• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • NGC 595

  Przeczytaj także...
  NGC 594 (również PGC 5769, MCG -3-5-5 lub IRAS01305-1647) – galaktyka spiralna (Sbc), znajdująca się w gwiazdozbiorze Wieloryba. Odkrył ją Frank Leavenworth.Nowy Katalog Ogólny (New General Catalogue, NGC) – katalog astronomiczny przygotowany przez duńskiego astronoma Johna Dreyera, który opublikował go w roku 1888 (w latach 1895 i 1908 dopisał dwa uzupełnienia do już istniejącego katalogu) próbując połączyć wiele istniejących wówczas katalogów.
  Gromada gwiazd – zgrupowanie gwiazd związanych wspólnym pochodzeniem, tzn. miejscem i czasem powstania z tej samej materii międzygwiazdowej. Gwiazdy należące do jednej gromady mają identyczny skład chemiczny, są też wzajemnie związane siłami grawitacji. Cechą charakterystyczną gromady gwiazd jest jądro, w którym koncentracja gwiazd przewyższa znacznie koncentrację gwiazd w najbliższym otoczeniu gromady. Jądro gromady otacza obszar koronalny mniej bogaty w gwiazdy. Gromady wyróżniają się wśród ogólnego tła, tworząc wyraźne obiekty o pewnych cechach wspólnych lub zbliżonych.

  NGC 595 – wielki obszar H II wraz z osadzoną w nim gromadą gwiazd, znajdujący się w Galaktyce Trójkąta (Messier 33) położonej w gwiazdozbiorze Trójkąta. Został odkryty 1 października 1864 roku przez Heinricha Louisa d’Arresta.

  Centralna część Galaktyki Trójkąta. NGC 595 to czerwony „obłok” na prawo i powyżej jądra galaktyki.

  Jest to drugi pod względem jasności obszar H II w Galaktyce Trójkąta. Jego średnica to około 815 lat świetlnych, a wiek wynosi około 4,5 milionów lat. W obszarze tym odkryto około 250 gwiazd typu OB, 13 nadolbrzymów i 10 gwiazd Wolfa-Rayeta.

  Heinrich Louis d’Arrest, znany także jako Heinrich Ludwig d’Arrest (ur. 13 lipca 1822 w Berlinie, zm. 14 czerwca 1875 w Kopenhadze) – pruski astronom.NGC 597 (również PGC 5721, ESO 353-11, MCG -6-4-44 lub IRAS01299-3345) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBbc), znajdująca się w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza. Odkrył ją John Herschel.

  Zobacz też[]

 • asocjacja gwiazdowa
 • New General Catalogue
 • Przypisy

  1. E. Pérez-Montero et al.. A photoionization model of the spatial distribution of the optical and mid-infrared properties in NGC 595. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. 412 (1), s. 675-683, 2011-03-21. DOI: 10.1111/j.1365-2966.2010.17941.x (ang.). 
  2. Courtney Seligman: NGC 592 (ang.). W: Celestial Atlas [on-line]. [dostęp 2014-10-31].

  Linki zewnętrzne[]

 • NGC 595 w serwisie SEDS.org (Revised NGC and IC Catalog) (ang.)
 • NGC 595 w bazie SIMBAD (ang.)
 • NGC 595 w NASA/IPAC Extragalactic Database (ang.)
 • The NGC/IC Project (ang.)
 • … • NGC 592NGC 593NGC 594NGC 595NGC 596NGC 597NGC 598 • …

  Galaktyka Trójkąta (znana również jako Messier 33, M33, NGC 598) – galaktyka w gwiazdozbiorze Trójkąta, druga pod względem jasności galaktyka spiralna na niebie, po Galaktyce Andromedy. Zaliczana do Lokalnej Grupy Galaktyk, do której należy również nasza Galaktyka. W sprzyjających warunkach uda nam się ją dostrzec gołym okiem; dla większości ludzi jest to najdalszy obiekt astronomiczny, jaki można zaobserwować gołym okiem.Trójkąt (łac. Triangulum, dop. Trianguli, skrót Tri) – gwiazdozbiór nieba północnego, którego trzy najjaśniejsze gwiazdy tworzą figurę wydłużonego trójkąta. Położony w obszarze nieba pomiędzy Andromedą i Baranem oraz Perseuszem i Rybami. Jest to jedna z 48 konstelacji opisanej w dziele Almagest Ptolemeusza. W Polsce widoczny od lata do zimy. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 15.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  NGC 593 (również PGC 5733 lub MCG -2-5-3) – galaktyka soczewkowata (S0), znajdująca się w gwiazdozbiorze Wieloryba. Odkrył ją Édouard Jean-Marie Stephan.
  Gwiazda Wolfa-Rayeta – duże i bardzo gorące gwiazdy charakteryzujące się występowaniem szerokich linii w widmach emisyjnych, obecnych zamiast wąskich linii absorpcyjnych, typowych dla zwykłych populacji gwiazdowych. Tłumaczy się to przyjmując, że gwiazdy te mają bardzo rozległą i rozrzedzoną powłokę gazową, rozszerzającą się z dużą prędkością (od 1000 km/s do nawet 3000 km/s). Hipoteza ta została sformułowana przez kanadyjskiego astronoma C.S. Bealsa oraz niezależnie od niego amerykańskiego astronoma Menzela.
  Asocjacja gwiazdowa – typ ugrupowania gwiazd odkryty w 1947 roku przez Wiktora Ambarcumiana, składających się głównie z gorących olbrzymów typów widmowych O-B. Wyróżnia się 3 rodzaje asocjacji: asocjacje OB, zawierające gwiazdy typów widmowych O-B2, asocjacje T, zawierające w największej części gwiazdy zmienne typu T Tauri oraz asocjacje R, składające się z młodych małomasywnych gwiazd ciągu głównego oświetlających mgławice refleksyjne (np. Monoceros R2).
  Obszary H II – obłoki świecącego gazu i plazmy o rozmiarach nawet kilkuset lat świetlnych, w których powstają gwiazdy. Młode, gorące, niebieskie gwiazdy, które powstały z gazu emitują pokaźną ilość promieniowania ultrafioletowego, jonizując otaczającą mgławicę.
  Nadolbrzym – gwiazda o masie od około 10 do 50 mas Słońca i promieniu dochodzącym nawet do ponad 1500 promieni Słońca. Ich czas istnienia jest krótki, od 10 do 50 milionów lat, mogą więc być obserwowane w młodych strukturach, takich jak gromady otwarte, ramiona galaktyk spiralnych czy galaktyki nieregularne. Nie obserwujemy ich w jądrach spiralnych galaktyk ani w galaktykach eliptycznych.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Typ widmowy – w astronomii klasyfikacja gwiazd oparta na widmie światła wysyłanego przez gwiazdę. Widmo światła emitowanego przez gwiazdę jest określone przez trzy podstawowe parametry atmosfery gwiazdy, a mianowicie:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.