• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • NIFL Premiership  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  NIFL Championship – drugi poziom rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Irlandii Północnej, po raz pierwszy zorganizowany w 1951 roku (w obecnym formacie od 2008). Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:

  NIFL Premiership (NIFL – Northern Ireland Football League) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Irlandii Północnej, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1890 roku i od samego początku zarządzana przez Związek Piłkarski Irlandii Północnej (IFA). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 12 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Irlandii Północnej, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do NIFL Championship (II ligi północnoirlandzkiej).

  Scottish Football League – organizator piłkarskich rozgrywek ligowych w Szkocji w latach 1890–2013. W sezonie 2012/2013 obejmował Scottish First Division, Scottish Second Division oraz Scottish Third Division. W lipcu 2013 doszło do połączenia Scottish Football League i Scottish Premier League, w wyniku którego utworzono Scottish Professional Football League, obejmujący cztery najwyższe klasy rozgrywkowe w Szkocji.Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mistrzostwa Irlandii Północnej w piłce nożnej rozgrywane są od 1890 roku. Liga Irlandii Północnej jest drugą najstarszą ligą na świecie, będąc starszą o jeden tydzień niż Scottish Football League. tylko liga angielska jest starsza. Rozgrywki Irish Football League zostały utworzone jako rozgrywki piłkarskie dla klubów z całej Irlandii w 1890 (zwłaszcza, że początkowo wszystkie kluby miały swoje siedziby na terenie Irlandii Północnej). Tak powstała liga Irlandii Północnej, która wraz z odłączeniem się od Irlandii w 1921 oddzieliła też swoją ligę i związek. Liga nie powinna być mylona z League of Ireland, która jest najwyższą klasą rozgrywkową w sąsiedniej Irlandii. W 2003 związek utworzył nowe rozgrywki pod nazwą Irish Premier League (IPL). Irish Football League zachowało swoją oddzielność, ale kontrolowało tylko dwie ligi. W następnym roku i te ligi przeszły pod zwierzchnictwo związku. W 2008 liga Irlandii Północnej ponownie została zreorganizowana i zmieniła nazwę na IFA Premiership. Liga została zredukowana do 12 zespołów. W sezonie 2008/2009 rozgrywki były sponsorowane przez JJB Sports i nazywały się JJB Sports Premiership. W sezonie sponsorem rozgrywek jest Carling, a liga nosi nazwę Carling Premiership. W sezonie 2013/14 liga zmieniła nazwę na NIFL Premiership.

  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020).
  Zwiazek Piłkarski Irlandii Północnej (ang.: Irish Football Association) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Irlandii Północnej, będący jedynym prawnym reprezentantem północnoirlandzkiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1880 roku; w 1911 roku przystąpił do FIFA; w 1954 do UEFA.
  Puchar Irlandii Północnej w piłce nożnej (ang. Irish Cup) – cykliczne, coroczne rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharowym, przeznaczone dla klubów z Irlandii Północnej. Zostały one zainaugurowane w 1881 roku i są jednymi z najstarszych rozgrywek piłkarskich na świecie. Do 1921 roku, kiedy zainaugurowano organizowany przez Football Association of Ireland Puchar Irlandii w piłce nożnej, uczestniczyły w nim kluby z całej Irlandii. Od tego czasu biorą w nim udział jedynie kluby z Ulsteru, zrzeszone w Irish Football Association.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Lisburn Distillery Football Club - północnoirlandzki klub piłkarski z siedzibą w mieście Lisburn leżącym w hrabstwie Antrim.
  League of Ireland Premier Division (irl. Príomhroinn Sraith na hÉireann) to najwyższa klasa rozgrywek w piłce nożnej w Irlandii. Liga powstała w 1985. Głównym jej sponsorem jest firma telekomunikacyjna Airtricity. Mistrz Irlandii gra w eliminacjach do Ligi Mistrzów, natomiast wicemistrz, trzecia drużyna oraz zdobywca pucharu Irlandii w Lidze Europy UEFA.
  System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.