Nagroda Emmy
Atom – podstawowy składnik materii. Składa się z małego dodatnio naładowanego jądra o dużej gęstości i otaczającej go chmury elektronowej o ujemnym ładunku elektrycznym.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.
Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną. Jest jedną z EGOT – czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Tony Award (teatr) i Grammy Award (muzyka).
Nazwa „Emmy” jest feminizacją określenia immy, slangowego określenia dużych lamp CRT (ang. image orthicon tubes) stosowanych we wczesnych kamerach telewizyjnych, będących w powszechnym użyciu w latach 40. XX w. Odpowiednio do nazwy, statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, co ma być symbolem docenienia sztuki telewizyjnej przez przyznanie nagrody. Skrzydła upodabniają sztukę telewizyjną do jednej z muz, atom symbolizuje naukę.
Nagroda, określana mianem „telewizyjnego Oscara”, została przyznana po raz pierwszy w 1949 roku. Główny podział klasyfikacyjny to Primetime Emmy i Daytime Emmy odpowiednio dla programów rozrywkowych nadawanych o wieczornej i dziennej porze. Nagrody przyznawane są w różnych kategoriach, między innymi dla najlepszej aktorki i aktora dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itd. Emmy przyznawana jest również programom sportowym, dokumentalnym, finansowym czy związanym z techniką. Dodatkowo International Emmy Award nagradza programy wyprodukowane poza Stanami Zjednoczonymi i emitowane za granicą.
Nagrodę Emmy rozdają trzy niezależne organizacje: Academy of Television Arts & Sciences (ATAS), National Academy Arts & Sciences (NATAS) i International Academy of Television Arts & Sciences (IATAS).
Laureaci[ | edytuj kod]
Wśród nominowanych do międzynarodowej edycji nagrody znajdują się między innymi Polacy, reżyser Andrzej Maleszka, który w 1997 roku był kandydatem do nagrody w kategorii Najlepszego Filmu dla Dzieci i Młodzieży, a w 2007 roku zdobył Emmy w kategorii Programy Dziecięce i Młodzieżowe za serial Magiczne drzewo.
W 2006 roku nagrodę Emmy (Primetime Emmy Awards for Outstanding Individual Achievement in Animation) otrzymał polski animator Jarosław Szyszko, za animację do filmu The Hippo Dance.
Przypisy[ | edytuj kod]
- History of the Television Academy (ang.). W: Emmys [on-line]. emmys.com, 2013-08-12. [dostęp 2016-09-30].
- Primetime Emmy Award (ang.). W: Wikipedia [on-line]. wikipedia.org, 2010-03-15. [dostęp 2016-09-30].
- Daytime (ang.). W: Emmy Online [on-line]. emmyonline.org, 2010-03-15. [dostęp 2016-09-30].
- Nagroda EMMY dla "Magicznego drzewa" Andrzeja Maleszki (pol.). W: Efilm.pl [on-line]. efilm.pl, 2007-11-24. [dostęp 2016-09-30].
- Jarek Szyszko zdobywcą Emmy w 2006 roku! (pol.). W: Filmweb [on-line]. filmweb.pl, 2007-11-23. [dostęp 2016-09-30].