• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagroda Palm Dog

  Przeczytaj także...
  Uggie (ur. 2002) – pies rasy Jack Russell terrier, który pojawił się w filmach Mr. Fix It oraz Woda dla słoni, jednak największą popularność zdobył dzięki występowi w obrazie Artysta.Michel Hazanavicius (ur. 29 marca 1967 w Paryżu) − francuski reżyser filmowy i scenarzysta, twórca dylogii filmów szpiegowskich OSS 117 - Kair, gniazdo szpiegów oraz OSS 117 - Rio nie odpowiada.
  Artysta (ang. The Artist) − francuski niezależny film tragikomiczny/komedia romantyczna z 2011 roku, w reżyserii i według scenariusza Michela Hazanaviciusa. Obraz zrealizowany został w konwencji kina niemego i czarno-białego.

  Palm Dognagroda filmowa przyznawana przez międzynarodowe jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za najlepszy występ psa bądź grupy psów w filmie prezentowanym w selekcji oficjalnej festiwalu. Nagroda obejmuje także psy na ekranie stworzone dzięki zastosowaniu animacji komputerowej.

  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Animacja komputerowa – sztuka tworzenia ruchomych obiektów z wykorzystaniem komputerów. Jest poddziedziną grafiki komputerowej i animacji. W coraz większym zakresie jest ona realizowana jako animacja 3D (trójwymiarowa), choć w zastosowaniach dysponujących niską przepustowością sprzętową i wymagających przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym cały czas ważną pozycję utrzymuje animacja 2D (dwuwymiarowa, płaska). Czasami docelowym medium animacji jest sam system komputerowy, ale zdarza się, ze animacja przeznaczona jest dla innych mediów, takich jak film. Animację komputerową czasami określa się skrótem CGI (od ang. Computer Generated Imagery, lub Computer Generated Imaging) - szczególnie w zastosowaniach kinematograficznych.

  Po raz pierwszy została przyznana w 2001 przez Toby'ego Rose'a. Nazwa nagrody swym brzmieniem nawiązuje do oryginalnej francuskiej nazwy nagrody głównej przyznawanej najlepszemu filmowi na owym festiwalu — Złotej Palmy (oryg. Palme d'Or).

  Od 2008 sponsorem głównym nagrody jest platforma cyfrowa poświęcona tematyce zwierząt domowych Wamiz.

  Gdy z powodu pandemii Covid-19 w 2020 73. MFF w Cannes został odwołany, tym samym odwołano przyznanie dorocznej nagrody Palm Dog. Postanowiono wówczas jednak przyznać nagrodę Palm Dog Wszech Czasów - otrzymał ją pies Uggie z filmu Artysta (2011) Michela Hazanaviciusa.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Nagrody filmowe - nagrody nadawane filmom, ich twórcom oraz aktorom w różnych kategoriach. Nagrody są nadawane przez jury (zespół ekspertów, krytyków lub inna grupa osób, np. odpowiednia Akademia Filmowa) lub przez otwarty plebiscyt. Nagrody takie zwykle przyznawane są co roku w uroczysty sposób, na zakończenie festiwalu filmowego dla filmów w nim uczestniczących lub niezależnie od festiwalu spośród wcześniej wyselekcjonowanych (nominowanych) dzieł, lub spośród wszystkich filmów z danej kategorii. Niektóre nagrody festiwalowe mogą być w danym roku nie przyznane.


  Laureaci[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Festiwalu w Cannes
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.727 sek.