• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagrobek Erazma i Anny Jerzmanowskich

  Przeczytaj także...
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.
  Karolina Joanna Grodziska (Karolina Grodziska-Ożóg) (ur. 1957 w Krakowie) – polski historyk. Jest córką prof. Stanisława Grodziskiego.
  Nagrobek Anny i Erazma Jerzmanowskich w Krakowie (2008)

  Nagrobek Erazma i Anny Jerzmanowskichnagrobek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, położony na środku alei pomiędzy kwaterami II i VII. Spoczywają w nim: Erazm Jerzmanowski, przemysłowiec, wynalazca i działacz społeczny oraz jego żona Anna.

  Wydawnictwo Literackie (WL) - wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).Erazm Józef Jerzmanowski herbu Dołęga (ur. 2 czerwca 1844 w Tomisławicach, zm. 7 lutego 1909 w Prokocimiu) – powstaniec styczniowy, żołnierz, przemysłowiec, mecenas, działacz społeczny i filantrop, zwany (na równi z Witoldem Zglenickim) "polskim Noblem".

  Nagrobek, wykonany przez rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego, jest oryginalną kompozycją zwieńczoną figurami dwóch nagich atlasów, dźwigających trumnę, na której widnieje płaskorzeźba przedstawiająca parę ludzi i ginącą w oddali drogę. Poniżej znajdują się wrota z krzyżem, do których prowadzą cztery schody. Na lewo od wrót widnieje inskrypcja: "ERAZM JERZMANOWSKI UR. 2 VI 1844 – ZM. 7 II 1909", zaś na prawo: "ANNA JERZMANOWSKA UR. 1856 – ZM. 11 X 1912.

  Wacław Szymanowski (ur. 23 sierpnia 1859 w Warszawie, zm. 22 lipca 1930 tamże) – polski rzeźbiarz i malarz tworzący w stylu secesji.Nagrobek – trwałe oznaczenie miejsca pochówku ciała lub prochów osób, rzadziej zwierząt w postaci kompozycji architektonicznej. Mają na celu zachować pamięć o osobie zmarłej. Monumentalne budowle zwane są grobowcami.

  Nagrobek Jerzmanowskich uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najoryginalniejszych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.