• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naboo

  Przeczytaj także...
  Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).Pałac Królewski w Casercie (wł. Reggia di Caserta lub Palazzo Reale di Caserta) – największa z czterech byłych rezydencji królewskich (obok Neapolu, Capodimonte i Portici), wybudowana została dla dynastii Burbonów, panujących w XVIII i XIX wieku w Królestwie Neapolu i Królestwie Sycylii (przekształconych potem w jedno Królestwo Obojga Sycylii).
  Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.

  Naboo – planeta fikcyjna w uniwersum Gwiezdnych wojen.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Znacznie oddalona od centrum galaktyki rodzinna planeta senator Padmé Amidali, która została jej królową w wieku 14 lat. Naboo to planeta słabo zaludniona, posiadająca niewielkie siły zbrojne, których trzon to pewna liczba słabo wyposażonych kosmicznych myśliwców, ochotnicza straż wyposażona w krótką broń ręczną, dysponująca niewielką ilością nieopancerzonych pojazdów wsparcia. Pomimo wielkich walorów przyrodniczych i kulturowych (mieszkańcy Naboo słynęli z wyrobu wspaniałych ornamentów i pięknych konstrukcji z kamienia, metalu i tworzyw sztucznych, czego przykładem są choćby ich statki kosmiczne), Naboo stała się areną krwawych bitew z wojskami Federacji Handlowej, kierowanej przez Sithów.

  Lago di Como, Lago Lario (niem. Comosee) (łac. Lacus Larius) – jezioro w północnych Włoszech (Lombardia), w Alpach. Gunganie – rasa obcych z wielogatunkowego, uniwersum Gwiezdnych wojen. Pierwszy raz pojawia się w Mrocznym widmie. Gunganie umieją oddychać pod wodą. Zamieszkują podwodne tereny planety Naboo.

  Tereny podwodne Naboo zajęte są przez Gunganów, rasę oddychającą w wodzie, żyjącą w środowisku wodnym i bagiennym, posiadającą rozbudowane podwodne miasta (siedzibą "szefa" Gunganów – Big Boss Nassa – jest miasto Otoh Gunga) i pojazdy typowe dla swego środowiska. Gunganie jako druga rasa zamieszkująca planetę, przed konfliktem o Naboo żyli w separacji od pozostałych mieszkańców Naboo, potem zrozumieli swoje trudne położenie i połączyli się w sojuszu z królową Amidalą, by wspólnie podjąć walkę z najeźdźcą (Federacja Handlowa). Walka zakończyła się sukcesem, dzięki czemu na Naboo zapanował pokój i pojednanie obu ras (Epizod I Nowej Trylogii – Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo), skutkujące później wybraniem Gunganina Jar Jar Binksa na zastępcę senator Amidali w galaktycznym senacie.

  Ornament (z łac. ornare - zaopatrzyć, ozdabiać) – motyw lub zespół motywów zdobniczych, stosowanych w architekturze lub sztukach plastycznych. Motywy te, złożone z drobnych elementów, mogą pokrywać całą powierzchnię, występować tylko w określonych polach albo przybierać formę pasową. Mogą także współgrać z tektoniką lub nad nią dominować. Zazwyczaj ornament nie jest elementem niezbędnym dla istnienia struktury danego przedmiotu czy budowli, a jedynie jest stosowany jako element podziału określonej kompozycji.Padmé Naberrie Amidala – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen (epizody I-III). W filmach grana była przez Natalie Portman.

  Naboo pojawia się na krótko pod koniec Epizodu VI- Powrotu Jedi – gdy pokazywanych jest kilka planet cieszących się z pokonania Imperium Galaktycznego.

  Dzień na planecie trwa 26 standardowych godzin, rok trwa 312 lokalnych dni.

  Wygląd[ | edytuj kod]

  Naboo jest planetą gęsto porośniętą roślinnością. Przy szumie wodospadów i widoku letnich kwiatów jest tam jeszcze mnóstwo innych wspaniałych rzeczy, np. pałac królewski, miasto królewskie Theed.

  Zdjęcia do filmów kręcone były w różnych miejscach:

  Blaster – broń z fikcyjnego uniwersum Gwiezdnych wojen. Blaster to broń używana m.in. przez żołnierzy, osoby cywilne jak i droidy. Istniały różne odmiany blasterów, począwszy od małych pistoletów jednoręcznych, przez ciężkie karabiny wykorzystywane przez szturmowców (karabin blasterowy E-11), aż po działa będące na wyposażeniu maszyn wojennych (jak np. AT-AT) i statków kosmicznych (np. cztery działka w X-wingu).Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).
 • Jezioro Como (sceny na balkonie pałacu)

 • Pałac Królewski w Casercie (wnętrza pałacu)

 • Władze[ | edytuj kod]

  W czasach, o których opowiadają Gwiezdne wojny, planetą Naboo rządziła elekcyjna królowa Padmé Amidala, następczyni suwerena, króla Veruny. Amidala po dwóch kadencjach objęła urząd senatora w senacie galaktycznym, który w końcu – skorumpowany ponad miarę i w większości opanowany przez popleczników Palpatine'a – został rozwiązany. Na tronie Naboo Amidalę zastąpiła królowa Jamilla, która podobnie jak Amidala wierzyła mocno w demokrację i nad rozwiązania siłowe przedkładała pokojowe negocjacje.

  Planeta (późnołac. planeta, od gr. πλανήτ- planét-, πλανής planés, nowogr. πλανήτης planétes; dosł. „wędrowiec” od πλανάσθαι planásthai, wędrować) – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Plaza de España | Wookieepedia | FANDOM powered by Wikia, starwars.wikia.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  2. Lake Como | Wookieepedia | FANDOM powered by Wikia, starwars.wikia.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  3. Caserta Palace | Wookieepedia | FANDOM powered by Wikia, starwars.wikia.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Naboo w Bibliotece Ossus (pol.)
 • Naboo w oficjalnej bazie danych Star Wars Databank (ang.)
 • Naboo w Wookieepedii (ang.)
 • Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Warto wiedzieć że... beta

  Federacja handlowa – fikcyjna organizacja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Swoim zasięgiem obejmuje całą galaktykę. Frachtowce Federacji Handlowej skupują, przewożą i sprzedają towary z najdalszych zakątków galaktyki.
  Samolot myśliwski, myśliwiec – samolot bojowy przeznaczony przede wszystkim do zwalczania innych statków powietrznych i uzyskania przewagi powietrznej, jak i obrony własnych samolotów o innym przeznaczeniu, czym różni się od bombowców, służących do atakowania celów naziemnych, głównie przy użyciu bomb. Myśliwce z założenia są względnie małe, przeważnie jednomiejscowe, a przy tym silnie uzbrojone, szybkie i bardzo zwrotne.
  Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.
  Śmigacz (Eupetomena macroura) – gatunek ptaka z rodziny kolibrów (Trochilidae). Zręczny lotnik, często przemieszcza się lotem ślizgowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.367 sek.