Nagroda Emmy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aktorka Dana Delany z Primetime Emmy w 1992
Producent Bruce Kennedy z nagrodą Emmy (2005)

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda honorująca osiągnięcia przemysłu telewizyjnego. Określana mianem „telewizyjnego Oscara” jest jedną z nagród EGOT – czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Grammy (muzyka) i Tony (teatr). Przyznawana jest corocznie na różnych galach za osiągnięcia w poszczególnych branżach tego przemysłu.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Dwie gale przyciągające największą uwagę mediów to Primetime Emmy Awards i Daytime Emmy Awards, odpowiednio dla programów nadawanych w wieczornej porze największej oglądalności oraz w porze dziennej. Te pierwsze przyznawane są przeważnie w połowie września, a te drugie w maju lub czerwcu. Najbardziej znane ich kategorie to najlepszy serial, film telewizyjny, reżyseria, scenariusz, najlepsza aktorka i aktor dramatyczny, komediowy, drugoplanowy etc.

Technologia – metoda przygotowania i prowadzenia procesu wytworzenia lub przetwarzania jakiegoś dobra (także informacji). Technologia może oznaczać konkretny proces (np. technologia klejenia, technologia malowania).Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Statuetki za sztuki kreatywne Creative Arts Emmy, zarówno w grupie Primetime jak i Daytime, nagradzają m.in. liczne kategorie techniczne. Na innych galach Emmy przyznawane są też osobno programom sportowym, informacyjnym czy dokumentalnym. Dodatkowo nagradzane są kategorie techniczne takie jak innowacyjny rozwój technologiczny (Primetime Engineering Emmy, przyznaje ATAS) oraz osiągnięcia techniczne i inżynieria (Technology & Engineering Emmy, przyznaje NATAS). Regional Emmy wręczane są o różnej porze roku i honorują dokonania na szczeblu lokalnym oraz stanowym, za program regionalny uznawany jest taki, który dociera do nie więcej niż 50% amerykańskich gospodarstw domowych. International Emmy nagradzają z kolei programy telewizyjne wyprodukowane i nadawane pierwotnie poza Stanami Zjednoczonymi (przyznaje IATAS).

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Nagrody Emmy przyznane zostały po raz pierwszy w 1949 roku. Ich nazwa jest feminizacją określenia immy, popularnej nieformalnej nazwy lamp ortikon obrazowy powszechnych w amerykańskich kamerach telewizyjnych w latach 1946 - 1968. Statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, skrzydła symbolizują muzę sztuki zaś atom i jego elektrony reprezentują naukę i technikę nowego ówcześnie medium.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

Kategoryzacja nagród[ | edytuj kod]

Emmy przyznają w poszczególnych sektorach, szczeblach i rynkach przemysłu telewizyjnego głównie trzy niezależne organizacje:

 • Academy of Television Arts & Sciences (powstała w 1946, skrót ATAS, znana potocznie jako Television Academy) przyznaje nagrody Primetime w głównych grupach i podkategoriach:
 • Primetime Emmy Awards - wykonanie w podstawowych kategoriach dalej osobno rozdzielonych (m.in. najlepszy serial, serial limitowany, film; reżyseria; scenariusz; główne i drugoplanowe role aktorskie kobiece i męskie)
 • Primetime Creative Arts Emmy Awards - programy dokumentalne, krótkometrażowe, animacje i inne; role aktorskie gościnne; zdjęcia; montaż; choreografia; scenografia; kostiumy; makijaż; dźwięk; wszelkie inne kategorie techniczne; reklamy
 • Primetime Emmy Engineering Awards - innowacyjne osiągnięcia techniczne w zakresie technologii telewizyjnej
 • National Academy of Television Arts & Sciences (1955, NATAS) przyznaje nagrody Daytime i pozostałe:
 • Daytime Emmy Award - wykonanie w podstawowych podkategoriach
 • Creative Arts Daytime Emmys - kategorie techniczne
 • Sports Emmy Award - programy sportowe
 • News & Documentary Emmy Award - programy informacyjne i dokumentalne
 • Technology & Engineering Emmy Award - osiągnięcia techniczne i inżynieria
 • Television Academy ATAS (w rejonie Los Angeles) i 19 regionalnych oddziałów NATAS przyznaje nagrody regionalne. Program uznawany jest za regionalny gdy dociera do nie więcej niż 50% amerykańskich gospodarstw domowych.
 • Regional Emmys
 • International Academy of Television Arts & Sciences (1969, IATAS) przyznaje nagrody międzynarodowe:
 • International Emmy Awards - programy i wykonanie w podstawowych podkategoriach
 • International Emmy Kids Awards - programy dla dzieci
 • Muzy (lm gr. Μοῦσαι Moûsai, łac. Musae, lp. gr. Μούσα Moúsa, łac. Musa) – w mitologii greckiej boginie sztuki i nauki. Ośrodkami kultu muz były Delfy, Parnas i Helikon w Beocji.Jarosław Szyszko - polski animator. Zdobywca nagrody Emmy w 2006 roku (Primetime Emmy Awards for Outstanding Individual Achievement in Animation) Classical Baby 2, segment: The Hippo Dance HBO; HBO Original Programming


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Andrzej Maleszka (ur. 3 marca 1955 w Poznaniu), reżyser i scenarzysta, specjalizujący się w twórczości dla dzieci i młodzieży.
  Magiczne drzewo – cykl fantastycznych filmów dla młodszych widzów, produkowany w latach 2003-2006. Reżyserem i scenarzystą serialu jest Andrzej Maleszka. Serial zdobył wiele nagród filmowych, m.in. prestiżową International Emmy Award w kategorii Children & Young People. Narratorem w serialu był Krzysztof Gosztyła. Miejsca kręcenia zdjęć plenerowych: Warszawa, Łódź, Gdańsk, Sopot, Jelenia Góra, Bydgoszcz. Pierwszy odcinek został wyemitowany 29 stycznia 2004.
  Inżynieria – działalność polegająca na projektowaniu, konstrukcji, modyfikacji i utrzymaniu efektywnych kosztowo rozwiązań dla praktycznych problemów, z wykorzystaniem wiedzy naukowej oraz technicznej. Działalność ta wymaga rozwiązywania problemów różnej natury oraz skali. Bardziej ogólnie, inżynieria zajmuje się też rozwojem technologii.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama