Naab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Naab (czes. Nába) – lewobrzeżny dopływ Dunaju. Naab powstaje z połączenia strumieni Waldnaab i Haidenaab w miejscowości Luhe-Wildenau, na południe od Weiden in der Oberpfalz. Naab początkowo płynie w kierunku zachodnim, a następnie południowym.

Duggendorf – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona, w powiecie Ratyzbona, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Kallmünz. Leży w Jurze Frankońskiej, około 15 km na północny zachód od Ratyzbony, nad rzeką Naab.Wernberg-Köblitz – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord, w powiecie Schwandorf. Leży w Lesie Czeskim, około 24 km na północ od Schwandorfu, nad rzeką Naab, przy autostradzie A93, A6, drodze B14 i linii kolejowej Pasawa - Berlin.

Naab powstaje z połączenia strumieni:

 • Haidenaab – strumień zachodni ze źródłem w Smreczanach,
 • Waldnaab – wschodni i najdłuższy strumień, źródło w Lesie Czeskim,
 • Fichtelnaab – zachodni dopływ strumienia Waldnaab, ze źródłem w Smreczanach,
 • Schweinnaab – zachodni dopływ strumienia Waldnaab, ze źródłem 10 km na północ od Parkstein, uchodzi do Waldnaab w Weiden in der Oberpfalz,
 • Dürrschweinnaab – najmniejszy ze strumieni rodziny Naab, zachodni dopływ Sauerbachs, do którego uchodzi w miejscowości Altenstadt-Haidmühle; źródło na północny zachód od miejscowości Altenstadt.
 • Nad Naab leżą między innymi Tirschenreuth, Neustadt an der Waldnaab, Weiden in der Oberpfalz, Luhe-Wildenau, Wernberg-Köblitz, Nabburg, Schwarzenfeld, Schwandorf, Teublitz, Burglengenfeld, Kallmünz, Duggendorf, Pielenhofen, Penk, Etterzhausen, Pettendorf oraz Windischeschenbach.

  Schwandorf – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord, siedziba powiatu Schwandorf. Leży nad rzeką Naab, przy autostradzie A93, drodze B15, B85 i linii kolejowej Pasawa, Monachium - Drezno.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  Naab w pobliżu Ratyzbony

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Altenstadt an der Waldnaab, Altenstadt a.d.Waldnaab – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord, w powiecie Neustadt an der Waldnaab. Leży w Lesie Czeskim, na południe od Neustadt an der Waldnaab, nad rzeką Waldnaab, przy autostradzie A93, drodze B15, B22 i linii kolejowej Monachium - Ratyzbona – Berlin.Ratyzbona (niem. Regensburg, baw. Rengschburg, czes. Řezno) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górny Palatynat, regionu Ratyzbona oraz powiatu Ratyzbona. Leży nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona poprzez łacińską nazwę Ratisbona.
  Warto wiedzieć że... beta

  Schwarzenfeld – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord, w powiecie Schwandorf, siedziba wspólnoty administracyjnej Schwarzenfeld. Leży około 7 km na północ od Schwandorfu, nad ujsciem rzeki Schwarzach do Naab, przy linii kolejowej Pasawa - Berlin.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Luhe-Wildenau – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord, w powiecie Neustadt an der Waldnaab. Leży około 15 km na południe od Neustadt an der Waldnaab, nad rzeką Naab, przy autostradzie A93 i linii kolejowej Monachium – Berlin.
  Las Czeski (czes. Český les, niem. Oberpfälzer Wald lub Böhmischer Wald na stronie czeskiej) – góry na zachodniej granicy Czech, na południe od Rudaw, oraz częściowo na terenie Niemiec. Dla części niemieckiej używany jest wariantowy egzonim Las Górnopalatynacki. Dwa szczyty przekraczają 1000 m: Čerchov (1042 m) i Skalka (1005 m).
  Windischeschenbach – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord, w powiecie Neustadt an der Waldnaab. Leży w Lesie Czeskim, około 8 km na północ od Neustadt an der Waldnaab, nad rzeką Waldnaab, przy autostradzie A93 i linii kolejowej Monachium - Berlin.
  Kallmünz – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona, w powiecie Ratyzbona, siedziba wspólnoty administracyjnej Kallmünz. Leży w Jurze Frankońskiej, około 20 km na północny zachód od Ratyzbony, nad rzekami Vils i Naab.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Reklama