Nagroda Laskera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagroda Laskera – amerykańska nagroda naukowa za badania w dziedzinie medycyny.

Nagroda im. Alberta Laskera w dziedzinie klinicznych badań medycznych (ang. The Albert Lasker Award for Clinical Medical Research) - nagroda naukowa przyznawaną corocznie przez amerykańską fundację Lasker Foundation za wybitne osiągnięcia w klinicznych badaniach w medycynie. Wraz z nagrodą Albert Lasker Award for Basic Medical Research stanowi najwyższe wyróżnienie w USA za badania przyczyniające się do postępu w medycynie.Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku

Przyznawana jest od 1946 żyjącym badaczom przez Fundację Laskerów (Lasker Foundation), założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Lasker (później aktywistkę w dziedzinie badań medycznych). Cieszy się znacznym prestiżem i czasem jest nazywana „amerykańskim Noblem”. Do 2005 roku 86 z jej laureatów zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Cztery główne kategorie, w których przyznawane są Nagrody Laskera, to:

 • Albert Lasker Basic Medical Research Award
 • Lasker-DeBakey Clinical Medical Research Award (do 2008 Albert Lasker Award for Clinical Medical Research)
 • Lasker-Bloomberg Public Service Award (do 2011 Mary Woodard Lasker Award for Public Service; do 2000 Albert Lasker Public Service Award)
 • Albert Lasker Special Achievement Award (pierwsza nagroda została przyznana w 1994, nie jest ona przyznawana co roku)
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Uwaga: W przypadku Mary Woodard Lasker Award for Public Service była to Nagroda Lasker.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michał Rolecki: Przyznano "amerykańskie Noble" – Nagrody Laskera. wyborcza.pl, 2016-09-13. [dostęp 2016-09-16].
  Reklama