• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nadja Auermann

  Przeczytaj także...
  Jean-Paul Gaultier (ur. 24 kwietnia 1952 w Arcueil we Francji) – francuski projektant mody, kostiumograf filmowy oraz muzyk. Kalendarz Pirelli – nazwa ukazującego się co roku od 1964 roku wydawnictwa prezentującego artystyczne fotografie z aktami znanych aktorek i modelek.
  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

  Nadja Auermann (ur. 19 marca 1971 w Berlinie Zachodnim) – niemiecka modelka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Nadja Auermann jest córką dwojga bankierów, którzy rozwiedli się w 1984 r. W wieku 13 lat Nadja wyróżniała się wśród rówieśniczek wyjątkowo długimi nogami, wtedy to starsza siostra zasugerowała jej karierę modelki. W 1989 r. Nadja ukończyła szkołę średnią i przez kilka lat pracowała jako kelnerka. W roku 1990 przyjechała do Paryża i podpisała kontrakt z agencją modelek Karins, a rok później zawarła umowę z agencją Elite Model Management. Pierwszy sukces odniosła w 1993 r. kiedy zafarbowała włosy na platynowy blond. Wielokrotnie jej twarz zdobiła okładki międzynarodowych wydań magazynu Vogue: czterokrotnie niemieckie wydanie, trzykrotnie brytyjskie, włoskie i francuskie wydanie oraz raz amerykańskie. Odbyła również wiele sesji zdjęciowych dla międzynarodowych wydań: Harper’s Bazaar, Marie Claire, Elle. Przez wiele lat była związana z domami mody: Chanel, Christian Dior, Dolce & Gabbana. Współpracowała również z Thierrym Muglerem, Valentino, Jeanem-Paulem Gaultierem i Viktorem & Rolfem. Brała udział w kampaniach reklamowych, m.in: Chanel, Prada i Valentino.

  Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1997 roku urodziła córkę, której ojcem jest Olaf Björn. Dwa lata później wyszła za mąż za niemieckiego aktora Wolframa Grandezke, tego samego roku urodził się ich syn, a kilka lat później para rozwiodła się.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • W 1992 roku razem z Beverly Peele wystąpiła w teledysku George’a Michaela Too Funky.
 • W 1993 jako jedyna modelka pojawiła się jednocześnie na okładkach dwóch najpopularniejszych amerykańskich magazynów mody – Vogue i Harper’s Bazaar.
 • W 1995 roku jej zdjęcia pojawiły się w kalendarzu Pirelli.
 • W latach 1997 i 1998 Nadja znalazła się w Księdze rekordów Guinnessa jako modelka z najdłuższymi nogami – mierzyły one 112 cm.
 • W 2003 r. ukazały się jej perfumy o nazwie „Nadja Auermann”
 • Wystąpiła w teledysku George'a Michaela - pt ,,Too Funky" (jako ona sama - modelka) .
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. FMD – Profile of fashion model Nadja Auermann (ang.). Fashion Model Directory. [dostęp 2009-07-13].
  2. Sara Templeton: Nadja Auermann (ang.). webwombat.com.au. [dostęp 2009-07-13].
  3. Pirelli Calendar – official site (ang.). Pirelli Calendar. [dostęp 2009-07-13].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nadja Auermann w Fashion Model Directory (ang.)
 • Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.Christian Dior (ur. 21 stycznia 1905 w Granville w Normandii, zm. 24 października 1957 w Montecatini) - francuski projektant, założyciel domu mody.
  Warto wiedzieć że... beta

  George Michael, właśc. Georgios Kyriacos Panayiotou, gr. Γεώργιος Κυριάκος Παναγιώτου (ur. 25 czerwca 1963 w Finchley w północnej części Londynu) – brytyjski piosenkarz, producent i kompozytor muzyki pop i soul.
  Harper’s Bazaar – amerykański miesięcznik o tematyce modowej ukazujący się od 1867 roku. Jego wydawcą jest Hearst Corporation.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Thierry Mugler (ur. 21 grudnia 1948 w Strasburgu, we Francji) – francuski projektant mody oraz fotograf, założyciel firmy sygnowanej jego nazwiskiem.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.