• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagroda Erniego  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Pożary buszu w Wiktorii w 2009 (Black Saturday – czarna sobota) – seria pożarów w australijskim stanie Wiktoria w 2009 roku, w wyniku których zginęło 210 osób, w 78 miastach i miejscowościach spłonęło ponad 2000 domów.Julia Eileen Gillard (ur. 29 września 1961 w Barry) – australijska polityk, wiceprzewodnicząca Australijskiej Partii Pracy (ALP) i wicepremier w latach 2007-2010. Przewodnicząca ALP oraz premier Australii w latach 2010-2013, była pierwszą kobietą na obu tych stanowiskach.

  Nagroda Erniegoaustralijska antynagroda przyznawana corocznie od 1993 roku za wypowiedzi lub działania, które przyznające ją środowisko uznało za mizoginiczne. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia byłego sekretarza Australijskiego Związku Robotniczego Erniego Ecoba, znanego z komentarzy ocenianych jako wrogie wobec kobiet. Wręczanie nagród zainaugurowano dla uczczenia jego rezygnacji z członkostwa w Radzie Pracowniczej Nowej Południowej Walii.

  Molestowanie seksualne – zachowanie o charakterze seksualnym naruszające godność, nieakceptowane przez społeczeństwo jako sprzeczne z normami społecznymi.Anthony John Abbott (ur. 4 listopada 1957 w Londynie, znany jako Tony Abbott) - australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA), od 1 grudnia 2009 lider tej partii. Od 18 września 2013 premier federalny Australii, wcześniej w latach 2003-2007 minister zdrowia i osób starszych w gabinecie Johna Howarda, zaś w latach 2009-2013 federalny lider opozycji.

  Corocznie ok. 400 kobiet gromadzi się na uroczystym obiedzie, by wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Mizoginiczne wypowiedzi zostają kolejno odczytane na głos. Zwycięzcą zostaje autor najgłośniej wybuczanego komentarza.

  Kategorie nagród[ | edytuj kod]

 • Złoty Ernie – nagroda główna
 • Srebrny Ernie – druga nagroda przyznawana w dziedzinie mediów, polityki, prawa i przemysłu
 • Fred – nagroda w dziedzinie kościelnej, kuchennej i celebryckiej
 • Warnie (od nazwiska Shane’a Warne’a) – za mizoginiczny komentarz sportowy
 • Dobry Ernie – dla mężczyzn, którzy się poprawili
 • Clinton – dla recydywistów w wygłaszaniu mizoginicznych komentarzy
 • Elaine – dla kobiet, których wypowiedzi nie pomagają siostrzeństwu (od imienia Elaine Nile)
 • Jak wskazuje Meredith Burgmann kategorie Nagrody Erniego ewoluowały przez lata.

  Shane Keith Warne (ur. 13 września 1969 w Melbourne) – australijski krykiecista powszechnie uważany za najwybitniejszego bowlera w stylu leg spin i jednego z najlepszych, jeżeli nie najlepszego, bowlera w historii krykieta. W latach 1991-2007 członek drużyny australijskiej, aktualny rekordzista świata (708) pod względem zdobytych wicketów. W 2000 "biblia" krykieta Wisden wybrała go na jednego z pięciu "krykiecistów stulecia". Solidny batsman, zajmuje pierwsze miejsca pod względem zdobytych runów (punktów) na liście batsmanów którzy nigdy nie zdobyli 100 runów w jednym innings (jego najwyższy wynik to 99).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mount Isa – miasto w Australii, w stanie Queensland, w górach Selwyn, nad okresową rzeką Leichhard, przy drodze Barkly Highway. Około 20 tys. mieszkańców. Zostało założone w 1923 roku.
  George Pell (ur. 8 czerwca 1941 w Ballarat) – australijski duchowny katolicki, kardynał, biskup pomocniczy Melbourne (1987-1996), następnie arcybiskup metropolita Melbourne (1996-2001) i arcybiskup metropolita Sydney (2001-2014). W lutym 2014 został pierwszym prefektem nowo powołanego Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.
  Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.
  Catherine Astrid Salome Freeman (ur. 16 lutego 1973 w Mackay) – australijska lekkoatletka pochodzenia aborygeńskiego, biegająca przede wszystkim na 400 metrów.
  Gubernator generalny Związku Australijskiego (ang. Governor-General of the Commonwealth of Australia) – reprezentant Korony Brytyjskiej w Dominium Australii. Ma prawo mianowania ministrów i sędziów, rozwiązania parlamentu oraz sygnowania ustaw. Przewodniczy Federalnej Radzie Wykonawczej i jest nominalnym dowódcą Australijskich Sił Zbrojnych.
  Australia Zachodnia – największy stan Australii, jego powierzchnia pokrywa prawie jedną trzecią powierzchni kontynentu australijskiego. Graniczy z Australia Południową i Terytorium Północnym.
  Wiktoria (ang. Victoria, VIC) – jeden ze stanów Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Odznacza się największą w kraju gęstością zaludnienia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.789 sek.