• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nadboran sodu

  Przeczytaj także...
  University of Akron – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego, z siedzibą w Akron w stanie Ohio, założona w 1870 roku jako niewielkie kolegium związane z Amerykańskim Kościołem Uniwersalistycznym (Universalist Church of America). W 1913 roku uczelnia stała się własnością miasta Akron, a od 1967 roku należy do stanu Ohio. University of Akron kształci ponad 29 tys. studentów i zatrudnia ok. 1900 pracowników naukowych.Sole – związki chemiczne powstałe w wyniku całkowitego lub częściowego zastąpienia w kwasach atomów wodoru innymi atomami, bądź grupami o właściwościach elektrofilowych, np. kationy metali, jony amonowe i inne postaci XR4 (gdzie X = {N, P, As, ...}, R - dowolna grupa organiczna) itp. Sole znalazły liczne zastosowania jako nawozy sztuczne, w budownictwie, komunikacji, przemyśle spożywczym i wielu innych. Sole występują w przyrodzie, jako minerały lub w organizmach żywych w roztworach płynów ustrojowych.
  PubChem – baza danych związków chemicznych zarządzana przez National Center for Biotechnology Information (NCBI), który jest częścią National Library of Medicine, który z kolei jest instytucją podległą United States National Institutes of Health (NIH). Baza powstała w 2004 r., a jej głównym celem jest przyspieszenie badań nad lekami poprzez obniżenie kosztów dostępu do informacji.

  Nadboran sodunieorganiczny związek chemiczny z grupy nadboranów, sól kwasu nadborowego i sodu. Stosowany jako źródło aktywnego tlenu w wybielaczach do prania oraz używany w stomatologii do wybielania zębów.

  Sód (Na, łac. natrium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali alkalicznych w układzie okresowym. Po raz pierwszy został wyizolowany przez Humphry’ego Davy’ego w 1807 r.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Przypisy

  1. Nadboran sodu – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. Nadboran sodu. Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich dla Polski.
  3. Nadboran sodu (ang.). The Chemical Database. The Department of Chemistry, University of Akron. [dostęp 2012-10-17].
  4. R. Weiger, A. Kuhn, C. Lost. Effect of various types of sodium perborate on the pH of bleaching agents. „Journal of Endodontics”. 19 (5), s. 239–241, 1993. DOI: 10.1016/S0099-2399(06)81299-9. 
  5. R. Weiger, A. Kuhn, C. Lost. In vitro comparison of various types of sodium perborate used for intracoronal bleaching of discolored teeth. „Journal of Endodontics”. 20 (7), s. 338–341, 1994. DOI: 10.1016/S0099-2399(06)80096-8.   w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.