebieską bieżnię Mondotrack FTX. Były to pierwsze lekkoatletyczne mistrzostwa Europy zorganizowane na Półwyspie Iberyjskim. Do imprezy zgłoszono rekordową liczbę uczestników – 1368. Pierwszy raz w historii w mistrzostwach Starego Kontynentu wzięło udział wszystkie 50 krajów skupionych w European Athletics.

  Jeszcze tego samo roku Naila Jułamanowa wygrała maraton w Pradze. W 2008 roku zajęła pierwsze miejsce na podium podczas Maratonu w Stambule, oraz po raz drugi w swojej karierze wygrała prestiżowy maraton w Pradze. Zwyciężyła w Maratonie Rotterdamskim w 2009 roku z czasem 2:26:30.

  Zajęła ósmą pozycję na mistrzostwa świata w Berlinie, w 2009 roku. Reprezentowała Rosję w maratonie na mistrzostwach Europy w Barcelonie, zajmując druga pozycję i zdobywając srebrny medal jednak po dyskwalifikacji Živilė Balčiūnaitė – zwyciężczyni biegu – to Rosjance przypadło złoto.

  Maraton w Pradze (czes. Pražský mezinárodní maraton) – cykliczna impreza biegowa odbywająca się rokrocznie w maju – począwszy od roku 1995 – w stolicy Czech Pradze. Jedna z najważniejszych imprez maratońskich w lekkoatletycznym kalendarzu. Obecnie sponsorem tytularnym zawodów jest Volkswagen.Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  W 2012 roku wykryto nieprawidłowości w jej paszporcie biologicznym. Została ona zdyskwalifikowana na dwa lata (do 9 lutego 2014), a wszystkie jej rezultaty osiągnięte od 20 sierpnia 2009 zostały anulowane. Zawodniczce odebrano złoty medal mistrzostw Europy z 2010.

  Osiągnięcia[]

  Rekordy życiowe[]

 • bieg maratoński – 2:26:05 (2010)
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Naila Jułamanowa w bazie IAAF (ang.).
 • Profil zawodniczki w bazie tilastopaja.org (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  International Association of Athletics Federations, IAAF (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie, która do 2001 działała pod nazwą International Amateur Athletics Federation (Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.