NASA Institute for Advanced Concepts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NASA Institute for Advanced Concepts (NIAC) – były program finansowany przez NASA i prowadzony przez Universities Space Research Association (USRA) od 1998 r., aż do jego zamknięcia w dniu 31 sierpnia 2007 r. Celem programu było poszukiwanie i opracowywanie rewolucyjnych koncepcji z dziedzin aeronautyki i kosmonautyki, które mogłyby mieć znaczący wpływ na sposób przygotowywania i przeprowadzania przez NASA przyszłych misji.

Organizacja (od gr. organon, łac. organum – wyspecjalizowana część pełniąca jakąś funkcję w całości) – wieloznaczne i interdyscyplinarne pojęcie z zakresu nauk o zarządzaniu, socjologii, psychologii.Nanobiotechnologia (lub bionanotechnologia) – dziedzina nanotechnologii na pograniczu biologii i biochemii. Zajmuje się przede wszystkim badaniem istniejących nanostruktur, umożliwiając ich wykorzystanie na skalę przemysłową, ale również tworzeniem nowych metod badawczych biologii.

W czasie trwania programu NIAC poszukiwano propozycji zaawansowanych koncepcji, które miały być oparte na podstawach naukowych i być osiągalne w okresie 10–40 lat. Od lutego 1998 r., NIAC otrzymał w sumie 1309 wniosków, wskutek czego przyznał 126 stypendiów pierwszego stopnia i 42 drugiego stopnia o łącznej wartości 27,3 mln dolarów.

Silnik plazmowy - zwany także magneto-plazmowym, silnik odrzutowy, w którym substancją roboczą jest plazma o wysokim stopniu jonizacji. W silniku plazmowym stosowane jest elektromagnetyczne przyspieszanie plazmy, co umożliwia uzyskanie znacznie większej siły ciągu niż w wypadku silników konwencjonalnych przy takim samym zużyciu paliwa. Źródłem energii, potrzebnej do wytworzenia i ogrzania plazmy, mogą być reakcje jądrowe zachodzące w reaktorze lub elektryczne źródła energii. Ogrzana plazma zostaje przyspieszona i wyrzucona przez specjalną dyszę. Silniki mają być wykorzystywane w rakietach i promach kosmicznych. Obecnie trwają testy, pierwszy lot z użyciem tego silnika miał się odbyć w 2011 roku z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mają pozwolić na uzyskiwanie prędkości kilkuset tysięcy km/h, dzięki czemu lot na Marsa trwał będzie tylko 39 dni.Entomopter - statek powietrzny z napędzanymi skrzydłami wykonującymi ruchy wzorowane na ruchach skrzydeł owadzich. Buduje się modele doświadczalne.

W dniu 2 lipca 2007 r. ogłoszono, że NASA – w obliczu ograniczeń finansowych ze strony Wizji Eksploracji Kosmosu – podjęła decyzję o zakończeniu projektu NIAC. Ostatecznie 31 sierpnia 2007 r. program NIAC przestał istnieć.

1 marca 2011 r. NASA ogłosiła, że nowy NIAC zostanie przywrócony i będzie ukierunkowany na podobne cele.

Badania finansowane przez NIAC[ | edytuj kod]

 • Bionanomaszyny do zastosowań kosmicznych – Constantinos Mavroidis
 • System wykonania i wykorzystania jaskiń i podpowierzchniowych konstrukcji do zakolonizowania Marsa i prowadzenia badań naukowych (Caves of Mars Project) – Penelope J. Boston
 • Księżycowa winda kosmiczna – Jerome Pearson
 • Żagiel magnetyczny – Robert Zubrin
 • Mini-magnetosferyczny napęd plazmowy – Robert M. Winglee
 • Misja New Worlds – Dr. Webster Cash
 • Winda kosmiczna – Dr. Bradley C. Edwards
 • Mars Entomopter – Anthony Colozza i Robert Michelson
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. NASA Institute for Advanced Concepts, Dziewiąte sprawozdanie roczne i końcowe, 2006-2007, w okresie 12 lipca 2006 - 31 sierpnia 2007 (9. strona, "Streszczenie", 4. paragraf)
  2. NASA Institute for Advanced Concepts: The NASA Institute for Advanced Concepts (NIAC) is Closing (ang.). SpaceRef, 2007-07-02. [dostęp 2011-11-05].
  3. Marcia Smith: NIAC2 Gets Underway at NASA, Two Other Technology Solicitations Announced (ang.). SpacePolicyOnline.com, 2011-03-02. [dostęp 2014-07-21].
  4. Pearson J., Levin E., Oldson J., Wykes H.: LUNAR SPACE ELEVATORS FOR CISLUNAR SPACE DEVELOPMENT (ang.). Star Technology and Research, Inc., 2005-05-02. [dostęp 2011-11-05].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona NASA Institute for Advanced Concepts (ang.)
 • – Wykaz badań, które zostały sfinansowane (ang.)
 • Misja New Worlds – projekt planujący budowę dużego okultera w przestrzeni kosmicznej stworzony do blokowania światła w pobliżu gwiazd, w celu obserwowania na ich orbitach planet. Obserwacje mogłyby być podjęte z istniejącego teleskopu kosmicznego, prawdopodobnie z użyciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który jest w fazie projektu i budowy, lub specjalnie stworzonego do tego celu teleskopu światła widzialnego, mającego na celu tylko znajdowanie planet. Program w latach 2004-2008 finansowany był przez NASA Institute for Advanced Concepts (NIAC), i kierowany przez dr. Webstera Casha z University of Colorado w Boulder, we współpracy z Ball Aerospace & Technologies Corp., Northrop Grumman, Southwest Research Institute i innymi. W 2010 r. projekt szukał wsparcia finansowego w NASA i w innych źródłach w wysokości 3 mld dolarów, wskutek czego rozpoczęcie projektu mogłoby być możliwe w 2011 r. (projekt został wymieniony przez NASA w planach strategicznych na rok 2011), a teleskop mógłby zostać uruchomiony w 2019 r., a starshade w 2020 r., natomiast rozpoczęcie badań naukowych nastąpiłoby w 2020 r.Universities Space Research Association (USRA) jest założoną w dniu 12 marca 1969 r. w District of Columbia prywatną korporacją, typu non-profit pod kierownictwem National Academy of Sciences (NAS). USRA zapewnia mechanizm, poprzez który uniwersytety mogą skutecznie współpracować ze sobą, rządem, oraz innymi organizacjami dla przyszłej technologii i badań kosmicznych, a także promować edukację w tych dziedzinach. Jej misja przeprowadzona jest przez instytuty, centra, wydziały i programy. Personelu naukowego i administracyjny jest obecnie około 420. Członkostwa instytucjonalne w Stowarzyszeniu wzrosły z 49 szkół wyższych i uniwersytetów, kiedy został ufundowany, do 105 instytucji obecnie. Wszystkie instytucje członkowskie posiadają programy studiów doktorskich z badania przestrzeni kosmicznej, czy technologii. Oprócz 95 instytucji członkowskich w Stanach Zjednoczonych, istnieją dwie instytucje członkowskie w Kanadzie, cztery w Europie, dwie w Izraelu, oraz po jednej w Australii i Hongkongu .
  Warto wiedzieć że... beta

  Winda kosmiczna – proponowana konstrukcja, służąca do wynoszenia obiektów z powierzchni ciała niebieskiego w przestrzeń kosmiczną. W literaturze nazywana również satelitą na uwięzi, kosmicznym mostem lub wieżą orbitalną.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Caves of Mars Project - były projekt finansowany przez program II fazy przez NASA Institute for Advanced Concepts , mający na celu wybranie najlepszych potencjalnych miejsc do ulokowania modułów badawczych i mieszkalnych załogowych misji na Marsa.
  Vision for Space Exploration (VSE) – amerykański program badań kosmosu, ogłoszony 14 stycznia 2004 przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha. Postrzegana jest jako odpowiedź na katastrofę promu Columbia, stan lotów załogowych w NASA i jako sposób na przywrócenie w społeczeństwie entuzjazmu dla eksploracji przestrzeni kosmicznej. W 2010 roku VSE została zastąpiona przez program badań kosmicznych ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę.
  Astronautyka (gr. kosmonautyka) - zespół dziedzin nauk ścisłych, technicznych, biologiczno-medycznych oraz humanistycznych, które zajmują się lotami (gr. nautike - żegluga) poza atmosferę Ziemi oraz poznawaniem przestrzeni kosmicznej jak również znajdujących się w niej obiektów.
  Żagiel magnetyczny – hipotetyczna metoda napędu statków kosmicznych, która będzie używać statycznego pola magnetycznego do odwrócenia naładowanych cząstek emitowanych przez Słońce jako wiatr plazmowy (słoneczny), a przy tym nadawać impuls do przyspieszania statków kosmicznych. Żagiel magnetyczny mógłby także wykorzystywać magnetosferyczną siłę ciągu planety bądź Słońca.
  Aeronautyka – jest to nauka zajmująca się szeroko pojętym lotnictwem, obejmująca swoim zakresem konstrukcję statków powietrznych, aerodynamikę, materiałoznawstwo, technologię produkcji i eksploatacji, dynamikę lotu, zagadnienia automatyki i sterowania, wyposażenie pokładowe, nawigację, łączność oraz ryzyko i niezawodność. Zwana jest także awiacją.

  Reklama