Nagana
Trypanosoma congolense – kinetoplastyd z rodziny świdrowców należący do królestwa protista. Wywołuje u dzikich i domowych parzystokopytnych, słoni afrykańskich (Loxodonta africana), psów i koniowatych chorobę nagana. Jest przenoszony przez muchy z rodzaju tse-tse takie jak: Glossina palpalis, Glossina austeni, Glossina brevipalpis, Glossina fuscipes, Glossina longipalpis, Glossina morsitans, Glossina pallidipes, Glossina swynnertoni, Glossina tachinoides oraz Glossina vanhofi.Glossina, muchy tse-tse – rodzaj owadów z rzędu muchówek. Zamieszkują tropikalną i subtropikalną Afrykę. Jest ich około 20 gatunków.
Świdrowiec nagany (Trypanosoma brucei) lub (Trypanosoma brucei brucei) – gatunek świdrowca z rodziny świdrowców. Pasożyt ten został odkryty i po raz pierwszy uznany za sprawcę choroby nagana u cieląt przez Sir Davida Bruce w 1894 roku.
Nagana – pasożytnicza choroba wielu ssaków domowych i dzikich w Afryce równikowej, wywoływana przez świdrowce, przenoszona przez muchy tse-tse.
Etiologia[ | edytuj kod]
Przyczyną choroby są 3 gatunki świdrowców:
Epizootiologia[ | edytuj kod]
Choroba ta, będąc ściśle powiązana z muchą tse-tse, jest ograniczona do rejonu występowania tych owadów. Rezerwuarem zarazy dla zwierząt domowych są wszystkie antylopy, u których inwazja pasożytnicza przebiega bezobjawowo. Choroba nagana może też pojawić się na terenach wolnych od much tse-tse, jednak przyległych do obszaru jej występowania i jest wtedy przenoszona mechanicznie przez bąki, które nie są jednak żywicielami świdrowców.
Objawy[ | edytuj kod]
Okres inkubacji trwa od 4 do 14 dni. Wyróżniamy dwie postacie choroby:
- postać ostra
- przewlekła
Bibliografia[ | edytuj kod]
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.