• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagroda Laskera

  Przeczytaj także...
  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Nagroda im. Alberta Laskera w dziedzinie podstawowych badań medycznych (ang. The Albert Lasker Award for Basic Medical Research) - nagroda naukowa przyznawaną corocznie przez amerykańską fundację Lasker Foundation za wybitne osiągnięcia w badaniach w medycznych dziedzinach podstawowych. Wraz z nagrodą Albert Lasker Award for Clinical Medical Research stanowi najwyższe wyróżnienie w USA za badania przyczyniające się do postępu w medycynie.
  Nagroda im. Alberta Laskera w dziedzinie klinicznych badań medycznych (ang. The Albert Lasker Award for Clinical Medical Research) - nagroda naukowa przyznawaną corocznie przez amerykańską fundację Lasker Foundation za wybitne osiągnięcia w klinicznych badaniach w medycynie. Wraz z nagrodą Albert Lasker Award for Basic Medical Research stanowi najwyższe wyróżnienie w USA za badania przyczyniające się do postępu w medycynie.

  Nagroda Laskera – amerykańska nagroda naukowa za badania w dziedzinie medycyny.

  Przyznawana jest od 1946 żyjącym badaczom przez Fundację Laskerów (Lasker Foundation), założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Lasker (później aktywistkę w dziedzinie badań medycznych). Cieszy się znacznym prestiżem i czasem jest nazywana „amerykańskim Noblem”. Do 2005 roku 86 z jej laureatów zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

  Cztery główne kategorie, w których przyznawane są Nagrody Laskera, to:

 • Albert Lasker Basic Medical Research Award
 • Lasker-DeBakey Clinical Medical Research Award (do 2008 Albert Lasker Award for Clinical Medical Research)
 • Lasker-Bloomberg Public Service Award (do 2011 Mary Woodard Lasker Award for Public Service; do 2000 Albert Lasker Public Service Award)
 • Albert Lasker Special Achievement Award (pierwsza nagroda została przyznana w 1994, nie jest ona przyznawana co roku)
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Uwaga: W przypadku Mary Woodard Lasker Award for Public Service była to Nagroda Lasker.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michał Rolecki: Przyznano "amerykańskie Noble" – Nagrody Laskera. wyborcza.pl, 2016-09-13. [dostęp 2016-09-16].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.838 sek.