Nagroda Muzyczna „Fryderyk”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nagroda Muzyczna Fryderyk)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagroda Muzyczna „Fryderyk”nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii wydawnictwo specjalne - najlepsza oprawa graficzna. STX Jamboree – polska agencja koncertowa i marketingowa przemysłu muzycznego i sportowego, a także wydawca płyt muzycznych.

W latach 2007–2018 współorganizatorem plebiscytu była Agencja Marketingu Muzycznego STX Jamboree. Od 2018 współorganizatorem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Przyznawanie nagrody[ | edytuj kod]

Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej członkowie Akademii głosują na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje (zazwyczaj jest ich pięć). W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos – tym razem tylko na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska. Nagrody przyznawane są w marcu każdego roku.

Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii najlepszy album zagraniczny (na polskim rynku).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Fonografia (z gr. zapis dźwięku) – technika lub dział przemysłu zajmujący się zapisywaniem (i odtwarzaniem) dźwięku i muzyki.
TVN Discovery Polska – wspólna struktura zarządzająca kanałami Grupy TVN i Discovery w Polsce. Powstała, aby usunąć zdublowane role w obu spółkach. Jednym z celów jest dążenie do dalszej integracji.
Metro – polska stacja telewizyjna o charakterze uniwersalnym, dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej oraz w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych.
Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii album roku metal / heavy metal / hard & heavy / heavy.
Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.
Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii album roku rock / pop-rock / rock (w tym hard, metal, punk).
Dorota Dziekiewicz-Pilich (ur. 25 czerwca 1969 r. w Szczecinku) – polska rzeźbiarka, twórczyni statuetki Nagrody Muzycznej Fryderyka.

Reklama