• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagrody Star Screen

  Przeczytaj także...
  Język telugu (తెలుగు) – język z grupy południowowschodniej , (według Ethnologue grupy centralno-południowej ) rodziny języków drawidyjskich. Jest największym językiem pod względem liczby posługujących się nim pośród języków drawidyjskich. Posługuje się nim około 70 mln osób, mieszkańców indyjskiego stanu Andhra Pradesh, gdzie posiada status języka urzędowego. W języku tym powstają też filmy powiązane z Tollywood.Język malajalam – język drawidyjski, używany w Indiach na Wybrzeżu Malabarskim i Lakszadiwach przez około 30 mln mówiących. Jest językiem urzędowym w stanie Kerala i na terytorium związkowym Lakszadiwów.
  Nagroda Star Screen dla Najlepszej Aktorki to indyjska nagroda filmowa przyznawana przez jury składające się z osobistości świata filmowego. Nazwiska zwycięzców są ogłaszane co roku w styczniu. Pierwszą nagrodzona aktorka była Madhuri Dixit, ona też otrzymała tę nagrodę najczęściej (trzykrotnie).

  "Star Screen Awards" inaczej " Screen Weekly Award" to indyjska nagroda filmowa. Inicjatorem stworzenia tej nagrody było w 1994 roku czasopismo "Screen Weekly". Jest ona jedyną nagrodą w Indiach podczas przyznawania której są obecni przedstawiciele Nagrody Akademii Filmowej (Oscar). Nominacji i wyboru nagrodzonych dokonuje jury składające się ze specjalistów z branży filmowej. Kryterium decydującym są więc dokonania artystyczne, a nie popularność filmów (jak przy innych nagrodach). Ceniona jest w indyjskim świecie filmowym jako trudna do uzyskania.

  Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego – indyjska nagroda filmowa przyznawana przez jury składające się z osobistości świata filmowego. Nazwiska zwycięzców są ogłaszane co roku w styczniu.Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.

  Co roku w styczniu od siedmiu lat w Bombaju w kompleksie sportowym Andheri odbywa się uroczyste rozdanie nagród za filmy w języku hindi, marathi i za produkcję telewizyjną. Od trzech lat nagradza się też regionalne kino Południowych Indii, które są przedstawiana w językach telugu, tamilskim, malajalmskim i kannada.

  Nagroda Star Screen dla Najlepszej Pary została po raz pierwszy przyznana w 2002 roku. Nagrodę otrzymuje ta para filmowa, która nie tylko wyróżnia się, ale również zyskuje uznanie wśród hinduskiej widowni. W przeciwieństwie do pozostałych nagród Star Screen, jest przyznawana przez widzów. Laureaci zostają ogłoszeni w styczniu.Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.

  Nagrody[]

 • Nagroda Star Screen dla Najlepszego Filmu
 • Nagroda Star Screen dla Najlepszego Reżysera
 • Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora
 • Nagroda Star Screen dla Najlepszej Aktorki
 • Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego
 • Nagroda Star Screen dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej
 • Nagroda Star Screen za Najlepszą Rolę Komediową
 • Nagroda Star Screen za Najlepszą Rolę Negatywną
 • Nagroda Star Screen Krytyków dla Najlepszego Aktora
 • Nagroda Star Screen Krytyków dla Najlepszej Aktorki
 • Nagroda Star Screen za Najlepszy Debiut Kobiecy
 • Nagroda Star Screen za Najlepszy Debiut Męski
 • Nagroda Star Screen za Najlepszą Muzykę
 • Nagroda Star Screen dla Osiągnięcia Życia
 • Nagroda Star Screen dla Najlepszego Playbacku Męskiego
 • Nagroda Star Screen dla Najlepszego Playbacku Kobiecego
 • Nagroda Star Screen za Najlepszy Tekst Piosenki
 • Nagroda Star Screen dla Najlepszej Pary
 • Marathi (मराठी marāṭhī) jest jednym z szerzej używanych w Indiach języków. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku, który prawdopodobnie był przodkiem marathi, został znaleziony w stanie Karnataka, a jego wiek datowany jest na około 1300 lat. Obecnie posługuje się nim jako swym rodzimym językiem ponad 70 milionów ludzi. Dla kolejnych 20 milionów jest to drugi język. Zapisywany jest alfabetem sylabicznym dewanagari.Język kannada (kannara) – język należący do południowej grupy języków drawidyjskich. Posługuje się nim ponad 35 mln mówiących, zamieszkujących głównie indyjski stan Karnataka, gdzie jest językiem urzędowym, a także w stanach Tamil Nadu, Maharashtra i Andhra Pradesh.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora to indyjska nagroda filmowa przyznawana przez jury składające się z osobistości świata filmowego. Nazwiska zwycięzców są ogłaszane co roku w styczniu.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Nagroda Star Screen dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej jest przyznawana przez jury złożone z członków przemysłu filmowego. Zwycięzcy są ogłaszani w styczniu.
  Nagroda Star Screen dla Najlepszego Filmu to indyjska nagroda filmowa przyznawana przez jury składające się z osobistości świata filmowego. Nazwiska zwycięzców są ogłaszane co roku w styczniu.
  Język tamilski (tamil), tamilski: தமிழ் (tamizh) – język z rodziny drawidyjskiej, jej grupy południowej. Drugi, obok języka telugu, pod względem liczby użytkowników język tej rodziny – posługuje się nim około 65 mln Tamilów. Zamieszkują oni głównie południowoindyjski stan Tamil Nadu (60 mln) oraz wyspę Cejlon (4 mln). Językiem tym posługuje się także ponad milion emigrantów tamilskich w Malezji i Singapurze. Język urzędowy Singapuru, Sri Lanki i stanu Tamil Nadu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.