• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • NGC 1427A

  Przeczytaj także...
  Wielki Obłok Magellana – największa galaktyka satelitarna położona w pobliżu Drogi Mlecznej. Jest ona generalnie nieregularna, ale posiada elementy struktury spiralnej. Jest również jedną z najbliższych galaktyk, leży w odległości ok. 50 kiloparseków; bliżej położone są niektóre galaktyki karłowate, takie jak SagDEG i Karzeł Wielkiego Psa.Powstawanie gwiazd – proces formowania nowych gwiazd, w trakcie którego chmury molekularne przemieniają się w gwiazdy.
  Galaktyki nieregularne (Irr – od ang. Irregular) – są galaktykami, które nie mają określonego symetrycznego kształtu. Stanowią ok. 5% populacji wszystkich galaktyk.

  NGC 1427A (również PGC 13500) – galaktyka nieregularna (IBm), znajdująca się w gwiazdozbiorze Erydanu w odległości około 62 milionów lat świetlnych. W tym rejonie nieba znajduje się także NGC 1427, obie te galaktyki należą do Gromady w Piecu.

  NGC 1427A ma około 20 tysięcy lat świetlnych średnicy i jest podobna do Wielkiego Obłoku Magellana.

  Gromada w Piecu (również Abell S0373) – gromada galaktyk znajdująca się w gwiazdozbiorze Pieca w odległości 65 milionów lat świetlnych.Siła pływowa – siła działająca na ciało rozciągłe znajdujące się w polu sił o różnej wartości lub kierunku w różnych punktach ciała. Najczęściej kojarzona z polem grawitacyjnym.

  Galaktyka ta przedziera się przez ośrodek międzygalaktyczny Gromady w Piecu z prędkością około 600 km/s. Gaz należący do galaktyki zderza się z gazem międzygalaktycznym i ulega ściśnieniu tak dużemu, że w rezultacie prowadzi to do jego zapadania się pod wpływem własnej grawitacji i powstawania mnóstwa nowych gwiazd. W wyniku tego procesu NGC 1427A ma kształt grota strzały skierowanego w stronę, w którą galaktyka się przemieszcza. Siły pływowe pochodzące od sąsiednich galaktyk mogą również mieć wpływ na aktywność gwiazdotwórczą na tak wielką skalę. W ciągu następnych miliardów lat galaktyka ta ulegnie destrukcji, tracąc stopniowo gwiazdy i pozostały gaz.

  NGC 1427 (również PGC 13609 lub ESO 358-52) – galaktyka eliptyczna (E), znajdująca się w gwiazdozbiorze Pieca. Została odkryta 28 listopada 1837 roku przez Johna Herschela. Satelitą tej galaktyki jest NGC 1427A, obie należą do gromady w Piecu.Erydan (łac. Eridanus, dop. Eridani, skrót Eri) – rozległy gwiazdozbiór nieba równikowego, znany starożytnym, którzy kojarzyli go z Nilem, Eufratem, Gangesem lub dowolną inną większą rzeką. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 100. W Polsce widoczny częściowo zimą. W całości widoczny na południe od równoleżnika 32°N.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Impending Destruction of NGC 1427A (ang.). W: HubbleSite [on-line]. Space Telescope Science Institute, 2005-03-03. [dostęp 2015-09-11].
  2. NGC 1427A w bazie SIMBAD (ang.)
  3. NGC 1427A: Galaktyka w ruchu w serwisie APOD: Astronomiczne zdjęcie dnia
  4. Courtney Seligman: NGC 1427 (ang.). W: Celestial Atlas [on-line]. [dostęp 2015-09-11].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • NGC 1427A w serwisie SEDS.org (Revised NGC and IC Catalog) (ang.)
 • NGC 1427A w bazie SIMBAD (ang.)
 • NGC 1427A w NASA/IPAC Extragalactic Database (ang.)
 • Ośrodek międzygalaktyczny to niezwykle rozrzedzona materia składająca się przede wszystkim z wodoru i helu, wypełniająca przestrzeń pomiędzy galaktykami. Średnie gęstości ośrodka międzygalaktycznego są nieporównywalnie mniejsze od gęstości plazmy osiągalnej w laboratoryjnej próżni. Materia ośrodka międzygalaktycznego, aż do odległości kosmologicznych odpowiadających przesunięciu ku czerwieni około 6, jest bardzo niejednorodna i silnie zjonizowana.SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.