• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagroda Pulitzera

  Przeczytaj także...
  Nagroda Pulitzera w dziedzinie literatury niefikcjonalnej – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury faktu. Po raz pierwszy nagrodę w tej kategorii przyznano w 1962. Wyróżniono nią książkę Theodore’a H. White’a o wyborach prezydenckich przeprowadzonych dwa lata wcześniej. Dziennikarstwo – działalność polegająca na zbieraniu i upublicznianiu za pomocą środków masowej komunikacji informacji o wydarzeniach, ludziach oraz problemach.
  Nagroda Pulitzera w dziedzinie poezji – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji lirycznej i epickiej.

  Nagroda Pulitzera (ang. Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki.

  Zdobywcy nagrody są ustalani przez jury działające na Uniwersytecie Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich.

  Nagrodę swojego imienia ufundował w 1917 Joseph Pulitzer, amerykański dziennikarz i wydawca pochodzenia węgierskiego. Pierwszych laureatów ogłoszono 4 czerwca tego samego roku.

  Grand Press – doroczna nagroda przyznawana od 1997 r. przez wydawany w Poznaniu ogólnopolski miesięcznik dziennikarski "Press" dla najlepszych polskich dziennikarzy prasy, radia i telewizji. Obecnie uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród w świecie polskich mediów, zaś tytuł Dziennikarza Roku, którego wybór jest częścią konkursu Grand Press, stanowi najważniejsze wyróżnienie indywidualne przyznawane przez polskich dziennikarzy swoim kolegom.Nagroda Pulitzera w dziedzinie dramatu – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości dramatycznej (teatralnej).

  Corocznie nagrody przyznaje się w kwietniu w dwudziestu jeden kategoriach. W dwudziestu z nich zwycięzca otrzymuje świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów, a dwudziesta pierwsza kategoria („służba publiczna”) honorowana jest złotym medalem, który otrzymuje zwykle gazeta (mimo że jest on przypisany do konkretnej osoby).

  Nagroda Pulitzera w dziedzinie historii – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziejopisarstwa. Jest przyznawana od 1917 roku. Jako pierwszy został nią uhonorowany francuski dyplomata Jean Jules Jusserand. Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Osobne artykuły[ | edytuj kod]

 • Nagroda Pulitzera w dziedzinie poezji
 • Nagroda Pulitzera w dziedzinie historii
 • Nagroda Pulitzera w dziedzinie muzyki
 • Nagroda Pulitzera w dziedzinie dramatu
 • Nagroda Pulitzera w dziedzinie biografii i autobiografii
 • Nagroda Pulitzera w dziedzinie literatury niefikcjonalnej
 • Nagroda Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej
 • Laureaci[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Zdobywcy Nagrody Pulitzera.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Grand Press
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pulitzer Prize (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2017-05-22].
  2. Pulitzer Board raises prize award to $15,000, The Pulitzer Prizes – Columbia University [dostęp 2017-03-03] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista laureatów w dziedzinie fikcji literackiej od 1917

 • Jury (wym. [ʒy.ʁi]) – słowo pochodzące z języka francuskiego, oznaczające zespół, grono arbitrów, którzy nie muszą być ekspertami, powołany w związku z przeprowadzeniem konkursu. Członkowie jury to jurorzy. (Słowo juror w języku polskim wymawia się zgodnie z pisownią.) Jury jest w języku polskim rodzaju nijakiego, nieodmienne przez przypadki. Juror odmienia się jak junior. Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Pulitzera w dziedzinie muzyki – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera. Jest przyznawana od 1943 roku. Jako pierwszy został nią uhonorowany William Schuman. Była przyznawana przede wszystkim za osiągnięcia w muzyce poważnej i w jazzie. W 2018 nagrodę otrzymał raper Kendrick Lamar, jako pierwszy artysta wykonujący ten rodzaj muzyki.
  Joseph Pulitzer (ur. 10 kwietnia 1847 w Makó na Węgrzech, zm. 29 października 1911 w Charleston w Karolinie Południowej) – amerykański dziennikarz i wydawca. Pochodził z rodziny węgierskich Żydów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Nagroda Pulitzera w dziedzinie biografii i autobiografii – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości żywotopisarskiej. Wyróżnienia w tej kategorii są przyznawane od początku istnienia ufundowanej przez Josepha Pulitzera, czyli od 1917. Bohaterami nagrodzonych książek są przede wszystkim osobistości amerykańskiego życia publicznego, w szczególności politycy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.