• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagayoshi Nagai

  Przeczytaj także...
  August Wilhelm von Hofmann (ur. 8 kwietnia 1818 w Gießen, zm. 5 maja 1892 w Berlinie) – niemiecki chemik, odkrywca reakcji amin nazwanych na jego cześć: degradacją (lub przegrupowaniem) Hofmanna, eliminacją Hofmanna i reakcją Hofmanna-Löfflera.Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.
  Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.

  Nagayoshi Nagai (jap. 長井 長義 Nagai Nagayoshi, ur. 8 sierpnia 1844 r., zm. 10 lutego 1929 r.)japoński chemik i farmaceuta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 8 sierpnia 1844 r. w wiosce Jōsanjima (obecnie część miasta Tokushima) w dawnej prowincji Awa na wschodzie Shikoku. Pochodził z rodziny samurajów, od wielu pokoleń wykonujących zawód lekarza dla rządców prowincji. W wieku dziewięciu lat Nagai rozpoczął naukę klasyki chińskiej (kangaku), a w wieku piętnastu lat pracował jako asystent ojca, poznając jednocześnie wiedzę Zachodu (rangaku).

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Tarō Katsura (jap. 桂太郎, Katsura Tarō, ur. 4 stycznia 1848, zm. 10 października 1913) – japoński generał i polityk z okresu Meiji, trzykrotnie pełnił funkcję premiera Japonii. Zwolennik przywrócenia władzy cesarskiej i ograniczenia wpływów europejskich w Japonii.

  W 1866 r. Japonia porzuciła politykę izolacjonizmu i Nagai został wysłany do Nagasaki, by pogłębić wiedzę o zachodniej medycynie. W tym mieście znajdowała się od dawna holenderska faktoria na wyspie Dejima, która była jedynym miejscem w kraju, gdzie można było pozyskać wiedzę Zachodu. W tym okresie Nagai poznał m.in. Hirobumiego Itō i Toshimichiego Ōkubo, zaczął też rozwijać swoje zainteresowanie chemią.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Po zakończeniu nauki i powrocie do Awa, Nagai został w 1871 r. wysłany na kolejne studia i jako jeden z pierwszych Japończyków podjął naukę na zachodniej uczelni, trafiając do Niemiec. Początkowo zamieszkał u byłego ambasadora Shūzō Aoki. Pod wpływem wykładowców i za zgodą Aokiego skupił się na pogłębianiu wiedzy z chemii i farmacji, mimo że formalnie został do Niemiec skierowany na studia medyczne. Absolwent Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. W następnych latach był asystentem Augusta Wilhelma von Hofmanna i udało mu się wówczas m.in. wyekstrahować związki aromatyczne z wanilii i eugenol z goździków. Za tę ostatnią pracę uzyskał w 1881 r. doktorat berlińskiego uniwersytetu.

  Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1884 r. japoński rząd poprosił go o powrót do kraju celem rozwoju sektora badań nad lekami. W efekcie Nagai zaczął kierować pierwszą w kraju firmą farmaceutyczną Dai Nippon Seiyaku Kaisha, a także zaczął prowadzić wykłady z chemii i farmacji na Uniwersytecie Tokijskim i z czasem objął posadę profesora chemii. Nagai zasiadał także w licznych rządowych ciałach doradczych i promujących naukę oraz był pierwszym prezesem Japońskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. W 1885 r. jako pierwszy wyizolował z rośliny Ephedra vulgaris efedrynę, stosowaną do leczenia przeziębień, zapaleń oskrzeli i astmy, jednak kiedy firma E. Merck odrzuciła propozycję produkcji leku na jej bazie Nagai podjął się podniesienia jej efektywności i w ten sposób w 1893 r. zsyntetyzował metamfetaminę poprzez redukcję efedryny czerwonym fosforem i jodyną. Metamfetamina nie zyskała jednak praktycznego zastosowania i popularności aż do 1919 r., kiedy nową metodę jej syntezy opracował Akira Ogata.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Nagai był także zaangażowany w rozwój i zacieśnianie stosunków japońsko-niemieckich, a w 1911 r. z Tarō Katsurą i Shūzō Aokim założył Towarzystwo Japońsko-Niemieckie i został jego przewodniczącym, a po wznowieniu przez nie działalności po zakończeniu I wojny światowej był wiceprezesem tej organizacji. W 1922 r. w swoim domu gościł Alberta Einsteina, a po wybuchu wielkiego kryzysu zbierał pieniądze na pomoc niemieckim naukowcom dotkniętym jego skutkami. Podczas podróży do Niemiec w 1927 r. Nagai został przyjęty przez prezydenta Paula von Hindenburga.

  Uniwersytet Tokijski (jap. 東京大学, Tōkyō-daigaku, w skrócie Tōdai) - jedna z czołowych uczelni w Japonii. Ma 10 wydziałów, na których kształci się 30 tys. studentów, w tym ok. 2 tys. z zagranicy. W 2009 r. w światowym rankingu szkół wyższych, był jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Japonii, najlepszym w Azji i trzecim na świecie .Fosfor czerwony – alotropowa odmiana fosforu. Występuje pod postacią ciemnoczerwonego proszku. Substancja nierozpuszczalna w wodzie ani w żadnym rozpuszczalniku. Brak właściwości trujących. Mniej aktywny niż fosfor biały, nie utlenia się w normalnych warunkach. Ulega samozapłonowi po ogrzaniu do temperatury 260 °C–400 °C. Jego gęstość to 2,34 g/cm³, w temperaturze 416 °C sublimuje.

  W 1886 r. ożenił się z Therese Schumacher, która po przeprowadzce do Japonii zaczęła m.in. uczyć języka niemieckiego i zajmowała się wraz z mężem promocją edukacji kobiet, a potem została wykładowcą w szkole dla kobiet (jej słuchaczką była m.in. Umeko Tange). Ich dziećmi byli Alexander, Elsa i Willy.

  Farmaceuta - osoba udzielająca usług farmaceutycznych, która ukończyła studia w szkole wyższej na kierunku farmacja.Astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa (łac. asthma bronchiale) – przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, u podłoża której leży nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. U podłoża tych napadów leży wydzielanie przez komórki układu oddechowego licznych mediatorów doprowadzających do rozlanego, zmiennego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, które często ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia. Astma oskrzelowa zaliczana jest do chorób psychosomatycznych. Może być spowodowana przez przewlekły alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), który wymaga leczenia.

  Zmarł 10 lutego 1929 r.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Słowo rangaku znaczy dosłownie „studia holenderskie”, czyli poznawanie przez Japończyków m.in.: języka, europejskiego kalendarza, astronomii, anatomii i medycyny.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Japanese inventors Test and Flashcards, studylib.net [dostęp 2019-11-25] (ang.).
  2. Neues aus Japan - Nagayoshi Nagai (1845-1929), www.de.emb-japan.go.jp [dostęp 2019-11-20].
  3. Julian Morgans, A Brief History of Meth, Vice, 22 października 2015 [dostęp 2019-11-25] (ang.).
  4. Albert Einstein, The Travel Diaries of Albert Einstein: The Far East, Palestine, and Spain, 1922 - 1923, Princeton University Press, 29 maja 2018, ISBN 978-1-4008-8995-2 [dostęp 2019-11-25] (ang.).
  5. Sarah E. Boslaugh, The SAGE Encyclopedia of Pharmacology and Society, SAGE Publications, 15 września 2015, ISBN 978-1-5063-0132-7 [dostęp 2019-11-19] (ang.).
  6. Bankole A. Johnson, Addiction Medicine: Science and Practice, Springer Science & Business Media, 10 października 2010, ISBN 978-1-4419-0338-9 [dostęp 2019-11-19] (ang.).
  7. Antonio Escohotado, The General History of Drugs, Did Lin Zexu Make Morphine?, 2010, ISBN 978-0-9820787-3-0 [dostęp 2019-11-19] (ang.).
  Paul von Hindenburg, właśc. Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek (Generalfeldmarschall) i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy w okresie Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy.Efedryna – alkaloid roślinny, pochodna fenyloetyloaminy. Stosowana jako stymulant, reduktor apetytu, środek zwiększający koncentrację i uwagę, lekarstwo na nieżyt nosa oraz do leczenia niedociśnienia związanego z narkozą. Występuje w roślinach z rodzaju przęśl (Ephedra equisetina, Ephedra sinica – má huáng, Ephedra distachya), oraz w cisie (Taxus baccata). Jest najczęściej dostępna w formie chlorowodorku i siarczanu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tokushima (jap. 徳島市 Tokushima-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Tokushima, na wyspie Sikoku, stolica prefektury Tokushima.
  Sikoku (jap. 四国, Shikoku, pol. "cztery prowincje") - najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii.
  Jodyna, nalewka jodowa (łac. Iodi solutio spirituosa, Tinctura Jodi) – rozcieńczony roztwór jodu w etanolu o stężeniu ok. 90° (90 % obj.) z dodatkiem jodku potasu jako środka stabilizującego. Jest to ciemnobrunatna, klarowna ciecz. Służy do dezynfekcji skóry przy obtarciach i niewielkich zranieniach. Może być też używana do uzdatniania wody.
  Toshimichi Ōkubo (jap. 大久保利通 , Ōkubo Toshimichi, ur. 10 sierpnia 1830, zm. 14 maja 1878) - japoński mąż stanu, samuraj z Satsumy, jeden z trzech wielkich mężów restauracji Meiji. Jest uważany za jednego z twórców współczesnej Japonii.
  Chemia (grec. χημεία – chemeia) – nauka badająca naturę i właściwości substancji, a zwłaszcza przemiany zachodzące pomiędzy nimi. Współcześnie wiadomo, że przemiany substancji wynikają z praw, według których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki chemiczne, a także praw według których wiązania pękają i tworzą się ponownie prowadząc do przemian jednych związków w drugie co jest nazywane reakcjami chemicznymi. Chemia zajmuje się także rozmaitymi właściwościami substancji wynikającymi bezpośrednio z ich budowy atomowej.
  Metamfetamina (N-metyloamfetamina, (rac)-N-metylo-1-fenylopropylo-2-amina) – organiczny związek chemiczny, N-metylowa pochodna amfetaminy, stymulant oparty na szkielecie β-fenyloetyloaminy. Jest optycznie czynna, przy czym enancjomer dekstro ma silniejsze działanie psychoaktywne.
  Eugenol – organiczny związek chemiczny z grupy terpenów. Jest 4-allilową pochodną gwajakolu. Utleniając eugenol można otrzymać wanilinę, co jest jedną z podstawowych metod jej otrzymywania w przemyśle.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.974 sek.