• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • N.W.A

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Poniżej przedstawiona jest dyskografia amerykańskiego zespołu hip-hopowego N.W.A. Obejmuje ona dwa albumy studyjne, jeden minialbum, listę kompilacji oraz single.
  Dr. Dre, właściwie Andre Romelle Young (ur. 18 lutego 1965 w Compton, Los Angeles w Kalifornii) – amerykański producent muzyczny i raper. Jest przyrodnim bratem Warrena G.

  N.W.A (Niggaz Wit Attitudes) – grupa afroamerykańskich raperów wywodzących się z Compton, czołowi wykonawcy gangsta rapu. Początkowo ich muzyka nazywana była elektronicznym funkiem lecz szybko zmieniono ją na gangsta rap. Przez wiele lat byli uważani za najważniejszą grupę hiphopową Zachodniego Wybrzeża, z powodu swych przepełnionych przemocą i nienawiścią do władz tekstów, otrzymała od FBI przydomek "najniebezpieczniejszej grupy świata", (ang. "The World's Most Dangerous Group").

  MC Ren, właściwie Lorenzo Jerald Patterson (ur. 14 czerwca 1969 w mieście Compton w hrabstwie Los Angeles) – amerykański raper. Były członek legendarnej grupy N.W.A (Niggaz With Attitude).Gangsta rap to odmiana rapu. Wykształciła się w połowie lat 80. na wschodnim wybrzeżu USA, ale została spopularyzowana na zachodnim. Pierwszym artystą, który nagrał kawałek w stylistyce gangsta-rapu był pochodzący z Filadelfii Schoolly-D, chodzi tutaj o kawałek "Gangsta Boogie" z 1984 roku. Teksty piosenek mówiły najczęściej o gangach i strzelaninach. Występował także, znany z innych odmian rapu, sprzeciw przeciwko rasizmowi białych, który w przypadku gangsta rapu często był uważany za wzywanie do nienawiści wobec białych i policji.

  W sierpniu 2015 r. ukazał się film o powstaniu i upadku grupy N.W.A pt. Straight Outta Compton.

  Historia[]

  Grupa N.W.A została założona w 1986. Pierwotnie jej skład stanowili Dr. Dre, Ice Cube, Eazy-E, MC Ren, DJ Yella, Arabian Prince oraz The D.O.C. Po ukazaniu się płyty Straight Outta Compton (1988) z grupy odszedł Ice Cube poświęcając się solowej karierze (pokłócił się z Eazym o podział pieniędzy ze sprzedaży ich wspólnego krążka). W 1988 z grupy odeszli Arabian Prince oraz The D.O.C. Między N.W.A., a Ice Cubem wywiązał się konflikt, który zaowocował wieloma obraźliwymi tekstami wymierzonymi przeciw sobie nawzajem.

  Compton – miasto położone w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Z Compton pochodzi wiele znanych raperów m.in. Dr. Dre, Eazy-E czy Game.D.O.C., właściwie Tracy Lynn Curry (ur. 10 czerwca 1968 w Dallas) – amerykański raper, jeden z członków grupy N.W.A Curry dołączył do N.W.A w 1988 roku. 16 czerwca 1989 wydał dla wytwórni Ruthless platynowy LP „No One Can Do It Better”.

  Po czwartej z kolei płycie Niggaz4Life (1991) z grupy odszedł Dr. Dre. Powodem były nieporozumienia pomiędzy nim, a Eazym w kwestiach finansowych.

  Skład[]

 • Arabian Prince – raper/DJ (opuścił skład w 1988)
 • Dr. Dre – producent/raper (opuścił skład w 1991)
 • Eazy-E – menedżer/raper (zmarły)
 • Ice Cube – autor tekstów/raper (opuścił skład w 1989)
 • MC Ren – autor tekstów/raper
 • DJ Yella – DJ/producent
 • The D.O.C - raper/autor tekstów (opuścił skład w 1998)
 • Dyskografia[]

   Osobny artykuł: Dyskografia N.W.A..
  Albumy studyjne
 • Straight Outta Compton (1988)
 • 100 miles & runin' (1990)
 • Niggaz4Life (1991)
 • Greatest Hits (1996)
 • N.w.a & The Pose (1987)
 • Eric Lynn Wright (7 września 1963 - 26 marca 1995) - bardziej znany pod pseudonimem Eazy-E, amerykański raper grający solo oraz w grupie hip-hopowej NWA, uważany za ojca chrzestnego gangsta rapu. Urodzony przez Richard i Kathie Wright w Compton, w Kalifornii. Był członkiem gangu "Crips". Jego najstarszy syn także jest raperem, działa pod pseudonimem Lil Eazy-E. Po rzuceniu szkoły w dziesiątej klasie, utrzymywał się głównie z sprzedaży narkotyków, a pozyskane pieniądzę inwestował w wytwórnie, którą nazwał "Ruthless Records". Po pewnym czasie dołączli do niej DJ Yella, MC Ren, i Arabian Prince. W 1988 roku ukazał się ich najbardziej kontrowersyjny album, "Straight Outta Compton". Grupa wydała dwa albumy, po czym się rozwiązała.Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zachodnie Wybrzeże (ang. West Coast, nazywane także Pacific Coast) – region geograficzny na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W jego skład wchodzą stany Kalifornia, Oregon i Waszyngton, a także oddalone Alaska i Hawaje. Często dołącza się tu także niemające kontaktu z morzem stany Nevada i Arizona.
  Arabian Prince, właściwie Mik Lezan (ur. 1964 w Inglewood, Kalifornia) – raper i twórca muzyki electro hopu, były członek formacji N.W.A.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.