• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • NGC 1435

  Przeczytaj także...
  Merope – gwiazda w gromadzie otwartej Plejad (M45) w gwiazdozbiorze Byka. Znajdująca się w odległości 360 lat świetlnych od Ziemi. Oznaczenie Flamsteeda tej gwiazdy to 23 Tauri.NGC 1438 (również PGC 13760) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SB0-a), znajdująca się w gwiazdozbiorze Erydana. Została odkryta w 1886 roku przez Ormonda Stone. Galaktyka ta należy do gromady w Erydanie.
  John Frederick William Herschel (ur. 7 marca 1792 w Slough (Anglia), zm. 11 maja 1871 w Collingwood w hrabstwie Kent) – angielski astronom, chemik i fizyk, syn Mary Pitt i Williama Herschela.

  Mgławica Merope (NGC 1435, nazywana również Mgławicą Tempela) – mgławica refleksyjna w gromadzie Plejady w gwiazdozbiorze Byka. Odkrył ją 19 października 1859 Wilhelm Tempel.

  NGC 1435 była jedyną mgławicą refleksyjną w Plejadach znaną Johnowi Herschelowi, kiedy tworzył swój Katalog Ogólny (General Catalogue). Nadał jej oznaczenie GC 768. W katalogu NGC jest opisana jako duża, ale bardzo słaba mgławica dyfuzyjna wokół gwiazdy Merope, podany rozmiar kątowy wynosi około 0,5°.

  Nowy Katalog Ogólny (New General Catalogue, NGC) – katalog astronomiczny przygotowany przez duńskiego astronoma Johna Dreyera, który opublikował go w roku 1888 (w latach 1895 i 1908 dopisał dwa uzupełnienia do już istniejącego katalogu) próbując połączyć wiele istniejących wówczas katalogów.Gromada gwiazd – zgrupowanie gwiazd związanych wspólnym pochodzeniem, tzn. miejscem i czasem powstania z tej samej materii międzygwiazdowej. Gwiazdy należące do jednej gromady mają identyczny skład chemiczny, są też wzajemnie związane siłami grawitacji. Cechą charakterystyczną gromady gwiazd jest jądro, w którym koncentracja gwiazd przewyższa znacznie koncentrację gwiazd w najbliższym otoczeniu gromady. Jądro gromady otacza obszar koronalny mniej bogaty w gwiazdy. Gromady wyróżniają się wśród ogólnego tła, tworząc wyraźne obiekty o pewnych cechach wspólnych lub zbliżonych.

  W pobliżu Mgławicy Merope znajduje się mgławica dyfuzyjna IC 349 nazywana Mgławicą Merope Barnarda.

  Zobacz też[]

 • New General Catalogue
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Gwiazda Merope oraz mgławice NGC 1435 i IC 349 w SEDS.org (ang.)
 • Mgławica Merope w bazie SIMBAD (ang.)
 • Mgławica Merope w NASA/IPAC Extragalactic Database (ang.)
 • … • NGC 1432NGC 1433NGC 1434Mgławica MeropeNGC 1436NGC 1437NGC 1438 • …

  NGC 1432 – mgławica refleksyjna wokół gwiazdy Maja w gromadzie otwartej Plejady w gwiazdozbiorze Byka. Odkryli ją 16 listopada 1885 roku bracia Paul i Prosper Henry.Mgławice – obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd (dawniej również tak nazywano galaktyki).
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  IC 349 (również Mgławica Merope Barnarda) – mała mgławica refleksyjna znajdująca się w konstelacji Byka w odległości około 440 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 14 listopada 1890 roku przez Edwarda Barnarda.Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej. Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazda w sposób stabilny emituje powstającą w jej jądrze w wyniku procesów syntezy jądrowej atomów wodoru energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w szczególności światło widzialne. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, prawie wszystkie atomy innych cięższych pierwiastków znajdujące się we Wszechświecie powstały w efekcie zachodzących w nich przemian jądrowych lub podczas wieńczących ich istnienie wybuchów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ernst Wilhelm Leberecht Tempel (ur. 4 grudnia 1821 – zm. 16 marca 1889) – niemiecki astronom, odkrywca wielu komet i planetoid. Przed wybuchem wojny francusko-pruskiej pracował w Marsylii, później przeniósł się do Włoch.
  NGC 1436 (również NGC 1437 lub PGC 13687) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBab), znajdująca się w gwiazdozbiorze Erydana. Została odkryta 9 stycznia 1836 roku przez Johna Herschela. Galaktyka ta należy do gromady w Piecu.
  Mgławice dyfuzyjne (inaczej: mgławice rozpraszające) – w astronomii oznaczają zarówno mgławice refleksyjne jak i mgławice emisyjne (niektórzy zaliczają do nich również pozostałości po supernowych). Są one dyfuzyjne, w przeciwieństwie do niedyfuzyjnych mgławic ciemnych.
  NGC 1433 (również PGC 13586) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBa), znajdująca się w gwiazdozbiorze Zegara. Odkrył ją James Dunlop 28 września 1826 roku. Należy ona do galaktyk Seyferta, jej aktywne jądro wyrzuca krótki dżet materii o długości 150 lat świetlnych, zaobserwowany przez obserwatorium ALMA.
  Plejady (w katalogu Messiera M45 lub Messier 45; inne nazwy: Baby, Kurczęta, Kokoszki, Siedem Sióstr, Kościół Masoński) – najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że można je swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 444 lata świetlne (136 parseków). Ta młoda gromada – mająca około 100 mln lat – jest otoczona piękną, niebieską mgławicą, która widoczna jest na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką.
  NGC 1434 (również PGC 13804) – galaktyka spiralna (S0-a), znajdująca się w gwiazdozbiorze Erydana. Odkrył ją Frank Muller.
  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.