• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nadma

  Przeczytaj także...
  Województwo warszawskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998. Stolicą była Warszawa. Województwo graniczyło z województwami: ciechanowskim, ostrołęckim, siedleckim, radomskim, skierniewickim, płockim.Obwodnica Marek - planowany fragment drogi ekspresowej S8 ciągnący się od węzła w Markach koło warszawskiego centrum handlowego Targówek przez Zielonkę, Kobyłkę i Wołomin do Radzymina i obwodnicy tego miasta. Obwodnica ma omijać miasto Marki od wschodu.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Węzeł "Wołomin" w 2018
  Kościół św. Jana chrzciciela

  Nadmawieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Radzymin. Leży nad rzeką Czarną.

  Wieś jest siedzibą sołectwa Nadma Stara i Nadma Pólko.

  Od zachodniej strony graniczy z Markami, a od wschodu z Kobyłką. Główną drogą prowadzącą przez wieś jest ulica Stara. Przez wieś przechodzi szlak rowerowy.

  Wołomin – miasto w woj. mazowieckim, siedziba powiatu wołomińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Wołomin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Nadma właściwa dzieli się na dwie z sobą zrośnięte części Starą Nadmę wzdłuż ulicy Starej i Nową Nadmę wzdłuż ulicy Nowej.

  W Nadmie trwa budowa dwóch węzłów drogowy na odcinku drogi ekpresowej S8 Marki - Radzymin:

 • węzeł "Kobyłka" w ulicy Szkolnej, przy granicy z Kobyłką
 • węzeł "Wołomin" po wschodniej stronie wsi, w Kozłówku na granicy z Nowym Jankowem.
 • Nadma posiada stałe połączenie autobusowe z Warszawą linią prywatnego przewoźnika. Do 2 maja 2016 kursowała linia ZTM 740. Po jej likwidacji w zamian za nią uruchomiono linię L40 kursującą z Pustelnika w Markach do Wołomina. Od 19 marca 2018 przed Nadmę przebiega trasa linii L45 z Dąbkowizny do CH Marki. Znajduje się tu Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia.

  Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, ZTM – organ samorządu Warszawy, powołany w celu organizowania, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej.Czarna (pot. Czarna Struga lub Struga) – rzeka w województwie mazowieckim, przepływająca przez powiat legionowski i wołomiński i mająca swe ujście w Kanale Żerańskim. W dolnym biegu rzeka przepływa przez rezerwat Puszcza Słupecka. Rzeka przepływa przez takie miejscowości jak Kobyłka i Marki oraz wsie Nadma i Czarna koło Wołomina.

  Części wsi[ | edytuj kod]

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1827 roku wieś liczyła 41 domów, 328 mieszkańców; w 1855 roku 540 mieszkańców, 1025 morgów ziemi włościańskiej oraz 20 morgów dworskiej. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego. W sierpniu 2003 roku w Nadmie zaczęto organizować parafię rzymskokatolicką pw. św. Jana Chrzciciela w dekanacie kobyłkowskim. Parafia została erygowana przez biskupa Kazimierza Romaniuka, ordynariusza warszawsko-praskiego w 2004 roku, a jej pierwszym proboszczem został ks. Grzegorz Mioduchowski.

  Marki – miasto położone w powiecie wołomińskim, w woj. mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej na północny wschód od Warszawy, wzdłuż drogi krajowej nr 8 (europejskiej nr 67) na Białystok (aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego). Przez Marki przepływają: rzeka Długa (Kanał Markowski) oraz rzeka Czarna, uchodzące do kanału Żerańskiego.Kobyłka – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego. W aglomeracji warszawskiej, ok. 17 km od centrum Warszawy w kierunku północno-wschodnim na Nizinie Mazowieckiej. Ma dogodne połączenia kolejowe oraz autobusowe ze stolicą. Położone na linii kolejowej nr 6 z Warszawy do Białegostoku. Do 1954 roku siedziba wiejskiej gminy Kobyłka.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Program Rewitalizacji Gminy Radzymin. s.13
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  3. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. BIP gminy, sołectwa
  6. Likwidacja linii 740 i uruchomienie linii L40 - ZTM Warszawa
  7. ZTM w gminie Radzymin - Życie Powiatu na Mazowszu, www.zyciepw.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  8. Przetarg na linie łączące obszar Gminy Radzymin z Warszawą (PN 4/2018). ztm.waw.pl, 2018-01-11. [dostęp 2018-03-14].
  9. http://bip.radzymin.pl/upload/ra_20080220_studium_tekst.doc
  10. Strona parafii

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nadma w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VI: Malczyce – Netreba. Warszawa 1885.
 • Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Jan Chrzciciel, Jan Baptysta , cs. Prorok, Priedtiecza i Krestitiel Gospodień Ioann, łac. Ioannes Baptista, hebr. יוחנן המטביל Jehohanan ben Zekarijahu (ur. pomiędzy 6 p.n.e.-2 p.n.e. w Ain Karem, zm. ok. 32 n.e. w Macheront) – pustelnik, prorok żydowski, święty katolicki i prawosławny. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.
  Powiat wołomiński − powiat w Polsce leży w centralnej części województwa mazowieckiego, na północny wschód od Warszawy. Został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wołomin.
  Gmina Radzymin – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Dekanat kobyłkowski - dekanat diecezji warszawsko-praskiej wchodzącej w skład metropolii warszawskiej. Powstał on 16 kwietnia 2006 z siedzibą przy bazylice św. Trójcy w Kobyłce. Pierwszym dziekanem tego dekanatu został ks. prałat Jan Andrzejewski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.