• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nadciśnienie płucne  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Epoprostenol (łac. Epoprostenolum) – organiczny związek chemiczny, syntetyczny prostanoid, stosowany jako lek przy nadciśnieniu płucnym. Nazwa handlowa preparatu to Flolan (GlaxoSmithKline).Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) – amerykańska agencja rządowa utworzona w 1906. Wchodzi w skład Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych i jest odpowiedzialna za kontrolę żywności (dla ludzi i zwierząt), suplementów diety, leków (dla ludzi i zwierząt), kosmetyków, urządzeń medycznych i urządzeń emitujących promieniowanie (w tym także niemedycznych), materiałów biologicznych i preparatów krwiopochodnych w Stanach Zjednoczonych.

  Nadciśnienie płucne (łac. hypertensio pulmonalis, używany jest skrótowiec PH od ang. pulmonary hypertension) – stan, w którym dochodzi do podwyższenia ciśnienia krwi w krążeniu małym. Prawidłowe wartości ciśnienia krwi w tętnicy płucnej wynoszą:

 • ciśnienie skurczowe 18–25 mm Hg
 • ciśnienie rozkurczowe 6–10 mm Hg
 • ciśnienie średnie 12–16 mm Hg
 • W przypadku wartości ciśnienia średniego przekraczającego 30 mm Hg w czasie wysiłku w bezpośrednim pomiarze hemodynamicznym, lub ciśnienia średniego w spoczynku przekraczającego 25 mm Hg, rozpoznaje się nadciśnienie płucne.

  Krwioplucie (łac. haemoptoë, haemoptysis) – objaw chorobowy, polegający na odkrztuszaniu z dróg oddechowych krwi lub plwociny z zawartością krwi.Dychawica (astma) sercowa (dychawica sercowa napadowa, napadowa duszność nocna, łac. asthma cardialis, ang. cardiac asthma) – to zaburzenie występujące w formie napadów duszności, które pojawiają się w pozycji leżącej (np. w nocy, w czasie snu), po wysiłkach fizycznych, stresach psychoemocjonalnych oraz błędach dietetycznych. Uczucie duszności zazwyczaj ustępuje po zmianie pozycji z poziomej na pionową po ponad 30 minutach, w przeciwieństwie do orthopnoë, które mija po takiej samej zmianie pozycji po kilku minutach. Dychawica sercowa pojawia się również o wiele później niż orthopnoë, które występuje już po 1–2 minutach od położenia się. Duszność w dychawicy sercowej ma charakter wdechowo-wydechowy.

  Spis treści

 • 1 Klasyfikacja
 • 2 Etiologia
 • 2.1 Nadciśnienie płucne pierwotne
 • 2.2 Nadciśnienie płucne wtórne
 • 3 Objawy i przebieg
 • 3.1 Objawy podmiotowe
 • 3.2 Objawy przedmiotowe
 • 3.3 Nieprawidłowości w badaniach dodatkowych
 • 3.4 Klasyfikacja
 • 4 Rozpoznanie
 • 5 Postępowanie i leczenie
 • 6 Rokowanie
 • 7 Historia
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Acenokumarol – organiczny związek chemiczny, lek przeciwzakrzepowy będący pochodną kumaryny, antagonista witaminy K. Poprzez zahamowanie syntezy aktywnych czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K ( II, VII, IX, X ) powoduje wydłużenie czasu krzepnięcia krwi.Prostacyklina, PGI2 – hormon tkankowy z grupy prostaglandyn wytwarzany przez ściany naczyń krwionośnych głównie w śródbłonkach płuc z kwasu arachidonowego pod wpływem enzymów: syntazy prostaglandyny i syntazy prostacykliny. Hamuje zlepianie (agregację) płytek krwi, działa rozkurczowo na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.

  Klasyfikacja[]

  Klasyfikacja z Evian z 1998 roku (zmodyfikowana w 2003 roku w Wenecji) wyróżnia pięć grup etiologicznych HP:

  1. Tętnicze nadciśnienie płucne (arterial)
   1. idiopatyczne
   2. rodzinne
   3. związane z chorobą tkanki łącznej
   4. związane z wrodzoną wadą serca z przeciekiem lewo-prawo
   5. związane z nadciśnieniem wrotnym (ang. portopulmonary hypertension)
   6. związane z zakażeniem HIV
   7. związane z przyjmowanymi lekami lub zatruciem toksynami
   8. związane z innymi chorobami
   9. spowodowane zajęciem włośniczek i żył płucnych
   10. przetrwałe nadciśnienie płucne noworodków
  2. Żylne nadciśnienie płucne (venous)
  3. Nadciśnienie płucne związane z chorobami układu oddechowego lub hipoksemią (hypoxic)
   1. w przebiegu POChP
   2. związane ze śródmiąższowymi chorobami płuc
   3. związane z zaburzeniami oddychania w czasie snu
   4. spowodowane hipowentylacją pęcherzykową
   5. w związku z anomaliami rozwojowymi
  4. Nadciśnienie płucne związane z przewlekłą chorobą zakrzepowo-zatorową (thromboembolic)
  5. Inne (miscellaneous)
  Nadciśnienie wrotne – zwiększenie ciśnienia w żyle wrotnej powyżej 13 mm Hg (>1,7 kPa). Jest najczęstszym powikłaniem marskości wątroby.Warfaryna – organiczny związek chemiczny, pochodna kumaryny, będąca antagonistą witaminy K. Jest używana w medycynie jako doustny środek przeciwzakrzepowy. Z punktu widzenia biochemicznego warfaryna nie jest antagonistą a inhibitorem, gdyż nie posiada działania antagonistycznego wobec receptora dla witaminy K. Warfaryna hamuje proces tworzenia aktywnej formy witaminy K.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wodobrzusze, puchlina brzuszna (łac. ascites) to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia płynu w jamie otrzewnej niezależnie od przyczyny czy cech płynu, nazywanym również płynem puchlinowym. Nie jest więc chorobą, a jedynie objawem innych chorób.
  Krążenie płucne, krążenie małe lub mniejsze, krwiobieg mały – część układu krążenia obejmująca lewy przedsionek serca, prawą komorę serca, pień płucny, tętnice płucne (pień płucny) i żyły płucne (prowadzące krew do lewego przedsionka serca). W krążeniu płucnym (małym), odwrotnie niż w krążeniu ogólnym (dużym), tętnice prowadzą krew odtlenowaną, a żyły krew utlenowaną.
  Nifedypina (INN: nifedipine) – organiczny związek chemiczny, lek blokujący kanały wapniowe I generacji, pochodna 1,4-dihydropirydyny.
  Treprostynil – organiczny związek chemiczny, syntetyczny prostanoid, lek stosowany w nadciśnieniu płucnym. Nazwa handlowa preparatu to Remodulin. Lek jest podawany w ciągłym wlewie podskórnym lub dożylnie, a najczęstsze działanie niepożądane to silny ból w miejscu wkłucia.
  Osłuchiwanie serca – stanowi część badania przedmiotowego pacjenta. Badaniem tym stwierdza się obecność fizjologicznych zjawisk osłuchowych (pierwszy i drugi ton serca, szmery przygodne), a także nieprawidłowych (szmery wewnątrzsercowe, szmery pozasercowe, inne).
  Diltiazem (łac. Diltiazemum) – lek z grupy antagonistów wapnia, pochodna benzotiazepiny, blokujący kanał wapniowy typu L a przez to zmniejszający niezbędną do skurczu ilość wapnia w komórkach. Jego działanie obejmuje naczynia tętnicze, w najwyższym stopniu wieńcowe, słabiej obwodowe, bardzo słabo żylne. Działanie to zwiększa przepływ wieńcowy i obniża ciśnienie tętnicze, w konsekwencji zmniejszając obciążenie następcze lewej komory, a zatem i zapotrzebowanie serca na tlen. Lek także, działając bezpośrednio na węzeł zatokowy zwalnia czynność serca. Nie ma negatywnego wpływu na metabolizm lipidów i cukrów (w czym wykazuje podobieństwo do innych antagonistów wapnia). Dostępność biologiczna diltiazemu wynosi przy systematycznym podawaniu ok. 90%.
  Elektrokardiografia (EKG) – zabieg diagnostyczny wykorzystywany w medycynie przede wszystkim w celu rozpoznawania chorób serca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.