• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • N.Technology

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Giandomenico Basso (ur. 15 września 1973 w Montebellunie) – włoski kierowca rajdowy. Był mistrzem Europy w latach 2006 i 2009 oraz mistrzem Włoch w 2007 roku.
  Fiat Punto – model samochodu osobowego z segmentu B marki FIAT produkowany od 1993 roku. Dotychczas wyprodukowano trzy generacje tego modelu pod nazwą Punto oraz dwoma nazwami Fiat Punto Evo i Fiat Grande Punto. Samo słowo "punto" oznacza po włosku „punkt”, „kropkę”. Następca obecnej, III generacji modelu zostanie wprowadzony do produkcji nie wcześniej niż w 2015 roku.

  N.Technologywłoski zespół wyścigowy utworzony przez Mauro Sipsza oraz Monicę Bregoli.

  Historia[ | edytuj kod]

  N.Technology (pierwotnie nazywało się Nordauto Squadra Corse lub Team Nordauto) został stworzony w celu osiągania sukcesów i propagowania marki Fiata. W 1994 roku nazwę zespołu zmieniono na Nordauto Engineering, a w 2001 na obowiązującą do dziś N.Technology.

  James Thompson (ur. 26 kwietnia 1974 w Yorku) – brytyjski kierowca wyścigowy, obecnie kierowca zespołu LADA Sport Lukoil w serii World Touring Car Championship. Dwukrotny mistrz British Touring Car Championship (w latach 2002 oraz 2004).Sezon 2010 Formuły 1 był 61 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 14 marca na torze Sakhir w Bahrajnie, a zakończył 14 listopada na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi. Rozegrano 19 wyścigów. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Lewisa Hamiltona z 2008 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobył zespół Red Bull Racing.

  Samochody turystyczne[ | edytuj kod]

  Zespół N.Technology zaprojektował i zbudował Alfa Romeo 156, którym przez długi czas ścigali się w wyścigach samochodów turystycznych. W tym czasie wygrali aż trzykrotnie z rzędu European Touring Car Championship z Fabrizio Giovanardim za kierownicą w latach 2001 i 2002 oraz z Gabriele Tarquinim w roku 2003. W roku 2005 serię przekształcono w World Touring Car Championship i w pierwszym roku startów Giovanardi zajął trzecie miejsce. W sezonie 2006 ze wsparcia dla zespołu wycofała się Alfa Romeo, pomimo tego N.Technology kontynuowało swoje starty zajmując w następnych dwóch latach po raz kolejny trzecie miejsce (Augusto Farfus w roku 2006 oraz James Thompson w roku 2007). Przed sezonem 2008 zespół zrezygnował z wysłużonej już Alfy Romeo 156 i postanowił przebudować Hondę Accord Euro R do startów w tym sezonie. Jedynym kierowcą zespołu został Thompson, lecz za kierownicą Hondy nie odnosił wielkich sukcesów, zaledwie jeden wygrany wyścig w sezonie 2008. Po zakończeniu sezonu N.Technology wycofało się z rywalizacji w WTCC.

  Honda Accord - samochód osobowy japońskiej marki Honda produkowany od 1976 roku początkowo jako samochód kompaktowy o nadwoziu typu hatchback, który później ewoluował w pojazd klasy średniej. Model sprzedawano na większej części rynków motoryzacyjnych świata. Auto osiągnęło sukces, szczególnie na rynku północnoamerykańskim, gdzie był pierwszym samochodem montowanym przez japońską firmę (produkcję w USA rozpoczęto w 1982 roku). Przez 15-lat był najlepiej sprzedającym się japońskim samochodem na terenie Stanów Zjednoczonych (1982-1997). Honda oferowała wiele wersji nadwoziowych oraz różnych wariantów modelu Accord. Samochody produkowane pod jedną nazwą na różne rynki różniły się między sobą.Guia Circuit lub Circuito da Guia – uliczny tor wyścigowy położony w południowej części półwyspu Makau. Jest on miejscem corocznych zmagań w Grand Prix Makau Formuły 3 oraz ostatnim wyścigiem sezonu World Touring Car Championship. Tor składa się z kilku długich prostych oraz ciasnych zakrętów oraz ma cechy toru typowo ulicznego - wąski, śliski z małą ilością okazji do wyprzedzania. Jednak zawiera w sobie także inne cechy, których ciężko szukać na innych tego typu obiektach: duża różnica wysokości podczas okrążenia (między najwyższym, a najniższym punktem na torze jest ponad 30 metrów różnicy), a także kilka bardzo długich prostych, które pozwalają rozpędzić się bolidom F3 nawet do 260 km/h. W wyniku połączenia tych wszystkich cech tor uznawany jest jako jeden z najbardziej wymagających na świecie, zarówno pod kątem jazdy jak i ustawienia samochodu, ponieważ samochód nie może tracić zbyt dużo na długich prostych, ale musi też być konkurencyjny w śliskich zakrętach.
 • James Thompson za kierownicą Alfy Romeo 156 zespołu N.Technology podczas rundy WTCC na torze Curitiba w 2007 roku

 • André Couto za kierownicą Hondy Accord podczas ostatniego wyścigu zespołu w WTCC na torze Guia Circuit w Makau

 • Rajdy[ | edytuj kod]

  N.Technology reprezentował również Fiata w Intercontinental Rally Challenge w inauguracyjnym sezonie serii. Zespół wystawił Fiata Punto Abarth S2000 z Giandomenico Basso za kierownicą wygrywając mistrzostwo serii.

  Alfa Romeo 156 – sedan lub kombi klasy średniej, następca Alfy Romeo 155. Wprowadzony na rynek w 1997 roku. W roku 2002 wnętrze zostało poddane zmianom, a w roku 2003 został przeprowadzony face-lifting nadwozia. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1998 model zajął 1. pozycję. W roku 2006 został zastąpiony przez model 159.Fabrizio Giovanardi (ur. 14 grudnia 1966 w Sassuolo) – włoski kierowca wyścigowy, aktualnie kierowca VX Racing, fabrycznego zespołu marki Vauxhall w Brytyjskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych (BTCC). Mistrz tej serii wyścigowej z lat 2007–2008, a także trzykrotny mistrz Europejskich Mistrzostw Samochodów Turystycznych (ETCC) z lat 2000–2002.

  Formuła Master[ | edytuj kod]

  Samochód Międzynarodowej Formuły Master

  Zespół utworzył także własną serię Formuła Master w 2007 roku. Pierwszym mistrzem nowej serii został Jérôme d'Ambrosio, który później awansował do serii GP2, a teraz rywalizuje o miejsce w stawce Formuły 1 na sezon 2010. Ostatnio jednak seria przeżywa kryzys i na starcie pojawia się coraz mniej zawodników.

  World Touring Car Championship (WTCC) – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 i corocznie od 2005. Zastąpiły one serię European Touring Car Championship rozgrywaną w latach 1963-1988 i 2000-2004. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta uznawana jest za drugą (po Formule 1) co do ważności światową serię wyścigową organizowaną przez FIA.Makau lub Makao (chin. trad. 澳門, chin. upr. 澳门, kant. jyutping Ou3 mun4 wym. [ʔōu mǔːn], mand. pinyin Àomén wym. [ɑ̂ʊ̯mə̌n]), oficjalnie Specjalny Region Administracyjny Makau (chiń. upr. 澳门特别行政区; chiń. trad. 澳門特別行政區; pinyin: Àomén Tèbié Xíngzhèngqū; jyutping: Ou3 mun4 Dak6 bit6 Hang4 zing3 keoi1; port.: Região Administrativa Especial de Macau) – jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie estuarium Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do najbogatszych regionów na świecie.

  Zgłoszenie do Formuły 1[ | edytuj kod]

  W 2009 roku partner zespołu N.Technology – MSC Organization Ltd wysłał zgłoszenie do startów w sezonie 2010 Formuły 1. Włoski zespół ogłosił, że będzie współpracował z MSC Organization, jeżeli jego zgłoszenie zostanie przyjęte. Ostatecznie jednak zespół nie pojawił się na liście chętnych do dołączenia w tym sezonie. Okazało się, że w związku z grożącym Formule Jeden rozłamem (FOTA chciała stworzyć własne mistrzostwa) zespół nie był zainteresowany startem w mistrzostwach bez producentów w związku z czym wycofał swoje zgłoszenie.

  European Touring Car Championship (ETCC) – europejskie mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w latach 1963–18 i 2000–04. W 2005 ETCC zastąpiono ogólnoświatową serią World Touring Car Championship, natomiast na szczeblu europejskim organizowany jest puchar European Touring Car Cup. Liczba rund wyścigowych jest różna. W latach 2005-2009 odbywała się jedna runda rocznie. W edycji 2010 odbyły się trzy rundy. W roku 2012 FIA ułożyła kalendarz z czterema rundami na torach: Monza, Slovakiaring, Salzburgring i Imola. W ETCC kierowcy startują samochodami klasyfikowanymi w czterech kategoriach: Super 2000, Super 2000D, Superprodukcyjnej i Super 1600. FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mariusz Karolak: Nowa seria wyścigowa wkracza na europejskie tory. f1wm.pl, 2007-02-01. [dostęp 2010-01-01].
  2. Mariusz Karolak: Formuła Master: Jerome d'Ambrosio mistrzem sezonu 2007. f1wm.pl, 2007-11-12. [dostęp 2010-01-01].
  3. Michał Roszczyn: N.Technology także wycofało swoje zgłoszenie. f1wm.pl, 2009-06-19. [dostęp 2010-01-01].
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.Sezon 2008 w World Touring Car Championship – piąta edycja serii wyścigowej World Touring Car Championship. Sezon rozpoczął się 2 marca w Kurytybie, a zakończył się 16 listopada na torze ulicznym w Makau, po rozegraniu 12 rund składających się z 24 wyścigów. Tytuł mistrzowski wśród kierowców zdobył Yvan Muller, a wśród producentów SEAT. Mistrzostwo kierowców niezależnych wywalczył Sergio Hernández, zaś mistrzostwo zespołów niezależnych Scuderia Proteam Motorsport.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Augusto Farfus Jr. (ur. 3 września 1983 w Kurytybie) – brazylijski kierowca wyścigowy, startujący obecnie w serii Intercontinental Le Mans Cup, mieszka w Monako.
  Seria GP2, GP2 – była seria wyścigów samochodowych, która zastąpiła Międzynarodową Formułę 3000. W 2017 roku została przemianowana na Formułę 2

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.