• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • NEC PC-9801


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.NEC Corporation (jap. 日本電気株式会社, Nippon Denki Kabushiki Gaisha) NASDAQ: NIPNY – międzynarodowe konsorcjum z dziedziny informatycznej z siedzibą w Minato w Japonii. Firma produkuje sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny, urządzenia elektroniczne i oprogramowanie, między innymi notebooki Versa oraz Lavie (na rynek japoński). Firma NEC stworzyła Earth Simulator, najszybszy superkomputer na świecie w tym czasie. NEC jest częścią Sumitomo Group oraz spółka publiczną notowaną na giełdach tokijskiej, NASDAQ i londyńskiej.
  8086 – 16-bitowy mikroprocesor wprowadzony na rynek 8 czerwca 1978 roku. Posiadał także oznaczenia: 8086-1, 8086-2, 8086-4, iAPX 86/10, a dla wykonywanych w technologii CMOS: 80C86, 80C86-2, 80C86A.

  NEC PC-9801 – nie w pełni kompatybilna z przemysłowym standardem PC lina komputerów osobistych stworzona w 1982 w Japonii przez NEC Corporation na bazie rozwiązań IBM, skierowana wyłącznie na rynek japoński.

  Pierwszy model był architekturą 16-bitową z procesorem Intel 8086 taktowanym zegarem 5 MHz oraz 128 KB pamięci RAM. Dostarczany z kartami grafiki zdolnymi wyświetlać 8 kolorów w rozdzielczości 640x400 - co wyraźnie wyróżniało się osiągami w stosunku do ówczesnych PC.

  Początkowo pomyślany jako rozwiązanie dla zastosowań przemysłowych i biurowych, w roku 1987 seria PC-9801 zajęła blisko 90% japońskiego rynku komputerów osobistych. Z czasem, wraz z wzrostem mocy i docenieniem efektów graficznych i dźwiękowych przez użytkowników domowych (zwłaszcza graczy) stał się popularny także w niekomercyjnych zastosowaniach - zadebiutowała na nich np seria Touhou Project.

  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.8 sek.