• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nabijarka gilz

  Przeczytaj także...
  Joint (skręt) – slangowy termin używany do określania wyrobu przypominającego wyglądem papierosa, wypełnionego suszem z konopi, pomieszanym z tytoniem. Ustnik zazwyczaj wykonywany jest z kawałka zwiniętej tekturki bądź zastępuje się go fragmentem papierosa.Shag (określenie pochodzi z języka niderlandzkiego) - jest to specjalnie cięty i preparowany tytoń, służący do samodzielnego wyrobu papierosów: skręcanych ręcznie lub przy użyciu nabijarki. Termin ten jest dość mało popularny w Polsce, najczęściej funkcjonuje jako nazwa slangowa, aczkolwiek w kilku wypadkach także jako handlowa (np. marki Red Bull, Drum, Djembe). Zazwyczaj tytoń typu shag jest cięty w ten sposób, że ma postać długich, cienkich pasków, co umożliwia łatwe ubicie go w bletce przy skręcaniu ręcznym. Jest szczególnie popularny w Holandii, gdzie produkty tego typu stanowią większą część rynku tytoniowego, a także w mniejszym stopniu w innych krajach europejskich. Niektórzy producenci oferują także aromatyzowany tytoń papierosowy. Samodzielne wykonywanie papierosów pozwala na zmniejszenie związanych z ich zakupem wydatków w związku z tym, że shag obłożony jest mniejszym podatkiem, niż gotowe papierosy.
  Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.
  Gilzownica

  Nabijarka gilz, gilzownica – przyrząd lub urządzenie do napełniania gilz tytoniem i wytwarzania w ten sposób papierosów. Istnieją nabijarki ręczne oraz elektryczne.

  Gilzy papierosowe są pustymi bibułkowymi tubkami z przyklejonym do nich filtrem (dawniej bez filtra, ewentualnie tylko z ustnikiem), które można gotowe kupić w sklepach. Osobny zakup gilz i tytoniu i wykonanie z nich w warunkach domowych papierosów obniża koszt produktu końcowego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • joint
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.