Nafazolina
Imidazolina (dihydro-1H-imidazol) – organiczny związek heterocykliczny, częściowo uwodorniona pochodna imidazolu. Dalsze uwodornienie imidazoliny prowadzi do powstania imidazolidyny.Nieżyt nosa (łac. rhinitis, corryza, potoczna nazwa katar) – pojęcie dotyczące objawów zapalenia błony śluzowej nosa (niekiedy także zatok przynosowych).
Lek – każda substancja, niezależnie od pochodzenia (naturalnego lub syntetycznego), nadająca się do bezpośredniego wprowadzana do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego, lub w celu zapobiegania chorobie, często podawana w ściśle określonej dawce. Lekiem jest substancja modyfikująca procesy fizjologiczne w taki sposób, że hamuje przyczyny lub objawy choroby, lub zapobiega jej rozwojowi. Określenie lek stosuje się też w stosunku do substancji stosowanych w celach diagnostycznych (np. metoklopramid w diagnostyce hiperprolaktynemii) oraz środków modyfikujących nie zmienione chorobowo funkcje organizmu (np. środki antykoncepcyjne).
Nafazolina – organiczny związek chemiczny zbudowany z reszt imidazoliny i naftalenu połączonych mostkiem metylenowym. Stosowana jako lek o działaniu sympatykomimetycznym. W lecznictwie stosowana w postaci azotanu (Naphazolini nitras) lub chlorowodorku (Naphazolini hydrochloridum). Podawana miejscowo, do nosa lub worka spojówkowego.
Działanie[ | edytuj kod]
Podczas podania miejscowego na błonę śluzową nosa powoduje skurcz naczyń włosowatych, zmniejszając obrzęk. Zmniejsza przekrwienie i ilość wydzieliny błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, ułatwia oddychanie przez nos. Zmniejsza miejscowy stan zapalny błony śluzowej nosa. Przy stosowaniu do oka, zmniejsza przekrwienie i obrzęk spojówek (zanika świąd i zaczerwienienie oka).
Zastosowanie[ | edytuj kod]
Przewlekły lub ostry katar na tle wirusowym lub uczuleniowym, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie spojówek na tle alergicznym.
Preparaty[ | edytuj kod]
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.