• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagroda Literacka Gdynia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stefan Chwin pseud. Max Lars (ur. 11 kwietnia 1949 w Gdańsku) – polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem.Agata Bielik-Robson (ur. 1966) – polska filozof zajmująca się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię.
  Uroczysta Gala Finałowa NLG A.D. 2007
  Laureaci NLG A.D. 2008 podczas Gali Finałowej (od lewej: Adam Wiedemann, Piotr Marecki (odbierał nagrodę w imieniu Mariana Pankowskiego oraz Piotr Matywiecki
  Marian Pankowski podczas Jesiennych Spotkań z Laureatami NLG A.D. 2008

  Nagroda Literacka Gdynia – nagroda dla najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, ustanowiona z inicjatywy Elżbiety Gwiazdowskiej (byłej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej) w kwietniu 2006 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

  Jerzy Pilch (ur. 10 sierpnia 1952 w Wiśle) – polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat nagrody Paszport „Polityki” (1998) za powieść Bezpowrotnie utracona leworęczność i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść Pod Mocnym Aniołem.Wiktor Dłuski (ur. 3 marca 1939 w Paryżu) – polski tłumacz i publicysta, członek redakcji pisma Res Publica od 1979 roku.

  Ideą Nagrody Literackiej Gdynia jest uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców, co stanowić ma silny i jednocześnie trwały bodziec do jeszcze bardziej wzmożonej aktywności w obrębie szeroko pojętej literatury oraz sztuki. Do roku 2013 Nagroda przyznawana była w trzech kategoriach:

 • proza,
 • poezja,
 • eseistyka.
 • W 2014 wprowadzono czwartą kategorię - przekład literacki na język polski.

  Trojmiasto.pl – regionalny w Polsce portal internetowy z siedzibą w Gdańsku, zawierający informacje z Gdańska, Gdyni i Sopotu, wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i sportowe w Trójmieście, katalog trójmiejskich firm i instytucji, mapę i przewodnik turystyczny, bazę ogłoszeń i lokalne fora dyskusyjne. Wokół Trojmiasto.pl istnieje kilkanaście serwisów informacyjnych i tematycznych, m.in. Aktywne Trójmiasto, Biznes, Dom, Dziecko, Galeria, Kino, Komunikacja, Korki, Kultura, Moto, Nauka, Praca, Rozrywka, Sport, Weselnik, Wideo oraz Zdrowie i Uroda. W lutym 2011 roku portal stworzył regionalną telewizję internetową. W 2010 roku portal zatrudniał ok. 60 pracowników, kilkadziesiąt osób na stałe współpracuje z portalem.Roman Honet - (ur. 1974), polski poeta, w latach 1995-2008 redaktor dwumiesięcznika literacko-artystycznego Studium oraz książek ukazujących się w bibliotece tego pisma. Nominowany do Nagrody literackiej Nike 2009 za tom baw się, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2009 za tom baw się oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2012 za tom piąte królestwo. Uznawany na przedstawiciela nurtu ośmielonej wyobraźni (termin zaproponował Marian Stala) w najnowszej poezji polskiej; określany mianem jednego z nowych egzystencjalistów. Prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował w wielu czasopismach literackich, między innymi w Nowym Nurcie, Odrze, Toposie, Opcjach, Ha!arcie, Pracowni, Kartkach, Kwartalniku Artystycznym, Kresach, Pro Arte (czasopismo), Frazie, Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym oraz w licznych antologiach krajowych i zagranicznych. Jego twórczość tłumaczono na angielski, niemiecki, ukraiński, rosyjski, duński, bułgarski, litewski, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański.

  Nagroda ma charakter ogólnopolski i jest przyznawana co roku. Jest to jedna z bardziej znaczących i prestiżowych polskich nagród literackich.

  Spis treści

 • 1 Przebieg konkursu
 • 2 Kapituła
 • 3 Laureaci poszczególnych edycji
 • 4 Nominowani w poszczególnych edycjach
 • 5 Imprezy towarzyszące
 • 5.1 "Literaturomanie" – Dni Nagrody Literackiej Gdynia
 • 5.1.1 Edycje festiwalu
 • 5.1.1.1 2008
 • 5.1.1.2 2009
 • 5.2 Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia
 • 5.2.1 Spotkania 2008
 • 5.3 Dodatek Literacki. Gazeta Nagrody Literackiej Gdynia
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.Michał Witkowski (ur. 17 stycznia 1975 we Wrocławiu) – polski pisarz i dziennikarz, stale współpracuje z "Ha!artem". Mieszka w Warszawie.

  Przebieg konkursu[]

  Lista nominowanych książek ogłaszana jest w maju podczas konferencji prasowej na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Uroczysta Gala Finałowa odbywa się w czerwcu w Gdyni. Laureaci otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 zł.

  Anda Rottenberg (ur. 23 kwietnia 1944 w Nowosybirsku) – polska historyk sztuki żydowskiego pochodzenia, w latach 1993–2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie; krytyk i kurator sztuki, publicystka.Barbara Klicka (ur. w 1981) – polska poetka i animatorka kultury. Jej pierwsza książka ukazała się w 2000 roku w Płocku. W 2012 roku wydała tom "same same" nominowany do nagrody Silesius w kategorii książka roku 2012. Jej teksty tłumaczone były między innymi na angielski i niemiecki. Redaktorka Cwiszn - żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce. Współautorka tekstów i członkini zespołu Pochwalone na płycie Czarny war.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zbigniew Machej (ur. 17 sierpnia 1958 w Cieszynie) – poeta, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, działacz kultury.
  Michał Cichy (ur. 10 marca 1967 w Warszawie) – polski dziennikarz i historyk przyznający się do mieszanego polsko-żydowskiego pochodzenia.
  Jakobe Mansztajn (ur. 1982) − polski poeta, bloger. Jeden z najbardziej cenionych poetów młodego pokolenia. Autor książki poetyckiej Wiedeński high life (Portret, Olsztyn, 2009), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii "Debiut roku", a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Jest ponadto laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury. W 2010 roku nominowany także do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literackiego Korespondencja z ojcem i jeden z inicjatorów akcji Zjednoczenia Czytelniczego promującego czytelnictwo w kraju. Tłumaczony na hebrajski, białoruski, angielski i norweski. Mieszka w Gdańsku.
  Stanisław Rosiek (ur. 14 sierpnia 1953 w Gdańsku) − historyk literatury, pisarz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.
  Mumio – mieszanina związków pochodzenia organicznego i nieorganicznego, zwana „smołą górską”. Jest substancją o konsystencji smolistej, lecz rozpuszczalną w wodzie. Spotykana w niszach i szczelinach skalnych, częsta zwłaszcza w górach Azji Środkowej (Kaukaz, Ałtaj, Himalaje). Powstaje przy długotrwałych reakcjach chemicznych, pozostałości organicznych roślinnych i zwierzęcych ze skałami górskimi.
  Aleksander Nawarecki (ur. 19 kwietnia 1955 w Katowicach) – polski historyk i teoretyk literatury, profesor Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Filologiczny, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, Zakład Teorii Literatury). Autor wielu książek i podręczników (m.in. Przeszłość to dziś - podręcznik języka polskiego do klasy II liceum i technikum; cz. II - Romantyzm; wraz z Dorotą Siwicką).
  Krzysztof Jaworski (ur. 27 grudnia 1966 w Kielcach) – polski poeta, prozaik, dramaturg, historyk literatury. Jego utwory ukazywały się w czasopismach takich jak: „brulion”, „Twórczość” i „Dialog”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.088 sek.