• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na sygnale - brytyjski serial telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Komisariat Holby (ang. Holby Blue, 2007-2008) – brytyjski serial kryminalny nadawany przez stację BBC One od 8 maja 2007 do 5 czerwca 2008 roku. W Polsce nadawany przez BBC Entertainment od 19 maja 2010 roku oraz BBC HD.
  Madeleine Mantock (ur. 26 maja 1990 w Nottingham) – brytyjska aktorka, która wystąpiła m.in. w serialach Into the Badlands, The Tomorrow People i Charmed.

  Na sygnale / Gra o życie / Pogotowie (ang. Casualty) – brytyjski serial telewizyjny, emitowany od 6 sierpnia 1986 na antenie BBC One.

  Serial jest najdłużej na świecie emitowanym telewizyjnym dramatem medycznym. Akcja serialu koncentruje się wokół pracy izby przyjęć w fikcyjnym mieście Holby (w rzeczywistości angielski Bristol).

  W Polsce można go było oglądać na BBC Prime, choć stacja ta ogłosiła zamiar usunięcia z ramówki większości obyczajowych tasiemców, czego przejawem miała być m.in. rezygnacja z emisji tego serialu. Od 5 marca 2012 serial emitowany jest na TV Puls pod tytułem „Gra o życie”, lecz emisję serialu rozpoczęto od odcinka 587 (pierwszego odcinka 22. serii). Za produkcję wersji polskiej odpowiada Studio Publishing na zlecenie TV Puls, za tłumaczenie scenariusza Katarzyna Michalska, zaś lektorem jest Marek Lelek.

  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.Izba Przyjęć jest jednostką organizacyjną Szpitala. Pracuje w trybie ciągłym. Składa się z rejestracji, gabinetu lekarskiego (jednego lub kilku w zależności od potrzeb) i pokoju wywiadów. W Izbie Przyjęć wymagane jest wyposażenie pozwalające na podejmowanie czynności ratujących życie. Wyposażenie pomieszczeń Izby Przyjęć jest dostosowane do potrzeb związanych z rodzajem udzielanych świadczeń. Dojazd i dojście musi być dogodne i dobrze oznakowane, z możliwością podjazdu ambulansów i dostępem dla osób niepełnosprawnych. Chorzy w stanie zagrożenia życia przyjmowani są poza kolejnością.

  Od 1999 produkowany jest siostrzany serial Szpital Holby City, opowiadający o losach personelu innych oddziałów tego samego szpitala, natomiast od 2007 roku serial kryminalny Komisariat Holby, także powiązany z Casualty.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Derek Thompson
 • Michael French
 • Suzanne Packer
 • Jane Hazlegrove
 • Matt Bardock
 • Charles Dale
 • Sunetra Sarker
 • Tony Marshall
 • Steven Miller
 • Christine Tremarco
 • William Beck
 • Michael Obiora
 • Madeleine Mantock
 • Charlotte Salt
 • Oliver Coleman
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Stan na 30 stycznia 2021 r.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wiosna w TV Puls: dwa programy Eweliny Kopic, cztery nowe seriale. wirtualnemedia.pl, 2012-02-23. [dostęp 2011-02-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa serialu
 • Studio Publishing – polskie filmowo-telewizyjne studio dźwiękowe, zajmujące się realizacją audio-wizualną dźwięku dla potrzeb polskich i zagranicznych produkcji TV, filmowych i radiowych, gier komputerowych, reklam oraz prezentacji multimedialnych. Studio Publishing dysponuje obecnie dwoma studiami nagraniowo-montażowymi. Firma działa od 1991 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie, przy ulicy Schillera 4/4. Właścicielem i dyrektorem studia jest Jerzy Jacek Tomczak a zastępcą dyrektora ds. produkcji jest Barbara Markiewicz.Szpital Holby City – serial brytyjski opowiadający o codziennym życiu lekarzy, pielęgniarek oraz pacjentów w szpitalu w Holby.
  Warto wiedzieć że... beta

  TV Puls (Telewizja Puls, potocznie Puls, do 2 października 2009 oficjalna nazwa Puls, od 25 czerwca do 6 grudnia 2003 nadawała pod nazwą TV Niepokalanów Puls) – polska komercyjna stacja telewizyjna, uruchomiona 18 marca 2001. Według własnych danych telewizja znajduje się w zasięgu ok. 29,3 mln Polaków. Do 2013 zasięg naziemny stacji wynosił 13,5 mln widzów, czyli 35,32% mieszkańców Polski przy całkowitym zasięgu technicznym na poziomie ok. 82,7%. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej zasięg naziemny TV Puls wynosi 98,8% powierzchni Polski.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.
  BBC Prime – brytyjski kanał telewizyjny prezentujący filmy telewizyjne, seriale i programy z zasobów brytyjskiego nadawcy publicznego - BBC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.631 sek.