Nagroda Miasta Kielce
VIVE Textile Recycling - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca swą siedzibę w Kielcach. Zajmuje się pozyskiwaniem, sortowaniem i przetwarzaniem odzieży używanej. Jest największym importerem odzieży używanej w Polsce.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.
Kieleckie Centrum Kultury (KCK) to placówka kulturalna Kielc i województwa świętokrzyskiego. Gmach, mieszczący się na Placu Moniuszki, posiada 15,5 tys. m powierzchni użytkowej oraz 100 tys. m kubatury. Budynek jest podzielony na 3 sektory:
Nagroda Miasta Kielce – nagroda przyznawana od 1995 roku osobom bądź grupom, które przyczyniły się do promocji i rozwoju Kielc.
Nagroda przyznawana jest przez prezydenta miasta w porozumieniu z konwentem Rady Miejskiej. Otrzymać ją mogą osoby indywidualne, jak i grupy. Wręczenie statuetek, dyplomów, złotych spinek i nagród pieniężnych odbywa się w Kieleckim Centrum Kultury. Zgodnie z regulaminem: „Nagroda indywidualna nie może być wyższa niż 3-krotne przeciętne wynagrodzenie miesięczne za trzeci kwartał danego roku, obwieszczone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego”.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Kielcach kandydatów do 15 stycznia każdego roku mogą zgłaszać: przewodniczący Rady Miejskiej, komisje Rady Miejskiej, kluby radnych Rady Miejskiej, prezydent miasta, organizacje gospodarcze, społeczne, zawodowe, związkowe, związki i stowarzyszenia twórcze, związki wyznaniowe, dyrektorzy i prezesi jednostek gospodarczych.
Przez piętnaście lat nagrodę otrzymało ponad 180 osób, firm, stowarzyszeń, klubów sportowych. Trzykrotnie zostali uhonorowani obcokrajowcy: w 1999 roku Belg Jan Toye – dyrektor generalny browaru Kielce, w 2003 roku Holender Bertus Servaas – właściciel VIVE Textile Recycling oraz prezes klubu piłki ręcznej Vive Kielce, w 2009 roku Izraelczyk Yaacov Kotlicki – biznesmen, kreujący pozytywny wizerunek Kielc w środowisku żydowskim.
Laureaci[ | edytuj kod]
Opracowano na podstawie materiału źródłowego.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Nagrody Miasta Kielce. um.kielce.pl. [dostęp 2014-11-21].
- ↑ Uchwała nr XXVII/496/2004 Rady Miejskiej w Kielcach z dnia 6 maja 2004 r.. [dostęp 2014-11-21].