• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na Tropie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jadwiga Zwolakowska, pseudonim "Druhna Jadzia" (ur. 19 marca 1895, zm. 9 grudnia 1944) – nauczycielka, pionierka żeńskiego ruchu zuchowego, harcmistrzyni.Nowy Świat Przygód – czasopismo, które było kontynuacją ukazującego się od 1935 r. tygodnika "Świat Przygód" zamieszczającego głównie komiksy; wznowiony po wojnie 20 marca 1946 r. w Katowicach pod tytułem "Nowy Świat Przygód" kontynuował linię przedwojenną. Początkowo redakcja mieściła się przy ulicy Juliusza Ligonia 43, a w późniejszym okresie na ulicy Wojciechowskiego 86.W 1947 r. redakcja przeniosła się do Warszawy, a tytuł wrócił do pierwotnej wersji "Świat Przygód".

  Na Tropieczasopismo wydawane od 1928 przez Zarząd Oddziału Śląskiego Związku Harcerstwa Polskiego było początkowo miesięcznikiem, a od 1931 dwutygodnikiem. Obecnie ukazuje się jako miesięcznik internetowy.

  Po przerwie wojennej wznowiony w 1945 przez Harcerskie Biuro Wydawnicze. Redaktorem naczelnym był Edward Poppek. Pismo było uważane za związane z prawicą, co spowodowało jego faktyczną likwidację. 1 lutego 1949 pismo połączono ze "Światem Przygód" tworząc "Świat Młodych".

  Ponownie zostaje wydawane w latach 80., jako "Drużyna – Na Tropie", czasopismo harcerzy starszych ZHP.

  Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.Stanisław Peterek, pseudonim Sylwester, Dyrektor (ur. 17 sierpnia 1908 w Słomczynie, zm. 8 maja 1992 w Warszawie) – działacz harcerski (harcmistrz), instruktor żeglarstwa, uczestnik Bojowej Organizacji "Wschód", Szarych Szeregów – "Pasieka" (Główna Kwatera Harcerzy), Powstania Warszawskiego – dowódca 3 drużyny, 5 plutonu "Narocz", 1 Kompanii, Batalionu "Parasol" (stan z 01 sierpnia 1944). Brał udział w obronie Pałacyku Michla. 1 października 1944 przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Walecznych. W latach 1946-47 pełnił funkcję wiceprezesa PZŻ, był kapitanem żeglugi śródlądowej, sternikiem żeglugi morskiej.

  Aktualnie wydawane jest tylko w formie elektronicznej w Internecie, jako czasopismo wędrowników.

  Redaktorzy Naczelni[ | edytuj kod]

 • Radosław Rosiejka, od 2017 roku
 • Marta Tittenbrun, w latach 2013–2017
 • Magdalena Grześkowiak, w latach 2012–2013
 • Katarzyna Pietrasik, w latach 2009–2012
 • Filip Springer, w latach 2006–2009
 • Marek Piegat
 • Ryszard Polaszewski
 • Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem – instytucja muzealna powołana przez Stowarzyszenie imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem, kierowane przez hm. Lesława Dalla - nauczyciela historii i instruktora harcerskiego. Muzeum zostało otwarte 18 maja 2001, w 90. rocznicę powstania harcerstwa. Patronują mu twórcy harcerstwa - Olga Drahonowska-Małkowska i Andrzej Małkowski.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ewa Grodecka (ur. 15 lutego 1904 w Warszawie, zm. 1 września 1973) – doktor historii, instruktorka harcerska, harcmistrzyni ZHP.
  Wędrownicy - grupa metodyczna w organizacjach harcerskich, skupiająca młodzież ponadgimnazjalną i starszą. Symbolem wyróżniającym spośród innych grup jest naramiennik wędrowniczy.
  Świat Młodych” – polskie czasopismo dla młodzieży wydawane w Warszawie w latach 1949–1993, utworzone z połączenia dwóch czasopism: „Nowy Świat Przygód” i „Na Tropie”.
  Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.
  Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, Lord Baden-Powell (wym. /ˈbeɪdən ˈpoʊ.əl/), znany również jako B-P (ur. 22 lutego 1857 w Londynie, Wielka Brytania, zm. 8 stycznia 1941 w Nyeri w Kenii) – brytyjski wojskowy, generał porucznik, pisarz, twórca i założyciel skautingu.
  Wiktor Szyryński (Victor Szyrynski) (ur. 10 października 1913 w Sankt Petersburgu, zm. 21 września 2007 w Ottawie) – kanadyjski lekarz psychiatra i psycholog polskiego pochodzenia, oficer armii polskiej i kanadyjskiej, harcmistrz i działacz polonijny w Kanadzie.
  Skauting dla chłopców (ang. Scouting for Boys) – książka napisana przez gen. Roberta Badena-Powella w latach 1906–1907, a wydana w 1908. Składa się z kolejnych gawęd-rozdziałów. Jest to podstawowy podręcznik skautowy na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.