• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagroda Pritzkera  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Henry Spencer Moore (ur.30 lipca 1898 w Castleford, West Yorkshire, zm. 31 sierpnia 1986 w Much Hadham (Hertfordshire)) – rzeźbiarz angielski, przedstawiciel abstrakcji organicznej, która w jego twórczości harmonijnie współistniała z kompozycją figuralną.The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

  Nagroda Pritzkera (Pritzker Architecture Prize) – nagroda architektoniczna przyznawana corocznie architektom, którzy mieli znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka. Nagroda honoruje żyjącego architekta, który poprzez swoją sztukę, talent, wizjonerstwo oraz konsekwentne i znaczące zaangażowanie, wzbogaca otoczenie człowieka i jego środowisko budowlane poprzez swoją architekturę.

  Hyatt – międzynarodowa sieć hotelowa należąca do holdingu Global Hyatt Corporation. Właścicielem tej sieci hoteli jest rodzina Pritzkerów. Hyatt Corporation powstała w 1957 roku. Natomiast pierwszy hotel Hyatt powstał w Los Angeles w 1954 roku. Jego właścicielami byli Hyatt R. von Dehn i Jack D. Crouch. Jednak kilka lat po tym Hyatt R. von Dehn sprzadał swoją część udziałów Jayowi Pritzkerowi.

  Laureat otrzymuje 100 tys. USD i brązowy medal.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nagrodę ufundował Jay A. Pritzker (1922–1999) wraz z żoną Cindy w 1979 roku. Rodzina Pritzkerów to właściciele międzynarodowego biznesu z siedzibą główną w Chicago, m.in. sieci hoteli Hyatt, zlokalizowanych na całym świecie. Pritzkerowie znani są również z wspierania aktywności edukacyjnych, naukowych, medycznych i kulturalnych.

  Wiele procedur i forma Nagrody Pritzkera było wzorowanych na Nagrodzie Nobla. Laureaci Nagrody Architektonicznej Pritzkera otrzymują dotację w postaci 100 tys. dolarów, certyfikat oficjalnej pochwały i od 1987 roku brązowy medal, jak również limitowaną edycję rzeźby Henry’ego Moore’a, ofiarowaną każdemu laureatowi.

  Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbywa się każdego roku, zazwyczaj w maju, w architektonicznie ważnym miejscu na świecie.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.147 sek.